fbpx
piątek, 17 stycznia, 2025
Strona głównaKrajŻądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.

Przez lata w Polsce dobrze funkcjonowała składka zdrowotna dla przedsiębiorców, naliczana jako ryczałt odliczany częściowo od podatku. Niestety, od 1 stycznia 2022 tzw. Polski Ład zmienił te zasady, komplikując system naliczania oraz znacząco podnosząc wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Skutkowało to radykalnym zwiększeniem kosztów prowadzenia działalności gospodarczej i obniżeniem konkurencyjności polskich firm. Przed Polskim Ładem przedsiębiorcy płacili 9 mld zł składki zdrowotnej, po jego wprowadzeniu płacą aż 19 mld zł.

Z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej wystartował Adam Abramowicz, w latach 2018–2024 rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. – Przywrócenie ryczałtowej, uczciwej, odliczanej od podatku składki zdrowotnej było obietnicą wyborczą nowej władzy. Ta obietnica skłoniła wielu przedsiębiorców do głosowania na obecnie rządzącą koalicję. Dziś, po ponad dziesięciu miesiącach od wyborów, nadal jesteśmy zwodzeni. Rząd robi wszystko, by tej obietnicy nie spełnić. Słyszymy o tarciach w koalicji w tej sprawie, jakimś handlu wymiennym pomiędzy partiami, a konkretnych działań jak nie było, tak nie ma – mówi Abramowicz. – Dlatego postanowiłem wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie z grupą przedsiębiorców zainicjować ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod petycją, w której żądamy od rządzących przywrócenia od nowego roku składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu. Prostej, odliczalnej od podatku, po prostu uczciwej – dodaje.

Czasu na realizację postulatu zostało niewiele. Przywrócić ryczałtową składkę zdrowotną można, dopóki nie zostanie uchwalony budżet na 2025 rok.

– Dlatego nie ma na co czekać. Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu. Jednocześnie chciałbym również, by nie tylko rządzący, ale wszystkie siły politycznej sceny były adresatami tej petycji. Niech wszyscy zaangażują się w naprawę obecnego, fatalnego dla polskich małych i średnich przedsiębiorców systemu – apeluje Adam Abramowicz.

Petycję można podpisać na stronie: Uczciweskladki.pl.

Warto również śledzić profil akcji na FB, gdzie pojawiają się ciekawe materiały dotyczące projektu.

Krzysztof Budka
Krzysztof Budka
Redaktor naczelny magazynu „Forum Polskiej Gospodarki" oraz serwisu FPG24.PL. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dziennikarz z ponad 20-letnim stażem. Pracę w tym zawodzie rozpoczął podczas studiów pod koniec lat 90. jako reporter w telewizji Puls przy programie „Raport Specjalny". Pisał do działu politycznego w dzienniku „Życie", a następnie na ponad dekadę związał się z „Przeglądem Sportowym", gdzie był m.in. wydawcą, szefem działu Piłka Nożna oraz kierownikiem magazynu „Tygodnik Przeglądu Sportowego: Tempo". Współtworzył serwis internetowy FUTBOLFEJS.PL., a także prowadził audycję Liberator w Radiu Dla Ciebie. Zwycięzca Wielkiego Testu Piłkarskiego Biało-Czerwoni w TVP1 w 2012 roku.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA