Właściciele Novum Home proponują osobom, które chcą kupić dom, aby zarabiały na budowie swojego wymarzonego lokum. To kompleksowy produkt inwestycyjny oparty na idei rozproszonego osiedla. Patryk Cencora i Franciszek Badowski zbierają środki od inwestorów prywatnych, w okresie budowy wypłacają im odsetki wyższe od średniorocznej inflacji, a następnie po zakończeniu budowy przekazują klucze do nieruchomości w cenie niższej niż konkurenci. Mogą także sprzedać dom, jeśli tego życzy sobie inwestor.

Czym jest Novum Home?

Patryk Cencora: To nasz autorski projekt architektoniczny oraz marka domów. Te domy są nowoczesne, wykonane z dobrych materiałów, z dużymi przeszkleniami i ogrzewane pompą ciepła. Ich wielkość wynosi od 120 do 178 metrów kwadratowych, są więc skalowalne zależnie od wielkości działki czy preferencji konsumentów na rynku mieszkaniowym. Znajdują się do 25-30 minut od centrum dużych aglomeracji miejskich, są dobrze skomunikowane i zlokalizowane w pobliżu centrów handlowych, szkół i przedszkoli. Domy sprzedajemy po ok. 5999-6500 zł brutto za metr kwadratowy.

Z tego wynika, że można mieć dom Novum Home z ogródkiem pod miastem w cenie dwupokojowego mieszkania w centrum. Jak to możliwe?

Franciszek Badowski: Inwestor powierza nam środki na zakup domu, które są oprocentowane wyżej niż wynosi średnioroczna inflacja. Po zakończeniu budowy może odebrać od nas lokal albo zlecić nam jego sprzedaż. Jeśli chce mieszkać w domu Novum Home, cena bliźniaka będzie niższa o wypłacone inwestorowi odsetki. Kupi więc atrakcyjny dom z kilkoma sypialniami, garażem oraz poddaszem użytkowym o kilkanaście procent taniej. Może także odebrać kapitał wraz z odsetkami, a my samodzielnie sprzedamy dom klientowi końcowemu. W całym procesie budowy ważne jest, że budujemy ten sam dom i znamy cenę materiałów i budowy. Ponieważ sami wyszukujemy działki, jesteśmy generalnym wykonawcą i samodzielnie sprzedajemy domy, na każdym kroku powiększamy marżę na projekcie. Dlatego możemy podzielić się z inwestorem w formie odsetek. Po sprzedaży domów środki w pierwszej kolejności są zwracane inwestorom, a następnie trafiają do Novum Home.

Czym jest koncepcja rozproszonego osiedla?

PC: Wokół dużych miast nie ma już wielu działek na duże osiedla domów. My natomiast kupujemy mniejsze działki, na kilka lub kilkanaście domów, które mogą być oddalone od siebie najwyżej o kilkaset metrów. Takie działki są tańsze od dużych parceli, ale bliskość budów pozwala nam ograniczyć koszty. To właśnie rozproszone osiedla Novum Home, które powstają na obrzeżach dużych miast.

Kto może inwestować w domy Novum Home?

Franciszek Badowski (z lewej) i Patryk Cencora

FB: Każda osoba, która chce ochronić swój kapitał przed inflacją i budować z nami domy na sprzedaż lub dla siebie. Analiza rynku nieruchomości ostatnich lat wskazuje, że ceny działek i domów w tym okresie rosły. Ziemi przecież nie przybywa. Wiele osób pracuje hybrydowo lub online, nie musi być codziennie w pracy w biurze, a chce mieć swój dom z ogródkiem, bo np. powiększyła się rodzina.

PC: Inwestorom proponujemy objęcie udziałów w spółkach celowych, w których znajdują się działki i budowane są domy. Stają się więc udziałowcami firm deweloperskich.
W umowie notarialnej zapewniamy odkup udziałów po okresie 12-14 miesięcy. W tym czasie wypłacamy odsetki, które są wyższe od średniorocznej inflacji. Kapitał inwestora jest chroniony również dodatkową umową notarialną, która pozwala wyegzekwować wkłady inwestorów, bez angażowania się w procesy sądowe.

Jakie są prawa i obowiązki inwestora, który został udziałowcem projektu deweloperskiego Novum Home?

PC: Inwestor nie musi martwić się o przebieg procesu budowlanego, ponieważ to my odpowiadamy za znalezienie atrakcyjnej działki, zdobycie pozwolenia na budowę oraz dokumentacji od gestorów mediów, przebieg budowy jako generalny wykonawca oraz sprzedaż domów. Jest natomiast zabezpieczony na majątku spółki celowej, czyli ziemi i powstających na niej domach. Ponieważ budujemy według tego samego projektu architektonicznego, którego wielkość zmienia się w zależnie od wielkości działki oraz preferencji klientów, łatwo nam kontrolować koszty oraz realizować atrakcyjną marżę. Dzielimy się z nią z inwestorami.

Czy inwestycja jest z punktu widzenia inwestora bezpieczna?

