fbpx
środa, 10 lipca, 2024
Strona głównaForum inwestycjiZagraniczne firmy inwestują znacznie więcej niż krajowe

Zagraniczne firmy inwestują znacznie więcej niż krajowe

Przedsiębiorstwa zagraniczne inwestują w Polsce ok. dwa razy więcej niż firmy krajowe – wynika z raportu opublikowanego przez Konfederację Lewiatan. Okazuje się, że podmioty zagraniczne stanowią 1 proc. przedsiębiorstw zarejestrowanych w Polsce, ale odpowiadają za 37 proc. krajowych inwestycji.

– Od 2004 r. firmy zagraniczne inwestują średnio mniej więcej dwa razy tyle co krajowe. Ich obecność stanowi istotny bodziec do rozwoju. Przekłada się to na wyższy PKB i szerszą ofertę dla klientów – mówi dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, Grzegorz Baczewski.

Z danych zebranych przez autorów raportu wynika, że w 2019 r. firmy zagraniczne stanowiły 1,1 proc. podmiotów zarejestrowanych w Polsce i jednocześnie uruchomiły 37,2 proc. inwestycji. Chociaż zagraniczne podmioty są z reguły dużymi firmami, to w przeliczeniu na pracownika inwestowały one w praktyce ok. 2,25 razy więcej niż krajowe.

– Im większa firma, tym więcej inwestuje w ogóle oraz w przeliczeniu na pracownika. W Polsce jedynie największe firmy krajowe są w stanie inwestować na pracownika tyle, co ich zagraniczne odpowiedniki – wskazuje Baczewski.

Okazuje się, że takie proporcje nie ulegają na przestrzeni lat żadnym znaczącym zmianom. Firmy zagraniczne w praktyce więc konsekwentnie inwestują wyraźnie więcej w porównaniu do polskich firm.

Jak podkreślają autorzy raportu, dane potwierdzają, że inwestycje zagraniczne powinny być pożądane, a wzrost inwestycji krajowych, chociaż konieczny, nie zastąpi kapitału zagranicznego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA