fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumZakaz handlu w niedziele - czy o taki efekt chodziło?

Zakaz handlu w niedziele – czy o taki efekt chodziło?

Kiedy z inicjatywy Solidarności wprowadzano zakaz handlu w niedziele i święta, by dać pracownikom sektora handlowego wolny dzień dla rodziny, oczekiwano kolejnej korzyści w postaci zwiększenia szans małych sklepów na konkurowanie z sieciówkami i dyskontami. Przyczynić się do tego miała zasada, że właściciel sklepu ma prawo stanąć za ladą i handlować w niedziele będzie mógł.

Najnowsze dane GUS-u pokazują, że rzeczywistość nie zawsze idzie w parze z szacunkami i planami. W 2018 roku zniknęło ponad 15 tys. małych sklepów, co jest prawie 15-letnim rekordem. W obecnym stuleciu małych sklepów nie było w Polsce tak mało.

Skąd taki efekt?

Przyczyn jest cztery: Żabki (handlujące także w niedziele dzięki świadczeniu także usług pocztowych), dyskonty (przyzwyczajające klientów do kupowania na zapas), stacje paliw (także otwarte codziennie niezależnie od niedziel i świąt, a poszerzające asortyment o produkty spożywcze i przemysłowe) i Internet, który zagospodarowuje swoją cześć rynku kosztem głównie małych sklepów. Połączenie wszystkich czterech sił przeciwko małym sklepom osiedlowym skutkuje tym, że placówki te zostają bez szans i zmuszone są do zaprzestania działalności.

Świadczą o tym liczby. W ciągu roku przybyło prawie 350 supermarketów. Stacje benzynowe też korzystają ze sprzyjających przepisów. Choćby sam PKN Orlen w zeszłym roku otwórzył ponad 200 sklepów O!Shop.

Okazuje się, że zakaz handlu tym najsłabszym nie pomoże. Przyczynia się jedynie do szybszego ich upadku.

JS/Money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA