fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeZabraknie kolejnego produktu? Budowlanka zagrożona

Zabraknie kolejnego produktu? Budowlanka zagrożona

„Gazeta Wyborcza” alarmuje, że już wkrótce w sklepach budowlanych może zabraknąć cementu.

Wszystko przez problemy z dostępnością węgla, które mogą wpłynąć na produkcję cementu. Eksperci ostrzegają, że jeśli dostępność cementu zmaleje, to zagrożona zostanie realizacja kluczowych dla kraju inwestycji.

Według informacji podanych przez „Gazetę Wyborczą” branża ostrzega, że cementu może zabraknąć już jesienią tego roku. Może się tak stać, jeśli rząd zdecyduje o priorytetyzacji odbiorców węgla (na rzecz gospodarstw domowych, a kosztem przedsiębiorstw). Rozwiązanie takie zasugerował już nawet poseł PSL Paweł Bejda, który podczas posiedzenia sejmowego mówił, że branża cementowa w tej chwili ma zapasy węgla do końca sierpnia.

– Sytuacja jest trudna. Cała branża ma problemy z tym, żeby do końca roku zakontraktować dostawy na odpowiednim poziomie – powiedział z kolei „Gazecie Wyborczej” Stanisław Sobczyk, wiceprezes zarządu Lafarge Polska.

Dzisiaj łączne zużycie węgla przez polskie cementownie wynosi ponad pół miliona ton rocznie, a surowiec ten stanowi aż jedną trzecią paliwa spalanego w takich fabrykach. W razie braków węglowych, cementownie będą musiały szukać alternatywnych paliw, które będą droższe. To natomiast odbije się na cenach cementu, co przełoży się na koszty realizowanych w Polsce inwestycji.

Dzisiaj tona cementu w naszym kraju kosztuje od ok. 585 zł do 615 zł brutto.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA