Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu chce zaostrzenia przepisów dotyczących leasingu aut. Zmienić mają się m.in. zasady wykupu auta służbowego do majątku prywatnego. Dla przedsiębiorców mających auta w leasingu pojawiło się jednak światełko w tunelu. Na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców oraz Związku Polskiego Leasingu resort finansów przygotował przepisy przejściowe.

Na początku sierpnia informowaliśmy o tym, że w ramach Polskiego Ładu szykują się drastyczne zmiany w leasingu i nie będą to zmiany na lepsze. W myśl projektowanych przepisów zmienić się mają zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca, chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

To jednak nie wszystko. Nowe przepisy mają wydłużyć również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).

Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców ma być jednak zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT nie będzie można naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1 proc.), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

Choć nowe przepisy mają wejść w życie w 2022 roku, to przedsiębiorcy posiadający aktualnie auta w leasingu zastanawiają się, czy również oni będą musieli dostosować się do nowych przepisów. Ministerstwo Finansów poszło na ustępstwo w tej sprawie i przygotowało nowe przepisy przejściowe, które w pierwszej wersji Polskiego Ładu nie występowały. Nie było wtedy mowy o jakichkolwiek przepisach, które pozwoliłyby na uniknięcie dodatkowego obciążenia podatkowego przedsiębiorcom już posiadającym auta w leasingu.

Na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza oraz Związku Polskiego Leasingu resort finansów przygotował jednak rozwiązanie przejściowe. Wynika z niego, że nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu do majątku prywatnego najpóźniej do dnia 31 grudnia, a następnie sprzeda je po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku.

Poprzedni artykułPlay ma umowę zakupu 100 proc. udziałów w UPC Polska za 7 mld zł
Następny artykułOgólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych wkrótce – tym razem stacjonarnie