fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaArchiwumZamiast walki z koronawirusem zielony ład! Znowu ideologia bierze górę nad zdrowym...

Zamiast walki z koronawirusem zielony ład! Znowu ideologia bierze górę nad zdrowym rozsądkiem

Najpewniej jednak odpowiedź UE nie będzie adekwatna do sytuacji. Zagorzała dyskusja o środkach wsparcia finansowego w związku z pandemią toczy się w ramach strefy euro. Państwa południa Europy bezskutecznie próbują przekonać partnerów z północy do solidarności. Jej przejawem miałby być gigantyczny pakiet antykryzysowy, sfinansowany z tzw. koronaobligacji, czyli długu gwarantowanego przez wszystkie państwa eurozony. To zaś oznacza uwspólnotowienie długów, coś przeciwko czemu np. Niemcy zdecydowanie protestują od lat.

Najpewniej zatem zarówno w strefie euro jak i w całej Unii nie uda się wypracować skutecznych rozwiązań wspomagających pogrążone w kryzysie gospodarki krajowe. Jedyne, o czym będziemy informowani, to sztuczki księgowe polegające na przepisywaniu już zaangażowanych środków na inne cele niż dotąd przewidywano. Słyszeć zatem będziemy o pakietach wartych miliardy, tymczasem pieniądze te przeniesie się np. z polityki spójności na walkę z pokryzysowym bezrobociem. Unia nie wyasygnuje nic ekstra, pokazały to niedawne negocjacje nad budżetem wspólnoty na lata 2021 – 2027, czy te dotyczące powołania wspólnej kiesy dla strefy euro.

Realnego wsparcia dla państw członkowskich można by szukać gdzie indziej. Bez wątpienia potężnym obciążeniem jest, przynajmniej dla części z nich, unijna polityka klimatyczna. W jej ramach funkcjonuje handel uprawnieniami do emisji CO2. Wiele branż polskiej gospodarki, począwszy od budownictwa, a na produkcji leków kończąc, ponosi gigantyczne koszty ich zakupu. W obecnych okolicznościach utrzymywanie tego ciężaru już kompletnie nie ma sensu. Tymczasem Unia prze do jeszcze ostrzejszych wymogów związanych z „ochroną klimatu”, mówi o tym tzw. zielony ład i coraz bardziej wyśrubowane cele związane z ograniczaniem emisji dwutlenku węgla. Wbrew oczekiwaniom i zdrowemu rozsądkowi odpowiadający za zielony ład holenderski polityk Frans Timmermans zapowiedział, że Komisja Europejska nie zrezygnuje z prac mających na celu zwiększenie redukcji CO2 do 2030 roku. Na nic apele europejskich polityków, w tym premiera Czech Andreja Babisa wzywającego niedawno, aby o zielonym ładzie zapomnieć.

Co jeszcze bardziej niepokojące, KE chce ustalać cele klimatyczne za pomocą tzw. aktów delegowanych. Zgodnie z europejskim prawem za ich pomocą można regulować jedynie kwestie mało istotne, o charakterze raczej technicznym niż merytorycznym. Gdyby Komisja uzyskała swobodę narzucania poszczególnym krajom skali redukcji emisji gazów cieplarnianych bez konieczności uzyskania ich zgody, doszłoby do poważnego naruszenia unijnych regulacji i pozatraktatowej ingerencji w suwerenność państw członkowskich. To musi budzić niepokój. Z jednej strony mamy inercję w walce ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa, z drugiej obserwujemy parcie naprzód, jeśli chodzi o „ochronę klimatu”. Znowu ideologia bierze górę nad zdrowym rozsądkiem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA