Szereg zachodnich banków do tej pory nie wycofało się z rosyjskiego rynku i nadal świadczy mieszkańcom tego kraju usługi finansowe.

Raiffeisen Bank, Ukraina/fot. Wikimedia Commons (domena publiczna)

W Federacji Rosyjskiej nadal są obecne takie banki jak austriacki Raiffeisen Bank International, amerykański Citibank, niderlandzki Credit Europe Bank i węgierski OTP Bank.

Aby móc prowadzić swoją działalność muszą przestrzegać tamtejszego prawa. A zgodnie z obowiązującymi przepisami są zobowiązane zapewnić wakacje kredytowe mającym pożyczki rosyjskim żołnierzom, którzy zostali wysłani na Ukrainę.

Raiffeisen Bank potwierdził, że faktycznie podporządkował się decyzjom Moskwy. Jednocześnie w oficjalnym komunikacie bank stwierdza, iż jego rosyjski oddział jest odrębnym podmiotem prawnym.

Rosja jest najważniejszym rynkiem dla tego austriackiego banku, który zapewnia ponad 31 proc. zysku całej grupy finansowej. Chociaż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie rosyjski oddział Raiffeisen stracił 1,3 mln klientów, to zyski w pierwszych trzech kwartałach poprzedniego roku wzrosły o 313 proc. Tylko za ten okres bank odprowadził do rosyjskiego budżetu podatki w wysokości 369 mln euro.

Raiffeisen na razie nie deklaruje chęci szybkiego opuszczenia rosyjskiego rynku. Bank swoją działalność prowadzi również na Ukrainie.

epravda.com.ua, euromaidanpress.com, raiffeisen.ua

Poprzedni artykułAfrykański kraj odkrył potężne złoża ropy
Następny artykułKryzys na Filipinach. Cebula kosztuje więcej niż mięso!