fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumZakaz handlu w niedziele jednak nie pomaga małym sklepom

Zakaz handlu w niedziele jednak nie pomaga małym sklepom

Jak przypomina Wirtualna Polska, jeszcze w latach 2014-2016 liczba małych sklepów rosła. W latach 2015 i 2016 przybywało ich 6 tys. rocznie. Szczególnie dobry był rok 2012, kiedy małych sklepów przybyło 12 tys.

Problemy zaczęły się w roku 2017. Wówczas liczba małych sklepów spadła o 11 tys. W roku 2018 ubyło ich 15 tys., a w 2019 – 11 tys.

Warto zwrócić uwagę, że wprowadzona w 2018 ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele jest tylko jednym z czynników, które powodują spadek liczby małych sklepów.

– Małych dobijają też sieci sklepów jak Żabka np., które się stale rozwijają. Jest zatem kilka czynników, które powodują, że tzw. osiedlowe sklepy idą do piachu, a zakaz handlu się do tego przyczynił. Ponadto młodzi ludzie nie chcą tych interesów przejmować po swoich rodzicach. Przecież to samo jest z dobrze funkcjonującymi firmami, a w sklepie ciężka praca i zarobki niskie – powiedział cytowany przez WP Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP.

Jak informuje WP. obecnie Żabek jest 5876. W 2013 roku było ich 3000. Zdaniem prezesa ZPP, na ograniczeniu handlu korzystają też Lidl i Biedronka.

– Mają super promocje w soboty i pół restauracyjne dania do lekkiego finiszowania w domu. Zapakowana kaczka, którą upichcimy szybko w domu, to coś, czego małe sklepy osiedlowe nie mają i nie będą mieć – mówi Kaźmierczak.

Serwis przytacza przykład "Słodkiej Dziurki" – małego sklepu, którego właścicielka zdecydowała się na rezygnację z biznesu i sprzedaż zatowarowanego sklepu za 20 tys. zł. Sklep jest jednym z kilkuset w Polsce wystawionych na OLX. Argumentem przeważającym wśród sklepikarzy jest właśnie kwestia zakazu handlu w niedziele, który z założenia miał wzmocnić małe sklepy w opozycji do dużych sieci i galerii handlowych, a spowodował odwrotny skutek.

– Jak jeszcze dwie niedziele w miesiącu były z zakazem handlu, to było tylko trochę gorzej. Jednak od zeszłego roku, z jedną niedzielą handlową, zaczęło się robić nieciekawie. Sprzedaję sklep, więc mam pełne dane. Obroty spadły o połowę – mówiła Wirtualnej Polsce Katarzyna Jaworska.

Właścicielka zwraca uwagę na bliskie sąsiedztwo Biedronki i Lidla, gdzie widzi przed nadejściem weekendu ludzi z pełnymi koszami zakupów.

– W piątki, soboty i poniedziałki praktycznie nie mam klientów. Wszyscy się "obkupują" w marketach przed niedzielą jak na święta. Jak wprowadzili 500+, to obroty wystrzeliły. To były czasy, a potem już było tylko gorzej. Poza tym nie chcę za 10 lat dalej nocami targać ziemniaków – powiedziała pani Katarzyna.

JS/WP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA