fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiZaostrzenie przepisów leasingowych - światełko w tunelu dla przedsiębiorców

Zaostrzenie przepisów leasingowych – światełko w tunelu dla przedsiębiorców

Ministerstwo Finansów w ramach Polskiego Ładu chce zaostrzenia przepisów dotyczących leasingu aut. Zmienić mają się m.in. zasady wykupu auta służbowego do majątku prywatnego. Dla przedsiębiorców mających auta w leasingu pojawiło się jednak światełko w tunelu. Na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców oraz Związku Polskiego Leasingu resort finansów przygotował przepisy przejściowe.

Na początku sierpnia informowaliśmy o tym, że w ramach Polskiego Ładu szykują się drastyczne zmiany w leasingu i nie będą to zmiany na lepsze. W myśl projektowanych przepisów zmienić się mają zasady wykupu leasingowanego auta do majątku prywatnego. Od stycznia 2022 roku przedsiębiorca, chcący wykupić auto, a następnie przenieść go do majątku prywatnego, zobowiązany będzie do zapłaty zarówno podatku dochodowego, jak i podatku VAT.

To jednak nie wszystko. Nowe przepisy mają wydłużyć również dotychczas obowiązujący okres, w którym sprzedaż auta jest obciążona podatkami – z 6 miesięcy do 5 lat (licząc od roku, po którym została opłacona ostatnia rata).

Najbardziej dotkliwa dla przedsiębiorców ma być jednak zmiana zasad naliczania podatku VAT od wykupionego auta. Od 2022 roku podatku VAT nie będzie można naliczać już od ostatniej raty kredytowej tzw. raty wykupu (wynoszącej najczęściej symboliczne 1 proc.), lecz od realnej wartości pojazdu. Oznacza to drastyczny wzrost kwoty podatku VAT, obowiązkowej przy dokonaniu wykupu pojazdu poleasingowego.

Choć nowe przepisy mają wejść w życie w 2022 roku, to przedsiębiorcy posiadający aktualnie auta w leasingu zastanawiają się, czy również oni będą musieli dostosować się do nowych przepisów. Ministerstwo Finansów poszło na ustępstwo w tej sprawie i przygotowało nowe przepisy przejściowe, które w pierwszej wersji Polskiego Ładu nie występowały. Nie było wtedy mowy o jakichkolwiek przepisach, które pozwoliłyby na uniknięcie dodatkowego obciążenia podatkowego przedsiębiorcom już posiadającym auta w leasingu.

Na wniosek rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Adama Abramowicza oraz Związku Polskiego Leasingu resort finansów przygotował jednak rozwiązanie przejściowe. Wynika z niego, że nowe zasady leasingu będą miały zastosowanie do rzeczy nabytych dopiero po 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przedsiębiorca, który wykupi auto z leasingu do majątku prywatnego najpóźniej do dnia 31 grudnia, a następnie sprzeda je po sześciu miesiącach – uniknie konieczności zapłaty podatku.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA