fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumZaczęły się wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy. Co na to Ministerstwo Finansów?

Zaczęły się wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy. Co na to Ministerstwo Finansów?

„Mikrorachunek podatkowy jest zadłużony w kwocie 3,92 PLN. Prosimy o splate do dnia 03.02.2020 lub sprawa trafi do komornika” – głosi SMS, kończący się linkiem. Po wejściu w niego ukazuje się nam zwykła strona PayU, znana z wielu sklepów internetowych, gdzie możemy sobie wybrać bank i dokonać płatności na wskazaną kwotę – o tej sprawie informuje portal bezprawnik.pl.

Oszuści, stosując wyłudzenia na mikrorachunek podatkowy, używają kilku mechanizmów. Po pierwsze – efekt nowości, czyli nie wiemy jeszcze do końca o co chodzi z mikrorachunkiem podatkowym i jesteśmy skłonni uwierzyć, że coś jest na rzeczy. Po drugie – wiarygodna domena. Podatnik.net, to brzmi profesjonalnie, prawda? Ale profesjonalne nie jest. Pamiętajcie, wszystko co państwowe, ma adres z końcówką gov.pl. W wypadku spraw podatkowych – podatki.gov.pl. Ale nawet jeśli, to skarbówka nigdy nie poprosi was o przelew poprzez SMS-a. I po trzecie wreszcie – stary numer ze straszeniem komornikiem i szybko upływającym terminem. Zawsze skuteczne, o ile trafi się na kogoś łatwowiernego – dodaje portal bezprawnik.pl.   

Dobrze by było, gdyby o tej sprawie dobitnie poinformowało Ministerstwo Finansów i przy okazji rozpoczęło na poważnie akcję informacyjną na temat mikrorachunków, bo wciąż wielu podatników ma z tym problem – nie wiedzą, czy sami mają ten mikrorachunek zakładać, czy zrobi to za nich Urząd Skarbowy… Jest więc kolejny pretekst, by zrobić sobie przerwę w krucjacie na temat zlikwidowania gotówki w Polsce, i zająć się ważnym tematem z punktu widzenia obywateli.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA