fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaInnowacjeZarobili miliardy na pracy zdalnej, a teraz każą wracać ludziom do biur

Zarobili miliardy na pracy zdalnej, a teraz każą wracać ludziom do biur

Firma Zoom kończy z okresem pracy zdalnej i zatrudnione osoby będą przynajmniej kilka dni w tygodniu wykonywać swoje obowiązki w biurze, co ma podnieść ich efektywność.

Zoom jest kolejnym przedsiębiorstwem, który po okresie pandemii COVID-19 zobowiązał pracowników do powrotu do biur. Jest to decyzja tym bardziej symboliczna, że firma święciła swoje największe rynkowe sukcesy właśnie dzięki rozpowszechnieniu pracy zdalnej.

Kolejne firmy wracają do biur

Władze firmy ogłosiły, że przechodzą na system ustrukturyzowanego podejścia hybrydowego. Oznacza to, że zatrudnione osoby mieszkające w pobliżu biura, powinny się w nim zjawiać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zoom twierdzi, że jest to najbardziej efektywne podejście do organizacji pracy.

Tym samym Zoom wpisuje się w obowiązujący od kilku miesięcy trend w kolejnych przedsiębiorstwach, które w czasie pandemii przeszły na pracę zdalną. Już m.in. takie firmy jak Google, Amazon czy Salesforce zobowiązały w tym roku – w różnym zakresie – swoich pracowników do pracy w biurach.

Zarobili miliardy, potem zwolnili ponad tysiąc osób

Przypadek Zoom jest o tyle ciekawy, że najważniejszą usługą tej firmy jest oprogramowanie pozwalające na prowadzenie videorozmów i konferencji. Po wybuchu pandemii COVID-19 Zoom gwałtownie zwiększył liczbę swoich użytkowników. W 2020 roku wartość sprzedaży sięgnęła poziomu 2,6 mld dolarów, co oznaczało wzrost o 326 proc. względem roku wcześniejszego. Po pandemii złote czasy się skończyły i w obecnym roku Zoom zwolnił 15 proc. pracowników (1300 osób), a zarząd obniżył swoje wynagrodzenia o 20 proc.

CNN, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA