fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaArchiwumZakończyła się 7.edycja Kongresu 590, kluczowego wydarzenia gospodarczego w Polsce

Zakończyła się 7.edycja Kongresu 590, kluczowego wydarzenia gospodarczego w Polsce

Rozmowy o przyszłości polskiej gospodarki, bezpieczeństwie i zacieśnianiu współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza, sytuacji na Ukrainie oraz podpisanie listu intencyjnego w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych – to były główne punkty zakończonej w czwartek imprezy.

7. edycję Kongresu 590 zainaugurował Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Występując na Scenie Liderów Prezydent mówił o Ukrainie, bezpieczeństwie, inicjatywie Trójmorza i polskiej niezależności.

– Mamy nadzieję, że wspólnota zostanie wkrótce poszerzona o Ukrainę. Cieszę się, że nadaliśmy Ukrainie status państwa współpracującego z Trójmorzem – powiedział Prezydent podkreślając jednocześnie coraz ważniejszą rolę, jaką odgrywa ta inicjatywa. – W Trójmorzu mówimy o wspólnym rozwoju, o tym, jak ułatwić transport towarów, o bezpieczeństwie i budowaniu więzi. Ta współpraca przynosi nam już wymierne efekty – zauważył.

Zwrócił też uwagę na rolę Kongresu 590 w pokazywaniu Polski jako atrakcyjnego miejsca do inwestowania i tworzenia efektu synergii pomiędzy polityką a światem biznesu.

Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin podkreślał, że tylko wspólnie z krajami Trójmorza jesteśmy w stanie odpowiedzieć na niebezpieczeństwa i podjąć skuteczną konkurencję z największymi graczami na światowym rynku. Zwrócił również uwagę na kwestie związane z energetyką.
– Cieszę się, że kraje naszego regionu inwestują w inne źródła energii, w tym w energetykę jądrową. Polskie firmy – PKN Orlen, KGHM, Grupa Enea są liderami, którzy widzą w energetyce jądrowej przyszłość.
Jednym z głównych tematów było połączenie PKN Orlen z Grupą Lotos. Nowy podmiot stanie się potężnym koncernem, który może przeprowadzić transformację energetyczną i zagwarantować Polsce niezależność surowcową, co przełoży się na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju.
– Temat połączenia obu spółek stanowił przedmiot dyskusji przez 20 lat, ale dopiero 4 lata temu, na początku 2018 roku, ten proces wystartował – przypomniał Marek Garniewski z Biura Relacji Inwestorskich PKN Orlen. – Do tej fuzji powinno dojść dużo, dużo wcześniej. Stanowi właściwą odpowiedź na trudne czasy. To jest krok w stronę niezależności surowcowej, energetycznej.
Powstały w wyniku fuzji koncern będzie inwestował m.in. w zieloną energetyką, w tym morskie i lądowe farmy wiatrowe oraz fotowoltaikę, a także w paliwa alternatywne, małą energetykę jądrową i biomateriały, co istotnie przyczyni się do zmniejszenia uzależnienia polskiej gospodarki od paliw kopalnych.
Alternatywne źródła energii stanowiły tematy kilku paneli poruszanych na Kongresie. Warto zauważyć, że to rozwój sieci dystrybucyjnej warunkuje kolejne inwestycje w dziedzinie OZE.

– Do 2030 r. PGE przeznaczy na inwestycje 75 mld zł. Realizujemy obecnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica na Morzu Bałtyckim o mocy 2,5 GW razem z naszym duńskim partnerem. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem i już za 4 lata popłynie pierwszy prąd od PGE z Bałtyku – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Zwieńczeniem pierwszej części Kongresu było podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy Grupy Enea z firmą Last Energy w zakresie rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych. Jak podkreślił Paweł Majewski, Prezes Zarządu Enea S.A., modułowa energetyka jądrowa jako bezpieczne, skalowalne i sterowalne źródło energii, może być istotnym filarem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.

– Odejście bezpośrednio w energetykę odnawialną jest możliwe, ale wymaga znacznie więcej czasu niż zakładano do niedawna – wskazywał Paweł Majewski. – W związku z tym musimy wprowadzać zeroemisyjną energetykę, bezpieczną i sterowalną. I takie właśnie są małe reaktory jądrowe – zaznaczył.

Dużo uwagi podczas Kongresu poświęcono sytuacji na Ukrainie. Zaproszeni eksperci dyskutowali jak pomoc Ukrainie w odbudowie jej potencjału gospodarczego, w tym systemu opieki zdrowotnej oraz likwidacji zniszczeń wojennych.

– Byliśmy częścią ZSRR i udało nam się w ciągu 30 lat dołączyć do wszystkich międzynarodowych formatów; rozwijamy naszą gospodarkę – powiedziała Yuliia Svyrydenko, Pierwsza Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Ukrainy

Viktor Liashko, Minister Zdrowia Ukrainy, powiedział, że Polska może pomóc Ukrainie we wprowadzeniu wielu rozwiązań informacyjnych związanych z transferem informacji.
– Przede wszystkim interesuje nas telemedycyna – powiedział. Dodał, w ogarniętej wojną Ukrainie zdalne porady lekarskie, nawet chirurgiczne, to nie przyszłość, ale teraźniejszość. – Dzisiaj chirurdzy muszą sobie radzić z przypadkami, z którymi wcześniej nie mieli do czynienie. Możliwość pomocy online to często sprawa życia i śmierci.

Chęć uczestniczenia Unii Europejskiej w odbudowie systemu ochrony zdrowia Ukrainy zadeklarowała Stella Kyriakides, Europejska Komisarz ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.
– Od wybuchu wojny wydaliśmy ponad 300 mln euro na pomoc humanitarną – powiedziała. – Taką pomoc otrzymało ponad 8 mln osób, w Ukrainie i poza jej granicami. Udało nam się ewakuować pond 600 pacjentów.
Dodała, że nie trzeba czekać na koniec wojny, bo już teraz można zacząć odbudowę czy reformę systemu ochrony zdrowia.
– Jesteśmy gotowi, żeby stanąć na czele wysiłku odbudowy, ale też wprowadzanych reform – powiedziała. – Wspieramy Prezydenta Zelenskiego i jego ideę partnerstwa.

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że informacja o statusie kandydackim Ukrainie, jeżeli chodzi o członkostwo w Unii Europejskiej, będzie stymulowała reformy i całą gospodarkę naszego sąsiada.
Amerykański strateg dr George Friedman, który był gościem Kongresu podkreślił, że podczas wojny w Ukrainie Polska wysuwa się na pozycję europejskiego lidera.
– Polska jest teraz najbardziej wpływowym krajem w Europie i staje się liderem podczas wojny w Ukrainie, niezależnie od tego, czy inni za nią podążają – powiedział dr Friedman.
Dodał, że Polska się zmienia, z kraju, który 10-15 lat temu unikał konfrontacji i zawsze podporządkowywał się innym, w kraj, który przejmuje inicjatywę i kontrolę nad sytuacją.

Wojciech Majewski, pełniący funkcję Prezesa Kongresu 590 krótko podsumował 7. edycję.
– Poruszaliśmy kwestie w obecnej sytuacji dla Polski najważniejsze, czyli współpracy międzynarodowej krajów Trójmorza oraz modeli zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Zrobiliśmy duży krok w kierunku zagwarantowania niezależności energetycznej kraju. Powinniśmy się skupić na zacieśnianiu relacji z krajami inicjatywy, bo to może być gwarancją naszego bezpieczeństwa – powiedział.

Transmisje z paneli i wystąpień ekspertów dostępne są na kanale YouTube Kongresu 590.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA