fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumZaczęła się wielka gra o unijny budżet

Zaczęła się wielka gra o unijny budżet

Spotkanie szefów państw i rządów 27 krajów UE zaplanowane na dziś w Brukseli będzie prawdziwą bitwą. Jak zauważają eksperci, walka będzie się toczyć o każde euro. W labiryncie różnych interesów powstają sojusze suis generis, będące prawdziwą inscenizacją w wykonaniu europejskich polityków.

Wobec dzisiejszego spotkania politycy podchodzą bez wygórowanych oczekiwań. Żadna z delegacji nie zakłada, że uda się osiągnąć ​​porozumienie, a ewentualny konsensus traktowany jest w kategorii „cudu”. Tymczasem przewodniczący Rady Europejskiej odpowiedzialny za przebieg negocjacji jest gotowy naciskać na państwa członkowskie tak długo, aż zostanie wypracowane wspólne stanowisko i nie wyklucza przedłużenia szczytu nawet do weekendu.

W związku ze zbliżającymi się negocjacjami w sprawie Brexitu, które rozpoczną się w marcu, przewodniczący Rady Michel Charles chce jak najszybciej zamknąć temat budżetu (co nie będzie łatwe). Wielka Brytania była zaraz po Niemczech krajem, który najwięcej wkładał do unijnego portfela. Problem polega na tym, że dziury, która powstała po Brexicie, nikt nie chce zasypać, zaś korzystać ze środków na dotychczasowych zasadach chcą wszystkie kraje członkowskie.

Co gorsza, żaden z bloków nie chce ustąpić. Państwa północy inaczej nazywane oszczędnymi czy też chytrymi, do których należą m.in. Austria, Dania, Holandia, Szwecja, Dania i Niemcy, chcą budżetu, który nie przekracza 1% dochodu narodowego brutto (DNB), co w praktyce oznacza cięcia w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności.

Po drugiej stronie barykady znajduje się blok południowo-wschodni, do którego należą m.in. Hiszpania, Francja, Włochy a także Polska, który broni środków dla Wspólnej Polityki Rolnej i Polityki Spójności i nie dopuszcza żadnych ustępstw w tym zakresie. Dzisiejsze negocjacje będą szczególnie ważne dla rządu Pedro Sáncheza, który zmaga się z falą rolniczych protestów. Hiszpania zamierza utrzymać wysokość dopłat unijnych na dotychczasowym poziomie co w kontekście mniejszego budżetu nie będzie łatwe. Dla iberyjskiej delegacji płatności bezpośrednie dla rolników to „kluczowy element szczytu”.

Hiszpania będzie również szukała wsparcia wśród “przyjaciółmi spójności”, czyli krajów, które mogą najbardziej ucierpieć z powodu cięć funduszy regionalnych o 11%. Nieradząca sobie z problemem bezrobocia Hiszpania chce stworzenia finansowanego ze środków z polityki spójności mechanizmu kompensacyjnego w celu zwiększenia szans młodych ludzi na zatrudnienie i szkoleń cyfrowych.

Margines negocjacyjny jest niewielki w związku z propozycją obniżenia składki członkowskiej do poziomu 1,074 % DNB. Oliwy do ognia dolewa propozycja Parlamentu Europejskiego, który chce, aby ramy budżetowe były mniej zależne od wkładów państw (składek członkowskich) i były finansowane z tzw. zasobów własnych (czyli podatków od plastiku i CO2).

Marta Mita
Marta Mita
Absolwentka handlu międzynarodowego na Uniwersytecie Vigo w Hiszpanii, specjalizująca się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską, w szczególności tematyce wpływu prawa unijnego na gospodarkę krajów członkowskich, a także europeizacją społeczeństw w kontekście tożsamości narodowej obywateli. Autorka licznych artykułów poświęconych europejskiemu rynkowi pracy i polityce społecznej.

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Coraz większy pesymizm niemieckich przedsiębiorców

Największa gospodarka Europy zmierza w kierunku kolejnego pogorszenia koniunktury, a perspektywy gospodarcze firm są coraz bardziej ponure. Nastroje w niemieckim biznesie spadły do najniższego poziomu z jesieni 2022 r., czyli z czasów kumulacji kryzysów: ataku Rosji na Ukrainę i pandemii.
3 MIN CZYTANIA

Renesans kształcenia zawodowego w Hiszpanii. Polska ma lepszy system

Hiszpańskie kształcenie i szkolenie zawodowe jest w modzie i to nie tylko na Półwyspie Iberyjskim. Liczba uczniów hiszpańskich zawodówek wzrosła o prawie 30 proc. w ciągu ostatnich pięciu lat dzięki wyraźnemu zaangażowaniu kolejnych rządów w tę formę edukacji.
3 MIN CZYTANIA

Zielone światło dla unijnego korytarza wodorowego

Bruksela umieściła korytarz wodorowy H2Med na liście projektów kwalifikujących się do finansowania ze środków Unii Europejskiej.
3 MIN CZYTANIA