Większość Polaków popiera wprowadzenie zakazu pakowania owoców i warzyw w plastik.

teefarm/Pixabay

Z najnowszego badania Ekobarometru wynika, że za wprowadzaniem w Polsce zakazu sprzedaży owoców i warzyw w plastikowych opakowaniach jest aż 65 proc. Polaków. Jako alternatywę Polacy wskazują głównie papier.

Zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik ma większe poparcie wśród kobiet (70 proc.), niż wśród mężczyzn (60 proc.). Badanie przeprowadzone przez SW Research we współpracy z Grupą Akomex wykazało również, że omawiany zakaz jest najbardziej popierany wśród osób powyżej 65. roku życia. W tej grupie wiekowej aż 73 proc. osób uważa to za słuszne działanie, a negatywnie na taki pomysł reaguje zaledwie 13 proc. ankietowanych.

Według konsumentów najlepszymi alternatywami dla opakowań plastikowych jest karton i papier, które w opinii 52 proc. są najbardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Z kolei 30 proc. za ekologiczne alternatywy do plastiku uważa szkło, a co dziesiąty ankietowany wskazał na drewno.

– Z badania wprost wynika, że większość Polaków chce takich zmian i systematycznego ograniczania produkcji plastikowych opakowań, używanych szczególnie w przemyśle spożywczym. Z licznych analiz wynika, że to dobre rozwiązanie nie tylko dla naszego pokolenia, ale także kolejnych generacji Polaków – powiedział prezes Grupy Akomex Grzegorz Łajca. – Polski przemysł jest już przygotowany do systematycznego wycofywania plastiku z naszego życia codziennego i zaproponowania nowego rodzaju opakowań. To otwiera drogę do szerszego stosowania przez handel opakowań ekologicznych wykonanych także z kartonu czy papieru – dodał.

W 2019 r. Unia Europejska wprowadziła zakaz sprzedaży i używania jednorazowych plastikowych produktów. Państwa UE dostały dwa lata na dostosowanie swoich ustaw do tzw. plastikowej dyrektywy. Poza tym w 2025 r. wejdą w życie nowe ograniczenia, zgodnie z którymi wieczka i nakrętki plastikowe będzie można wprowadzić do obrotu tylko, jeśli będą na stałe przymocowane do butelek i pojemników, a plastikowe butelki będą musiały być wyprodukowane w minimum 25 proc. z materiału pochodzącego z recyklingu.

PAP, IAR

Poprzedni artykułRzecznik małych i średnich przedsiębiorców zapowiada walkę w kwestii cen gazu
Następny artykułW Arizonie powstaje jedna z największych fabryk chipów na świecie