fbpx
wtorek, 30 maja, 2023
Strona głównaFinanseZachodnie banki przyznały preferencyjne kredyty… rosyjskim żołnierzom

Zachodnie banki przyznały preferencyjne kredyty… rosyjskim żołnierzom

Szereg zachodnich banków do tej pory nie wycofało się z rosyjskiego rynku i nadal świadczy mieszkańcom tego kraju usługi finansowe.

W Federacji Rosyjskiej nadal są obecne takie banki jak austriacki Raiffeisen Bank International, amerykański Citibank, niderlandzki Credit Europe Bank i węgierski OTP Bank.

Aby móc prowadzić swoją działalność muszą przestrzegać tamtejszego prawa. A zgodnie z obowiązującymi przepisami są zobowiązane zapewnić wakacje kredytowe mającym pożyczki rosyjskim żołnierzom, którzy zostali wysłani na Ukrainę.

Raiffeisen Bank potwierdził, że faktycznie podporządkował się decyzjom Moskwy. Jednocześnie w oficjalnym komunikacie bank stwierdza, iż jego rosyjski oddział jest odrębnym podmiotem prawnym.

Rosja jest najważniejszym rynkiem dla tego austriackiego banku, który zapewnia ponad 31 proc. zysku całej grupy finansowej. Chociaż po rozpoczęciu wojny na Ukrainie rosyjski oddział Raiffeisen stracił 1,3 mln klientów, to zyski w pierwszych trzech kwartałach poprzedniego roku wzrosły o 313 proc. Tylko za ten okres bank odprowadził do rosyjskiego budżetu podatki w wysokości 369 mln euro.

Raiffeisen na razie nie deklaruje chęci szybkiego opuszczenia rosyjskiego rynku. Bank swoją działalność prowadzi również na Ukrainie.

epravda.com.ua, euromaidanpress.com, raiffeisen.ua

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Uniokraci chcieliby wiedzieć o nas wszystko

Redakcja Wired (portalu o nowoczesnych technologiach) weszła w posiadanie dokumentu Rady Europejskiej – sondy skierowanej do państw członkowskich UE, czy chciałyby petryfikować prawo do odtajnienia prywatnych wiadomości w sieci. Celem ma być jakoby walka z pedofilią.
3 MIN CZYTANIA

Chiny rozwijają stację kosmiczną. Na pokładzie pierwszy cywilny astronauta

Chiny wysłały w kosmos trzech astronautów (tajkonautów) na swoją działającą już w pełni stację. W skład załogi po raz pierwszy wszedł cywilny astronauta – Gui Haichao, ekspert w dziedzinie ładunków.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemcy będą zarabiać na naprawie ukraińskich czołgów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall założył spółkę na Ukrainie, która będzie miała za zadanie naprawę już służących w tamtejszym wojsku czołgów oraz budowę nowych.
< 1 MIN CZYTANIA