fbpx
sobota, 9 grudnia, 2023
Strona głównaBiznesZadłużenie Amerykanów przekroczyło bilion dolarów

Zadłużenie Amerykanów przekroczyło bilion dolarów

Amerykanie mają coraz mniej oszczędności i coraz częściej sięgają po karty kredytowe, aby pozyskać pieniądze na pokrycie codziennych wydatków.

Dane na temat zadłużenia amerykańskich gospodarstw domowych publikuje nowojorski Bank Rezerwy Federalnej. Zgodnie z najnowszym raportem, suma zadłużenia Amerykanów na kartach kredytowych sięgnęła poziomu 1,08 bln dolarów. Oznacza to zmianę o 154 mld dolarów od ubiegłego roku, co jest największym wzrostem zobowiązań mieszkańców USA od roku 1999. 

Jednocześnie rok 2022 przyniósł rekordową kwotę opłat za odsetki od zaciągniętych kredytów. Według danych Biura Ochrony Finansowej Konsumentów ich łączna wartość przekroczyła 130 mld dolarów. Coraz więcej ludzi wpada w spiralę zadłużenia, którzy aby spłacić swoje poprzednie pożyczki, zaciągają nowe. Sytuacja ta dotyczy już prawie 10 proc. z użytkowników kart kredytowych. 

Winne są stopy procentowe i COVID-19

Jedną z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy są regularnie rosnące od kwietnia 2022  roku stopy procentowe. Wraz z nimi wzrasta oprocentowanie pożyczek, którego dynamika przekracza średni wzrost wynagrodzeń. 

Ponadto amerykańskie gospodarstwa domowe do niedawna mogły korzystać z hojnych rządowych programów pomocowych, uruchomionych jeszcze podczas pandemii COVID-19. Po ich zakończeniu część ludzi zaczęła powstałe w ten sposób luki we własnym budżecie wypełniać pieniędzmi z pożyczek. 

www.cnbc.com, consumerfinance.gov

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co polski biznes myśli o jednolitym rynku UE?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorców ceni sobie uczestnictwo w jednolitym rynku Unii Europejskiej, który – w ich opinii – daje im przewagę nad konkurentami spoza Europy.
2 MIN CZYTANIA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Małe jest piękne! O mitach i zagrożeniach w polskim biznesie [WYWIAD]

Chciałbym, aby nasza rozmowa była potraktowana jako hołd złożony najmniejszym przedsiębiorcom, bez których już dawno polska gospodarka by się zawaliła – mówi nam Krzysztof Oppenheim, ekspert finansowy i członek Zespołu Roboczego ds. Restrukturyzacji i Upadłości w Radzie Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP. Rozmawiamy o pułapkach, w jakie wpadają przedsiębiorcy, i priorytetach, które decydują o powodzeniu lub klęsce w biznesie.
11 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

W Cyber Monday sprzedaje się więcej niż w Black Friday

Amerykanie przeznaczyli na zakupy internetowe w tegorocznym gorącym okresie zakupowym 38 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 7,8 proc. wobec zeszłorocznego wyniku.
< 1 MIN CZYTANIA

Polska za radykalnym zwiększeniem produkcji energii atomowej

Polska znalazła się w grupie ponad 20 państw biorących udział w dubajskim szczycie klimatycznym COP28, które zobowiązały się do potrojenia zdolności do produkcji energii nuklearnej.
< 1 MIN CZYTANIA

Będzie można kupić samochód na Amazonie

Już w przyszłym roku amerykańscy użytkownicy zainteresowani kupnem samochodu będą mogli skonfigurować, zamówić i opłacić całą transakcję bezpośrednio na Amazonie.
< 1 MIN CZYTANIA