Rada Przedsiębiorczości negatywnie oceniła rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 15 kwietnia 2023 roku, które zakazało przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Przedsiębiorcy kwestionują nie tylko przyjęte rozwiązania, ale też tryb ich wprowadzania.
Zakaz przywozu z Ukrainy zaszkodzi polskim firmom
Według Rady Przedsiębiorczości przyjęcie omawianego rozporządzenia nastąpiło zbyt szybko i bez szerokich konsultacji, co może skutkować pogłębieniem chaosu na rynku rolnym w Polsce. Rada twierdzi, że nowe rozwiązania uderzą w polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą uczciwy handel produktami rolnymi z Ukrainą i przypomina stanowisko Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z 17 kwietnia 2023 roku, w którym w stwierdzono, że dla wielu objętych rozporządzeniem produktów zakaz wwozu jest działaniem nieproporcjonalnym i narusza interesy wielu polskich firm.
Działania rządu nie tylko uderzają bezpośrednio w interesy polskich przedsiębiorców z branży produktów rolnych, ale mogą wywołać poważne konsekwencje na arenie międzynarodowej. Wprowadzenie zakazu oraz sposób, w jaki to uczyniono podkopuje dobry wizerunek i wiarygodność Polski jako kraju, który do tej pory – w kontekście pomocy Ukrainie – wielokrotnie stawiany był za wzór
– napisano w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.
Rada dodała, że skutkiem przyjętego zakazu może być osłabienie pozycji Polski przy przyszłych projektach, w tym tych dotyczących powojennej odbudowy Ukrainy. Przedsiębiorcy ostrzegają też, że tak drastyczny zakaz może zostać uznany przez Unię Europejską za naruszenie unijnych reguł handlowych, co będzie skutkowało osłabieniem wiarygodności Polski.
Zakaz przywozu z Ukrainy powinien zostać przemyślany
W związku z powyższym, Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o rezygnację z przyjętego rozporządzenie i ponowne przeanalizowanie zakazu, przy wykorzystaniu dialogu społecznego. Przygotowany w ten sposób zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy powinien uwzględniać interesy polskich firm, ale też dbać o odpowiedni wizerunek Polski.
Pod stanowiskiem Rady Przedsiębiorczości podpisali się przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego.
Źródło: Konfederacja Lewiatan