fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajZapowiada się rekordowa frekwencja i zwycięstwo "o włos". Pytanie tylko: czyje?

Zapowiada się rekordowa frekwencja i zwycięstwo „o włos”. Pytanie tylko: czyje?

Tydzień przed ciszą wyborczą pretendenci do objęcia najważniejszego urzędu w Polsce idą „łeb w łeb”. I publikowane oficjalne sondaże, i badania zamawiane przez obie partie wskazują na bardzo wyrównany pojedynek. Jak podkreślają przedstawiciele obu sztabów, zapowiada się rekordowa frekwencja.

Dwa ostatnie sondaże i… dwa różne wskazania zwycięzcy. Według badania IBRIS dla Onetu, drugą turę wygrywa Andrzej Duda z wynikiem 49 proc, a Rafał Trzaskowski uzyskuje 46,4 proc. poparcia. Z kolei według prognozy IPSOS dla portalu oko.press wybory wygrywa Rafał Trzaskowski z poparciem 49 proc., a urzędujący prezydent otrzymuje 48 proc. głosów. Również zamawiane przez oba sztaby codzienne badania wskazują raz na jednego kandydata, innym razem na drugiego. Walka o każdy głos toczyć się więc będzie do samego końca. Jak mówią nam politycy, badania się „wahają”, a ewentualne przewagi są bardzo niewielkie.

Jak zagłosują osoby, które w pierwszej turze poparły kandydatów, którzy odpadli? Otóż niekoniecznie tak, jak sami przegrani. Szymon Hołownia już zadeklarował, że zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. Ale według badania IBRIS, 10 proc. wyborców Hołowni odda swe głosy na Andrzeja Dudę, a 83 proc. poprze Trzaskowskiego.

Krzysztof Bosak z Konfederacji zadeklarował, że on i jego ugrupowanie oficjalnie nie poprą żadnego z kandydatów. A jak zamierzają głosować jego wyborcy? Według sondaży 67 proc. odda swe głosy na urzędującego prezydenta, a 27 proc. wesprze Trzaskowskiego. Reszta jeszcze nie podjęła decyzji albo nie pójdzie w ogóle na druga turę.

Badania pokazują także, że zanosi się na bardzo wysoką frekwencję: udział w wyborach deklaruje – według IPSOS – 65 proc. Polaków, a według IBRIS nawet 69,5 proc. wyborców.

Potwierdzają to badania zlecone przez obie partie oraz, jak przyznają sztabowcy obu kandydatów, liczba osób, które pobierają zaświadczenia o prawie do głosowania.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA