fbpx
niedziela, 19 maja, 2024
Strona głównaArchiwumZakup SolarCity Corp przez Teslę błędem?

Zakup SolarCity Corp przez Teslę błędem?

– Myślałem, że połączenie strategii Tesli i SolarCity ma sens, ale z perspektywy czasu nie jest to zbyt korzystne rozwiązanie – powiedział cytowany przez "Bloomberg" Elon Musk. Właściciel Tesli przyznał także, że gdyby mógł cofnąć czas, prawdopodobnie pozwoliłby SolarCity na samodzielne działanie.

Po czasie zaczęły pojawiać się coraz większe konflikty interesów. Sześciu z siedmiu dyrektorów Tesli (w tym brat Elona, Kimbal) było utożsamianych z SolarCity. Dla przykładu, Antonio Gracias był członkiem zarządu obu firm. Co więcej, Musk wykorzystał swoje inne podmioty do pozyskania kapitału na SolarCity. SpaceX zakupiło 255 milionów dolarów obligacji SolarCity, natomiast Musk kupił tam aż 65 milionów dolarów. Dyrektorzy Tesli musieli zmagać się z tą pozorną samoregulacją wewnątrz firmy, aż do momentu, gdy Musk zmusił ich do ponownego rozważenia przejęcia firmy w maju 2016 r. Musk powiedział, że dawno wycofał się z tych działań, aczkolwiek dokumenty sądowe wskazują, że był w nie aktywnie zaangażowany.

Tesla ma również do czynienia z kontrowersjami wynikającymi ze starszych instalacji paneli słonecznych SolarCity. W sierpniu Walmart Inc. wytoczył Tesli pozew w sprawie pożarów spowodowanych panelami energii słonecznej w sklepach i magazynach, oskarżając ją o „powszechne zaniedbania”. Po tym wydarzeniu Tesla zainicjowała wewnętrzny program o nazwie Project Titan, mający na celu kontrolę domów posiadających tradycyjne panele słoneczne, które mogą mieć potencjalnie wadliwe złącze, co stwarza ryzyko powstawania pożarów. Co najmniej dwóch właścicieli domów w Maryland i Massachusetts doświadczyło pożarów dachu spowodowanych tym właśnie wadliwym systemem Tesli. Firma została pozwana przez sąd, jak dotąd jednak Musk nie przyznaje się do winy.

DL/Bloomberg

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA