fbpx
wtorek, 14 stycznia, 2025
Strona głównaKrajZapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Zapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w ubiegłym roku, w której ocenia działania instytucji państwowych, m.in. na polu przeciwdziałania inflacji.

Najwyższa Izba Kontroli wykonuje coroczne kontrole budżetowe, które mają charakter kompleksowy i obejmują zagadnienia finansowe oraz wykonanie zadań. NIK przeprowadza je w jednostkach dysponujących każdą z części budżetu państwa. Podlegają jej też Narodowy Bank Polski oraz agencje i fundusze celowe, których wydatki zapisano w krajowym budżecie.

Ile zapłaciliśmy „podatku inflacyjnego”?

Na podstawie zeszłorocznych danych NIK twierdzi, że efektem wysokiej inflacji w ubiegłym roku było zjawisko „podatku inflacyjnego”. Polega ono na trwałej utracie siły nabywczej pieniądza. Skala i wysokość inflacji doprowadziła do straty w wysokości 150 miliardów dolarów, które poniosły polskie firmy i gospodarstwa domowe.

Czy działania RPP były prawidłowe?

NIK jest zdania, że zatrzymanie wzrostu stóp procentowych w październiku 2022 roku było działaniem Rady Polityki Pieniężnej, które mogło świadczyć o tym, iż jej priorytetem jest wspieranie polityki gospodarczej rządu zamiast dążenie do spadku dynamiki wzrostu inflacji.

NIK utrzymuje, że brak dalszych podwyżek stóp przez RPP wiązał się z ryzykiem wydłużenia okresu obniżania się inflacji do celu założonego przez Narodowy Bank Polski.

Dlatego działania RPP mogły stać w sprzeczności z zapisami obowiązującej ustawy mówiącej, że:

podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu Narodowego Banku Polskiego.

Forsal.pl, biznes.pap.pl, nik.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA