fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Zapłaciliśmy 150 miliardów złotych „podatku inflacyjnego”

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała analizę wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w ubiegłym roku, w której ocenia działania instytucji państwowych, m.in. na polu przeciwdziałania inflacji.

Najwyższa Izba Kontroli wykonuje coroczne kontrole budżetowe, które mają charakter kompleksowy i obejmują zagadnienia finansowe oraz wykonanie zadań. NIK przeprowadza je w jednostkach dysponujących każdą z części budżetu państwa. Podlegają jej też Narodowy Bank Polski oraz agencje i fundusze celowe, których wydatki zapisano w krajowym budżecie.

Ile zapłaciliśmy „podatku inflacyjnego”?

Na podstawie zeszłorocznych danych NIK twierdzi, że efektem wysokiej inflacji w ubiegłym roku było zjawisko „podatku inflacyjnego”. Polega ono na trwałej utracie siły nabywczej pieniądza. Skala i wysokość inflacji doprowadziła do straty w wysokości 150 miliardów dolarów, które poniosły polskie firmy i gospodarstwa domowe.

Czy działania RPP były prawidłowe?

NIK jest zdania, że zatrzymanie wzrostu stóp procentowych w październiku 2022 roku było działaniem Rady Polityki Pieniężnej, które mogło świadczyć o tym, iż jej priorytetem jest wspieranie polityki gospodarczej rządu zamiast dążenie do spadku dynamiki wzrostu inflacji.

NIK utrzymuje, że brak dalszych podwyżek stóp przez RPP wiązał się z ryzykiem wydłużenia okresu obniżania się inflacji do celu założonego przez Narodowy Bank Polski.

Dlatego działania RPP mogły stać w sprzeczności z zapisami obowiązującej ustawy mówiącej, że:

podstawowym celem działalności Narodowego Banku Polskiego jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej Rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu Narodowego Banku Polskiego.

Forsal.pl, biznes.pap.pl, nik.gov.pl

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA