Przedsiębiorstwa zagraniczne inwestują w Polsce ok. dwa razy więcej niż firmy krajowe – wynika z raportu opublikowanego przez Konfederację Lewiatan. Okazuje się, że podmioty zagraniczne stanowią 1 proc. przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce, ale odpowiadają za 37 proc. krajowych inwestycji.

pogram nowy start - grafika wpisu

– Od 2004 r. firmy zagraniczne inwestują średnio mniej więcej dwa razy tyle co krajowe. Ich obecność stanowi istotny bodziec do rozwoju. Przekłada się to na wyższy PKB i szerszą ofertę dla klientów – mówi dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, Grzegorz Baczewski.

Z danych zebranych przez autorów raportu wynika, że w 2019 r. firmy zagraniczne stanowiły 1,1 proc. podmiotów zarejestrowanych w Polsce i jednocześnie uruchomiły 37,2 proc. inwestycji. Chociaż zagraniczne podmioty są z reguły dużymi firmami, to w przeliczeniu na pracownika inwestowały one w praktyce ok. 2,25 razy więcej niż krajowe.

– Im większa firma, tym więcej inwestuje w ogóle oraz w przeliczeniu na pracownika. W Polsce jedynie największe firmy krajowe są w stanie inwestować na pracownika tyle, co ich zagraniczne odpowiedniki – wskazuje Baczewski.

Okazuje się, że takie proporcje nie ulegają na przestrzeni lat żadnym znaczącym zmianom. Firmy zagraniczne w praktyce więc konsekwentnie inwestują wyraźnie więcej w porównaniu do polskich firm.

Jak podkreślają autorzy raportu, dane potwierdzają, że inwestycje zagraniczne powinny być pożądane, a wzrost inwestycji krajowych, chociaż konieczny, nie zastąpi kapitału zagranicznego.

Poprzedni artykułRząd za wprowadzeniem preferencyjnych pożyczek PFR dla dużych firm
Następny artykułSpecjaliści IT w Czechach zarabiają najwięcej, Polska w czołówce