fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaArchiwumZakaz handlu w niedziele - czy o taki efekt chodziło?

Zakaz handlu w niedziele – czy o taki efekt chodziło?

Kiedy z inicjatywy Solidarności wprowadzano zakaz handlu w niedziele i święta, by dać pracownikom sektora handlowego wolny dzień dla rodziny, oczekiwano kolejnej korzyści w postaci zwiększenia szans małych sklepów na konkurowanie z sieciówkami i dyskontami. Przyczynić się do tego miała zasada, że właściciel sklepu ma prawo stanąć za ladą i handlować w niedziele będzie mógł.

Najnowsze dane GUS-u pokazują, że rzeczywistość nie zawsze idzie w parze z szacunkami i planami. W 2018 roku zniknęło ponad 15 tys. małych sklepów, co jest prawie 15-letnim rekordem. W obecnym stuleciu małych sklepów nie było w Polsce tak mało.

Skąd taki efekt?

Przyczyn jest cztery: Żabki (handlujące także w niedziele dzięki świadczeniu także usług pocztowych), dyskonty (przyzwyczajające klientów do kupowania na zapas), stacje paliw (także otwarte codziennie niezależnie od niedziel i świąt, a poszerzające asortyment o produkty spożywcze i przemysłowe) i Internet, który zagospodarowuje swoją cześć rynku kosztem głównie małych sklepów. Połączenie wszystkich czterech sił przeciwko małym sklepom osiedlowym skutkuje tym, że placówki te zostają bez szans i zmuszone są do zaprzestania działalności.

Świadczą o tym liczby. W ciągu roku przybyło prawie 350 supermarketów. Stacje benzynowe też korzystają ze sprzyjających przepisów. Choćby sam PKN Orlen w zeszłym roku otwórzył ponad 200 sklepów O!Shop.

Okazuje się, że zakaz handlu tym najsłabszym nie pomoże. Przyczynia się jedynie do szybszego ich upadku.

JS/Money.pl

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA