fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaKrajZaczęło się luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki. Jak wygląda harmonogram?

Zaczęło się luzowanie obostrzeń i odmrażanie gospodarki. Jak wygląda harmonogram?

- Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą. Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów. Wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować elastyczność reagowania w sytuacji zwiększenia liczby zakażeń - podkreślił premier Mateusz Morawiecki, informując o harmonogramie stopniowego odmrażania poszczególnych branż. Od dziś harmonogram wszedł w życie.

Od dzisiaj, czyli od 4 maja, zostają otwarte galerie sztuki i muzea. Obowiązywał będzie jednak limit 1 osoby na 15 m2. Działalność będzie możliwa jedynie w ścisłym reżimie sanitarnym. Otwarte mają też zostać sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe. Tu również obowiązywać będzie limit 1 osoby na 15 m2 i działalność w ścisłym reżimie sanitarnym.

Zaczynają również funkcjonować szkoły podstawowe. Możliwa będzie nauka stacjonarna dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Pozostają obostrzenia sanitarne: wietrzenie sal podczas przerw oraz dezynfekcja placówek w weekendy.

Rząd zarekomendował odprawianie ceremonii religijnych na świeżym powietrzu. Natomiast w świątyniach limit 1 osoby na 15 m2.

Jak przedstawia się dalsze luzowanie obostrzeń w maju?

 • Od 8 maja – otwarte zostaną hotele dla wszystkich gości. Obiekty będą mogły jednak działać z 50 proc. stanem obłożenia. Zamknięte pozostają jednak hotelowe restauracje oraz strefa wellness&spa.
 • Od 15 maja – otwarta ma zostać gastronomia zewnętrzna, a więc serwowanie posiłków na świeżym powietrzu. Otwarte będą ogródki restauracyjne, ale wciąż w ścisłym reżimie sanitarnym. Konieczny będzie m.in. zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. A jeżeli wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15 – możliwe będzie zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.
  Od tego dnia otwarte zostaną też kina i teatry na świeżym powietrzu z 50 proc. limitem obłożenia. Możliwe będą też imprezy okolicznościowe na zewnątrz, a więc m.in. wesela i komunie. Tu jednak też będzie przewidziany limit do 25 osób. Będzie musiał zostać zachowany również bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik (regulacje takie same jak w przypadku gastronomii zewnętrznej).
  Zmiany obejmą też szkoły podstawowe i średnie. Możliwa będzie nauka hybrydowa dla klas 4-8 szkół podstawowych oraz klas 1-4 szkół średnich. Konieczny będzie też ścisły reżim sanitarny, a więc: wietrzenie sal podczas przerw, dezynfekcja placówek w weekendy. Umożliwione zostanie też uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy 25 proc. publiczności.
 • Od 29 maja – do normalnego funkcjonowania wrócić ma gastronomia wewnętrzna. Otwarte zostaną restauracje przy obłożeniu 50 proc. Zachowany będzie musiał być bezpieczny dystans między stolikami, obowiązywać ma limit osób na stolik.

  Możliwe będą też imprezy okolicznościowe wewnątrz. Będzie istniała możliwość zorganizowania m.in. wesela i komunii z limitem do 50 osób. Otwarte zostaną też kina i teatry. Tu również maksymalne obłożenie nie będzie mogło być być większe niż 50 proc. Kryte obiekty sportowe i baseny będą dostępne dla wszystkich, ale i tu maksymalne obłożenie to 50 proc. wraz z widownią.
  Z końcem maja uruchomiane zostaną siłownie, kluby fitness i solaria. Mają działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Obowiązywać będzie też limit 1 osoby na 15m2.
  Powróci również nauka stacjonarna dla wszystkich uczniów.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Polacy należą do europejskich pracusiów

Od lat systematycznie rośnie w Unii Europejskiej odsetek pracujących osób w wieku produkcyjnym. Polska zajmuje w tym aspekcie jedno z czołowych miejsc w UE.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA