fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumZaczęła się wielka gra o unijny budżet

Zaczęła się wielka gra o unijny budżet

Spotkanie szefów państw i rządów 27 krajów UE zaplanowane na dziś w Brukseli będzie prawdziwą bitwą. Jak zauważają eksperci, walka będzie się toczyć o każde euro. W labiryncie różnych interesów powstają sojusze suis generis, będące prawdziwą inscenizacją w wykonaniu europejskich polityków.

Wobec dzisiejszego spotkania politycy podchodzą bez wygórowanych oczekiwań. Żadna z delegacji nie zakłada, że uda się osiągnąć ​​porozumienie, a ewentualny konsensus traktowany jest w kategorii „cudu”. Tymczasem przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedzialny za przebieg negocjacji jest gotowy naciskać na państwa członkowskie tak długo, aż zostanie wypracowane wspólne stanowisko i nie wyklucza przedłużenia szczytu nawet do weekendu.

W związku ze zbliżającymi się negocjacjami w sprawie Brexitu, które rozpoczną się w marcu, przewodniczący Rady Michel Charles chce jak najszybciej zamknąć temat budżetu (co nie będzie łatwe). Wielka Brytania była zaraz po Niemczech krajem, który najwięcej wkładał do unijnego portfela. Problem polega na tym, że dziury, która powstała po Brexicie, nikt nie chce zasypać, zaś korzystać ze środków na dotychczasowych zasadach chcą wszystkie kraje członkowskie.

Co gorsza, żaden z bloków nie chce ustąpić. Państwa północy inaczej nazywane oszczędnymi czy też chytrymi, do których należą m.in. Austria, Dania, Holandia, Szwecja, Dania i Niemcy, chcą budżetu, który nie przekracza 1% dochodu narodowego brutto (DNB), co w praktyce oznacza cięcia w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

Po drugiej stronie barykady znajduje się blok południowo-wschodni, do którego należą m.in. Hiszpania, Francja, Włochy a także Polska, który broni środków dla Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności i nie dopuszcza żadnych ustępstw w tym zakresie. Dzisiejsze negocjacje będą szczególnie ważne dla rządu Pedro Sáncheza, który zmaga się z falą rolniczych protestów. Hiszpania zamierza utrzymać wysokość dopłat unijnych na dotychczasowym poziomie co w kontekście mniejszego budżetu nie będzie łatwe. Dla iberyjskiej delegacji płatności bezpośrednie dla rolników to „kluczowy element szczytu”.

Hiszpania będzie również szukała wsparcia wśród “przyjaciółmi spójności”, czyli krajów, które mogą najbardziej ucierpieć z powodu cięć funduszy regionalnych o 11%. Nieradząca sobie z problemem bezrobocia Hiszpania chce stworzenia finansowanego ze środków z polityki spójności mechanizmu kompensacyjnego w celu zwiększenia szans młodych ludzi na zatrudnienie i szkoleń cyfrowych.

Margines negocjacyjny jest niewielki w związku z propozycją obniżenia składki członkowskiej do poziomu 1,074 % DNB. Oliwy do ognia dolewa propozycja Parlamentu Europejskiego, który chce, aby ramy budżetowe były mniej zależne od wkładów państw (składek członkowskich) i były finansowane z tzw. zasobów własnych (czyli podatków od plastiku i CO2).

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Jak Europa walczy z kryzysem mieszkaniowym

Mieszkalnictwo stało się jednym z głównych wyzwań stojących przed Europą. Większość krajów doświadczyła w ostatnich latach eskalacji cen, która pozbawiła wielu obywateli dostępu do mieszkań.
4 MIN CZYTANIA

Unia wprowadza przepisy regulujące AI

W tym tygodniu Parlament Europejski zatwierdził akt regulujący przepisy o sztucznej inteligencji. Jest to pierwsza na świecie taka regulacja dotycząca AI, która wkrótce stanie się prawem w Europie.
4 MIN CZYTANIA

Recykling odpowiedzią na upadający przemysł wydobywczy?

Czy recykling starej elektroniki ograniczy problem niedoboru pierwiastków ziem rzadkich? Zdaniem Brukseli akt o surowcach krytycznych rozwiąże lata zaniedbań w europejskim sektorze wydobywczym.
4 MIN CZYTANIA