fbpx
środa, 31 maja, 2023
Strona głównaKrajZapowiada się rekordowa frekwencja i zwycięstwo "o włos". Pytanie tylko: czyje?

Zapowiada się rekordowa frekwencja i zwycięstwo „o włos”. Pytanie tylko: czyje?

Tydzień przed ciszą wyborczą pretendenci do objęcia najważniejszego urzędu w Polsce idą „łeb w łeb”. I publikowane oficjalne sondaże, i badania zamawiane przez obie partie wskazują na bardzo wyrównany pojedynek. Jak podkreślają przedstawiciele obu sztabów, zapowiada się rekordowa frekwencja.

Dwa ostatnie sondaże i… dwa różne wskazania zwycięzcy. Według badania IBRIS dla Onetu, drugą turę wygrywa Andrzej Duda z wynikiem 49 proc, a Rafał Trzaskowski uzyskuje 46,4 proc. poparcia. Z kolei według prognozy IPSOS dla portalu oko.press wybory wygrywa Rafał Trzaskowski z poparciem 49 proc., a urzędujący prezydent otrzymuje 48 proc. głosów. Również zamawiane przez oba sztaby codzienne badania wskazują raz na jednego kandydata, innym razem na drugiego. Walka o każdy głos toczyć się więc będzie do samego końca. Jak mówią nam politycy, badania się „wahają”, a ewentualne przewagi są bardzo niewielkie.

Jak zagłosują osoby, które w pierwszej turze poparły kandydatów, którzy odpadli? Otóż niekoniecznie tak, jak sami przegrani. Szymon Hołownia już zadeklarował, że zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego. Ale według badania IBRIS, 10 proc. wyborców Hołowni odda swe głosy na Andrzeja Dudę, a 83 proc. poprze Trzaskowskiego.

Krzysztof Bosak z Konfederacji zadeklarował, że on i jego ugrupowanie oficjalnie nie poprą żadnego z kandydatów. A jak zamierzają głosować jego wyborcy? Według sondaży 67 proc. odda swe głosy na urzędującego prezydenta, a 27 proc. wesprze Trzaskowskiego. Reszta jeszcze nie podjęła decyzji albo nie pójdzie w ogóle na druga turę.

Badania pokazują także, że zanosi się na bardzo wysoką frekwencję: udział w wyborach deklaruje – według IPSOS – 65 proc. Polaków, a według IBRIS nawet 69,5 proc. wyborców.

Potwierdzają to badania zlecone przez obie partie oraz, jak przyznają sztabowcy obu kandydatów, liczba osób, które pobierają zaświadczenia o prawie do głosowania.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy nadal pesymistyczni. Co zrobi rząd?

Najnowsze badanie Ipsos wykazało, że większość Polaków z pesymizmem patrzy na kondycję polskiej gospodarki w najbliższym roku.
2 MIN CZYTANIA

Żywność z owadami będzie specjalnie oznakowana?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zastanawia się nad wprowadzeniem specjalnego oznaczenia produktów żywnościowych, które zawierają owady.
< 1 MIN CZYTANIA

Nowy stadion za 130 milionów wypełniany w 22 procentach

Tak marnuje się pieniądze podatników. Wybudowany za olbrzymią sumę piłkarski stadion wypełniany jest przez kibiców w zaledwie 22 proc. A bywało jeszcze gorzej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Premier Morawiecki: To będzie potężny impuls dla Polski

125 miliardów euro w bezzwrotnych dotacjach i 34 miliardy euro pożyczek na korzystnych warunkach – tak dla Polski łącznie przekładają się ustalenia unijnego szczytu. Są to pieniądze z funduszu odbudowy oraz unijnego budżetu na lata 2020-2027.
4 MIN CZYTANIA

Prezes PiS potwierdził informacje o rekonstrukcji rządu

Mateusz Morawiecki zostaje na stanowisku – oznajmił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Tym samym przeciął liczne spekulacje medialne mówiące o odejściu premiera.
< 1 MIN CZYTANIA

Wielka opozycyjna koalicja? Na razie tylko puste hasło i nic więcej

Zjednoczona Opozycja pod przewodnictwem Rafała Trzaskowskiego – hasło to natychmiast po II turze wyborów prezydenckich miało być nowym otwarciem dla sił po stronach antypisowiskich. Tyle tylko, że zaraz po rzuceniu hasła, okazało się, że niewiele z tego wychodzi. Liderzy opozycji nie szczędzą sobie uszczypliwości, kłócą się w najlepsze, a sam Trzaskowski z wołaniem o utworzenie nowego Ruchu Obywatelskiego wygląda jak wołający na puszczy nie wiadomo o co.
3 MIN CZYTANIA