fbpx
niedziela, 15 września, 2024
Strona głównaBiznesZanim wpadniesz w kłopoty, zasięgnij fachowej pomocy

Zanim wpadniesz w kłopoty, zasięgnij fachowej pomocy

Przedsiębiorcy, którzy dostrzegają, że ich kłopoty są chwilowe, ale mogą się pogłębić, mają możliwość otrzymania bezzwrotnej dotacji unijnej. Pokryje ona koszty gruntownego zdiagnozowania stanu firmy oraz jej ewentualnej restrukturyzacji i usprawnienia działania. Blisko 19 tys. złotych pomoże sfinansować dedykowane danej firmie szkolenia i usługi doradcze – w ramach unijnego projektu Systemu Wczesnego Ostrzegania (SWO).

Pieniądze dla firm pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER) – niedawno rozpoczęła się V edycja naboru do projektu SWO, która potrwa do 31 maja 2022 roku – jak to precyzyjnie określono – do godziny dwunastej. Do rozdysponowania, w ramach poszczególnych makroregionów Polski, jest 37 mln złotych. Pojedyncza firma może pozyskać do 18,5 tys. złotych, nie jest przy tym wymagany od niej wkład własny.

Doradztwo o charakterze prewencji

Z pieniędzy, którymi przedsiębiorca sfinansuje profesjonalne doradztwo, skorzystać może wyłącznie polskie, małe lub średniej wielkości przedsiębiorstwo działające na rynku co najmniej od roku. W projekcie SWO – jak to sformułowano – „mogą uczestniczyć przedsiębiorcy, którzy doświadczają trudności finansowych i pozafinansowych w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz w wyniku czynników zewnętrznych lub wewnętrznych utraciły sprawność prowadzenia działalności gospodarczej”. Ale nie tylko tacy.

O dotację mogą starać się także przedsiębiorcy, którzy kłopotów co prawda jeszcze nie mają, ale dostrzegają duże ryzyko spowolnienia swojej działalności i pojawienia się innych, poważnych problemów.

W projekcie SWO nie chodzi bowiem o pomaganie firmom, które są już na skraju upadłości (często z własnej winy) i „dosypywanie” im pieniędzy. W założeniu chodzi o prewencję, czyli możliwie wczesne zapobieganie kłopotom.

Finansowane w ramach SWO doradztwo obejmuje więc możliwość zdiagnozowania przyczyn pojawiających się trudności oraz wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentoringowe. To wsparcie jest zindywidualizowane, dopasowane do tego, czego dana firma potrzebuje. Usług doradczych, które będą mogły być pokryte dotacją, należy szukać tu: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.

Warunki otrzymania dotacji

Niestety, jak to zwykle bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Są bowiem jeszcze inne, szczegółowe warunki, które przedsiębiorca musi spełnić, by otrzymać dotację.
Powinien – na przykład –doświadczyć spadku sprzedaży towarów lub usług w okresie sześciu miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu SWO, z wyłączeniem oczywiście sezonowych zmian, wynikających bezpośrednio z charakterystyki działalności branży (ogrodnictwo, budownictwo, hotelarstwo itp.). Firma może się też ubiegać o pomoc, gdy zaszły w niej „istotne zmiany kadrowe”, mające wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą (np. zrezygnowali z pracy menadżerowie o kluczowym znaczeniu dla przedsiębiorstwa) – w okresie co najmniej dwóch ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia się do projektu SWO.
Wszystkie te niekorzystne zjawiska powinny być niezależne od przedsiębiorcy i od prowadzonej przez niego działalności. Mogą dotyczyć również na przykład zmian prawnych czy szybkich zmian technologicznych w branży, które niekorzystnie rzutowały na sytuację przedsiębiorstwa. Warunków jest więc kilka, niemniej warto zainteresować się opisanymi możliwościami tego projektu.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA