fbpx
środa, 6 grudnia, 2023
Strona głównaArchiwumZadania na kolejne pięć lat

Zadania na kolejne pięć lat

W kwestii zadań dla prezydenta na następne pięć lat warto wymienić kilka zagadnień. Po pierwsze, należy oczekiwać, że głowa państwa zaangażuje się w program repatriacji. Polskie państwo ma tu jeszcze bardzo dużo do zrobienia, a prezydent ma potencjał, aby być liderem i twarzą tych działań. Chodzi tu zarówno o regulacje prawne, jak i o stworzenie pewnego klimatu do aktywności w tej materii. Ogromną rolę mają tutaj do spełnienia spółki skarbu państwa, jako inicjatorzy projektów wspomagających powrót naszych Rodaków. Mogą one tworzyć miejsca pracy, które wracający do kraju Polacy znajdowaliby właśnie w podmiotach zależnych od państwa. W ten sposób mogłaby być realizowana swego rodzaju misyjność tych spółek, a prezydent mógłby być patronem takich projektów.

Prezydent Andrzej Duda był jednym z inicjatorów projektu Trójmorza, to historyczne przedsięwzięcie i bardzo dobrze, że nasz kraj bierze w nim udział. Jako państwo możemy czerpać z tego obfite profity. Dobrze, aby korzystały z tego także małe i średnie firmy, te z polskim kapitałem, w których tworzone są liczne miejsca pracy. Warto, aby powstawała tam także duża wartość dodana. To ona skutkuje następnie wyższymi wynagrodzeniami, bo to źródło atrakcyjnych finansowo etatów. Tu pole do działania dla prezydenta jest ogromne. Zarówno jako inicjatora, ale także jako lidera działań zwiększających potencjał polskiej gospodarki poprzez wpieranie odpowiednich narzędzi finansowych i prawnych. Polska potrzebuje większego nacisku na budowanie kapitału narodowego. To obowiązek elit politycznych, z prezydentem na czele. W tym kontekście warto także, aby prezydent wspierał dyplomację gospodarczą, tu konieczna jest współpraca z MSZ, ale w obecnej konfiguracji politycznej wydaje się, że nie powinno być z tym większego problemu.

Liczymy także, że prezydent będzie jednym ze strażników praw przedsiębiorców, tych które tak obszernie opisuje tzw. Konstytucja biznesu. Warto, aby głowa państwa podjęła działania wspierające np. zwiększenie uprawnień rzecznika MŚP, tak aby mógł on bronić polskich przedsiębiorców efektywniej. W tym kontekście wskazana jest nowelizacja Ustawy o rzeczniku MŚP i być może także prawa przedsiębiorców. Warto stworzyć, z udziałem prezydenta, forum dyskusyjne, w ramach którego polscy przedsiębiorcy mogliby artykułować swoje potrzeby i oczekiwania. Liczymy tutaj na inicjatywę ze strony prezydenta, znając jego liczne deklaracje poparcia dla polskich firm i ich pracy.

Jako Rada Gospodarcza Strefy Wolnego Słowa jesteśmy gotowi wspierać Pana Prezydenta. Liczymy, że nasze propozycje przynajmniej w części znajdą uznanie w jego oczach. Sądzimy zresztą, że nie powinny one budzić większych kontrowersji.

* autor jest Prezesem Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

INNE Z TEJ KATEGORII

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.

Rola banku rozwoju w zielonej transformacji

– W programie „Bezpieczeństwo strategiczne” Bank Gospodarstwa Krajowego wraz z innymi największymi polskimi bankami przekazał od początku 2022 r. na inwestycje związane z energetyką 130 mld zł. Ta ogromna kwota świadczy o tym, jak olbrzymie są potrzeby w tym obszarze w Polsce – przyznała podczas IX Kongresu Energetycznego DISE prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka.

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA