fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatZainicjowano wiatrakowy europrotekcjonizm

Zainicjowano wiatrakowy europrotekcjonizm

Wszystkie kraje Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier, podpisały Pakiet Energetyki Wiatrowej mający na celu ochronę unijnego przemysłu wiatrowego przed „nieuczciwymi praktykami handlowymi” stosowanymi rzekomo przez chińskich producentów.

W wyniku działania lobby wiatrakowego 26 krajów-sygnatariuszy zobowiązało się do „zapewnienia wystarczającego, solidnego i przewidywalnego systemu do wykorzystania energii wiatrowej (…) obejmującego co najmniej lata 2024-2026″.

Lobbyści zainicjowali Kartę

Dzisiaj jest wielki dzień dla europejskiej branży energii wiatrowej

– powiedział Giles Dickson, dyrektor generalny grupy lobbystów WindEurope, która zainicjowała Pakiet.

Producenci turbin wiatrowych w UE nie są w najlepszej kondycji. Na początku tego roku Siemens Energy prawie zbankrutował, a inni duzi gracze często odnotowują straty. Teraz branża obawia się konkurencji ze strony Chin, mimo że do tej pory w Europie nie zainstalowano ani jednej chińskiej turbiny wiatrowej.

Tak wygląda protekcjonizm

Promowana ma być produkcja „wysokiej jakości turbin wiatrowych charakteryzujących się wysokimi standardami środowiskowymi, innowacyjnymi, cyberbezpieczeństwa i pracy” poprzez wprowadzenie zmian w krajowych systemach aukcyjnych dotyczących mocy elektrowni wiatrowych. Już nie cena ma być najważniejsza na aukcjach. Jak głosi Pakiet, preferowanym narzędziem Unii Europejskiej są obecnie „dobrze zaprojektowane, obiektywne, przejrzyste, niedyskryminacyjne i niecenowe kryteria wstępnej kwalifikacji lub udzielenia zamówienia”, które faworyzują europejskich oferentów – informuje serwis EURACTIV.com.

W szczególności wymogi w zakresie cyberbezpieczeństwa mogą utrudniać chińskim producentom wygrywanie przetargów w UE, biorąc pod uwagę, że turbiny wiatrowe są często podłączone do sieci, a jednocześnie wyposażone w setki czujników i kamer, które mierzą ruch w otaczającym je powietrzu i prędkość wiatru.

Deklaracja zawiera także dodatkowe instrumenty mające na celu ochronę przemysłu unijnego. Komisji Europejskiej nie podobają się praktyki subsydiowania stosowane przez zagraniczne kraje, mimo że dotacje są na porządku dziennym w Unii Europejskiej.

Źródło: EURACTIV.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA