fbpx
wtorek, 17 września, 2024
Strona głównaBiznesZakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co na to przedsiębiorcy?

Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co na to przedsiębiorcy?

Rada Przedsiębiorczości negatywnie wypowiedziała się o przyjętych przez rząd rozwiązaniach, które zakazują przywozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy.

Rada Przedsiębiorczości negatywnie oceniła rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 15 kwietnia 2023 roku, które zakazało przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Przedsiębiorcy kwestionują nie tylko przyjęte rozwiązania, ale też tryb ich wprowadzania.

Zakaz przywozu z Ukrainy zaszkodzi polskim firmom

Według Rady Przedsiębiorczości przyjęcie omawianego rozporządzenia nastąpiło zbyt szybko i bez szerokich konsultacji, co może skutkować pogłębieniem chaosu na rynku rolnym w Polsce. Rada twierdzi, że nowe rozwiązania uderzą w polskich przedsiębiorców, którzy prowadzą uczciwy handel produktami rolnymi z Ukrainą i przypomina stanowisko Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z 17 kwietnia 2023 roku, w którym w stwierdzono, że dla wielu objętych rozporządzeniem produktów zakaz wwozu jest działaniem nieproporcjonalnym i narusza interesy wielu polskich firm.

Działania rządu nie tylko uderzają bezpośrednio w interesy polskich przedsiębiorców z branży produktów rolnych, ale mogą wywołać poważne konsekwencje na arenie międzynarodowej. Wprowadzenie zakazu oraz sposób, w jaki to uczyniono podkopuje dobry wizerunek i wiarygodność Polski jako kraju, który do tej pory – w kontekście pomocy Ukrainie – wielokrotnie stawiany był za wzór

– napisano w stanowisku Rady Przedsiębiorczości.

Rada dodała, że skutkiem przyjętego zakazu może być osłabienie pozycji Polski przy przyszłych projektach, w tym tych dotyczących powojennej odbudowy Ukrainy. Przedsiębiorcy ostrzegają też, że tak drastyczny zakaz może zostać uznany przez Unię Europejską za naruszenie unijnych reguł handlowych, co będzie skutkowało osłabieniem wiarygodności Polski.

Zakaz przywozu z Ukrainy powinien zostać przemyślany

W związku z powyższym, Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o rezygnację z przyjętego rozporządzenie i ponowne przeanalizowanie zakazu, przy wykorzystaniu dialogu społecznego. Przygotowany w ten sposób zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy powinien uwzględniać interesy polskich firm, ale też dbać o odpowiedni wizerunek Polski.

Pod stanowiskiem Rady Przedsiębiorczości podpisali się przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych – ABSL, Konfederacji Lewiatan, Polskiej Rady Biznesu, Pracodawców RP, Związku Pracodawców Business Centre Club, Związku Banków Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA