fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajZapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Zapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w ubiegłym roku, w której ocenia działania instytucji państwowych, m.in. na polu przeciwdziałania inflacji.

Najwyższa Izba Kontroli wykonuje coroczne kontrole budżetowe, które mają charakter kompleksowy i obejmują zagadnienia finansowe oraz wykonanie zadań. NIK przeprowadza je w jednostkach dysponujących każdą z części budżetu państwa. Podlegają jej też Narodowy Bank Polski oraz agencje i fundusze celowe, których wydatki zapisano w krajowym budżecie.

Ile zapłaciliśmy „podatku inflacyjnego”?

Na podstawie zeszłorocznych danych NIK twierdzi, że efektem wysokiej inflacji w ubiegłym roku było zjawisko „podatku inflacyjnego”. Polega ono na trwałej utracie siły nabywczej pieniądza. Skala i wysokość inflacji doprowadziła do straty w wysokości 150 miliardów dolarów, które poniosły polskie firmy i gospodarstwa domowe.

Czy działania RPP były prawidłowe?

NIK jest zdania, że zatrzymanie wzrostu stóp procentowych w październiku 2022 roku było działaniem Rady Polityki Pieniężnej, które mogło świadczyć o tym, iż jej priorytetem jest wspieranie polityki gospodarczej rządu zamiast dążenie do spadku dynamiki wzrostu inflacji.

NIK utrzymuje, że brak dalszych podwyżek stóp przez RPP wiązał się z ryzykiem wydłużenia okresu obniżania się inflacji do celu założonego przez Narodowy Bank Polski.

Dlatego działania RPP mogły stać w sprzeczności z zapisami obowiązującej ustawy mówiącej, że:

podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu Narodowego Banku Polskiego.

Forsal.pl, biznes.pap.pl, nik.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA