fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaTransportZaledwie 0,3 procent samochodów w Polsce to elektryki

Zaledwie 0,3 procent samochodów w Polsce to elektryki

Po polskich drogach jeździ jeszcze bardzo mało samochodów elektrycznych, ale ich liczba szybko rośnie.

Na koniec 2022 roku było w Polsce zarejestrowanych 61 570 osobowych samochodów elektrycznych. Liczba ta jest podzielona niemal na pół między samochody w pełni elektryczne oraz hybrydowe. Dane na ten temat są monitorowane przez Licznik Elektromobilności prowadzony przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Dodatkowo po drogach naszego kraju jeździ 3135 elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych, a hybrydowych jest już prawie pół miliona. Oznacza to, że łączna liczba wszystkich w pełni elektrycznych pojazdów wzrosła w 2022 roku o 61 proc. względem roku wcześniejszego.

Motorowerów i motocykli z napędem na prąd jest 16 274 sztuk. Ponadto mamy jeszcze  821 elektrycznych autobusów.

W całej Polsce jest już 2565 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, w których znajduje się 5016 punktów ładowania. Tylko w grudniu otwarto 38 nowych stacji wyposażonych w 103 punkty.

– Podsumowując rok 2022 można stwierdzić, że segment pojazdów niskoemisyjnych jest jedynym, gdzie odnotowaliśmy znaczne wzrosty, zarówno w przypadku samochodów nowych, jak i używanych. Szczególnie wart podkreślenia jest bardzo dynamiczny wzrost w grupie pojazdów dostawczych i ciężarowych. Już coraz częściej możemy zobaczyć na ulicach samochody dostawcze z zielonymi tablicami rejestracyjnymi. Jedyny segment, który wykazał ostry spadek to autobusy, co jest odzwierciedleniem kryzysu finansowego w samorządach. Rośnie, choć nie tak dynamicznie jak byśmy tego chcieli, liczba ładowarek – skomentował powyższe dane Jakub Faryś, prezes PZPM.

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ryanair sprzeciwia się marnowaniu pieniędzy podatników

Sąd w Luksemburgu poparł sprzeciw irlandzkiej linii lotniczej Ryanair wobec pomocy włoskiego państwa, zatwierdzonej przez Unię Europejską, dla linii lotniczych dotkniętych pandemią COVID-19.
2 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska pomyliła się o rząd wielkości

Nowe regulacje Unii Europejskiej wywołają znacznie większy wzrost kosztów produkcji samochodów osobowych i ciężarowych niż pokazały początkowe szacunki Komisji Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Elektryki są i będą drogie oraz nieekologiczne

Represjonowanie właścicieli aut spalinowych, a z drugiej strony subwencje i agresywny marketing aut elektrycznych zdewastują rynek motoryzacyjny. Coś, co jest wmuszane, a przy tym objęte ogromną kuratelą państwa, niczym sensownym nie zaowocuje.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA

Lewicowa Dania wzorem do naśladowania dla antyimigranckiej prawicy

Politycy prawicowych ugrupowań z całej Europy stawiają za wzór ustawowe rozwiązanie migracyjne, które obowiązuje w rządzonej przez socjaldemokratów Danii.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja masowo kradnie i wywozi zboże z Ukrainy

Od rozpoczęcia inwazji w lutym ubiegłego roku, Rosja ukradła i wywiozła z terytorium Ukrainy 4 miliony ton zboża. Ukraina monitoruje, do jakich odbiorców jej zboże trafia.
< 1 MIN CZYTANIA