FB: Każdy projekt deweloperski prowadzony jest w osobnej spółce celowej, więc przebieg innych budów nie ma wpływu na dany projekt. Inwestor staje się udziałowcem konkretnej spółki, która jest powołana tylko w jednym celu – zbudowania domów. Majątek tej spółki to ziemia oraz domy. Z każdym etapem budowy wartość nieruchomości rośnie. Gdyby ktoś chciał zostać jedynym inwestorem w projekcie, np. jednego domu w zabudowie bliźniaczej, dodatkowo istnieje możliwość zabezpieczenia inwestora na hipotece. Proszę samodzielnie ocenić ryzyko i podejmować decyzje w oparciu o alternatywne oferty inwestycyjne.

Czy obecna sytuacja rynkowa na rynku nieruchomości nie zniechęca do inwestycji w projekty deweloperskie?

FB: Polska jest ostatnim bezpiecznym krajem w Europie na drodze do państw byłego ZSRR. Zgłasza się do nas bardzo wiele osób z Ukrainy czy Białorusi, które chcą osiedlić się w Polsce albo zainwestować środki w okresie najbliższego roku czy dwóch. Popyt na domy cały czas jest więc spory.

PC: Poza tym historia pokazuje, że po okresie słabszej koniunktury przychodzi hossa, bo w gospodarce występują cykle koniunkturalne. Nie ignorujemy zjawisk na rynku. Dostosowaliśmy naszą ofertę do zapotrzebowania rynku.

Kto jest obecnie inwestorem Novum Home?

FB: To osoby świadome, które chcą chronić swój kapitał przed inflacją lub kupić swoje własne domy i nie przepłacać. Na rynku pojawiły się osoby, które chcą kupić domy na wynajem lub odsprzedać je po kilku latach z zyskiem, spodziewając się wzrostu cen nieruchomości. Wiemy od klientów, że chcą wynajmować je np. studentom, bo wynajem mieszkań w miastach podrożał w ostatnim roku o kilkadziesiąt procent. Pamiętajmy, że proponujemy możliwość zbudowania domu w oparciu o kapitał inwestora dla niego samego, przy czym odsetki od wkładu inwestorskiego obniżają cenę nieruchomości. Wszystkim grupom wypłacamy – jak już wspomniano – odsetki wyższe od średniorocznej inflacji. Nasz model działania zapewnia środki dla inwestorów oraz marże na rozwój projektów Novum Home.

Czyli jeśli ktoś dysponuje na starcie np. kwotą 50 tys. zł może przeznaczyć je na budowę swojego domu?

PC: Dokładnie tak. Wpłacone na starcie inwestycji 50 tys. zł będzie oprocentowane w okresie całej budowy. Możemy więc podpisać umowę z inwestorem, zgodnie z którą budowany przez nas dom będzie jego własnością po zakończeniu budowy. Bliźniak o powierzchni 120 metrów z ogródkiem i garażem, według opisanych powyżej parametrów, kosztuje ok. 720 tys. zł.

Jakie jest zainteresowanie budowami Novum Home?

FB: Bardzo duże. Każdego dnia zgłaszają się do nas inwestorzy zainteresowani ochroną kapitału oraz wspólną budową domów. System współfinansowania projektów deweloperskich przez inwestorów indywidualnych jest nowością w Polsce, ale będzie się rozwijał. Na pewno rozwojowi tego segmentu rynku sprzyjają wysoka inflacja oraz sytuacja na rynku kredytów hipotecznych. Ziemi nie przybywa, młodzi ludzie zakładają rodziny, nie każdy musi być codziennie w pracy w centrum miasta. To zachęca do przeprowadzki pod miasta. Mamy także duże zainteresowanie osób, które chcą kupić domy Novum Home.

Jakie są ambicje Novum Home?

PC: Mamy rozpoczęte projekty inwestycyjne na kilkadziesiąt bliźniaków. Chcemy jednak budować przynajmniej kilkaset domów rocznie. Spowolnienie na rynku hipotek nie będzie trwało długo, a ludzie chcą kupować nieruchomości i raczej powiększać swój metraż niż go zmniejszać. Praca, którą obecnie wykonujemy w Novum Home, jest jak fundament domu – to podstawa do zbudowania ogólnopolskiej marki deweloperskiej, obecnej w pobliżu Warszawy, Gdańska, Poznania, Trójmiasta, Krakowa i Wrocławia.

Można więc powiedzieć, że oferta Novum Home to małe private equity?

FB: Na świecie coraz więcej branż rozwija się w mniejszych formatach i przy udziale finansowania prywatnego, chociaż w Europie inwestycje private equity rzeczywiście kojarzą się z dużymi projektami, najczęściej w średnie i duże przedsiębiorstwa. Natomiast za oceanem ten rynek jest znacznie szerszy, można na nim znaleźć również ofertę dla inwestorów indywidualnych. Taką też ofertę mamy w Novum Home – zapraszamy inwestorów do przyłączenia się do projektów deweloperskich i budowania z nami pojedynczych domów lub małych osiedli domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej. Budujemy zgodnie z ideą jednego domu, ale w wielu lokalizacjach. Proponujemy atrakcyjne odsetki i zabezpieczenia na realizowanych budowach. To kompleksowa i innowacyjna oferta oparta o nieruchomość.

Więcej informacji o Novum Home i realizowanych obecnie projektach deweloperskich na stronie www.novumhome.pl.

Rozmawiał: Krzysztof Budka

Poprzedni artykułW Kalifornii ignorują prawa ekonomii
Następny artykułOd stycznia 2023 roku będzie więcej małych podatników VAT