fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjeZarobili miliardy na pracy zdalnej, a teraz każą wracać ludziom do biur

Zarobili miliardy na pracy zdalnej, a teraz każą wracać ludziom do biur

Firma Zoom kończy z okresem pracy zdalnej i zatrudnione osoby będą przynajmniej kilka dni w tygodniu wykonywać swoje obowiązki w biurze, co ma podnieść ich efektywność.

Zoom jest kolejnym przedsiębiorstwem, który po okresie pandemii COVID-19 zobowiązał pracowników do powrotu do biur. Jest to decyzja tym bardziej symboliczna, że firma święciła swoje największe rynkowe sukcesy właśnie dzięki rozpowszechnieniu pracy zdalnej.

Kolejne firmy wracają do biur

Władze firmy ogłosiły, że przechodzą na system ustrukturyzowanego podejścia hybrydowego. Oznacza to, że zatrudnione osoby mieszkające w pobliżu biura, powinny się w nim zjawiać przynajmniej dwa razy w tygodniu. Zoom twierdzi, że jest to najbardziej efektywne podejście do organizacji pracy.

Tym samym Zoom wpisuje się w obowiązujący od kilku miesięcy trend w kolejnych przedsiębiorstwach, które w czasie pandemii przeszły na pracę zdalną. Już m.in. takie firmy jak Google, Amazon czy Salesforce zobowiązały w tym roku – w różnym zakresie – swoich pracowników do pracy w biurach.

Zarobili miliardy, potem zwolnili ponad tysiąc osób

Przypadek Zoom jest o tyle ciekawy, że najważniejszą usługą tej firmy jest oprogramowanie pozwalające na prowadzenie videorozmów i konferencji. Po wybuchu pandemii COVID-19 Zoom gwałtownie zwiększył liczbę swoich użytkowników. W 2020 roku wartość sprzedaży sięgnęła poziomu 2,6 mld dolarów, co oznaczało wzrost o 326 proc. względem roku wcześniejszego. Po pandemii złote czasy się skończyły i w obecnym roku Zoom zwolnił 15 proc. pracowników (1300 osób), a zarząd obniżył swoje wynagrodzenia o 20 proc.

CNN, BBC

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kokaina będzie najważniejszym towarem eksportowym Kolumbii

Polityka narkotykowa lewicowego prezydenta Kolumbii doprowadziła do sytuacji, w której wartość produkcji i eksportu kokainy z tego państwa bije historyczne rekordy.
< 1 MIN CZYTANIA

Ukraińska gospodarka będzie się rozwijać szybciej niż gospodarka polska

Ukraińskie władze przyjęły projekt budżetu na kolejny rok, który zakłada znaczny wzrost wydatków państwa związany głównie z prowadzonym konfliktem zbrojnym.
< 1 MIN CZYTANIA

Wietnam znów będzie amerykańskim przyczółkiem w Azji?

Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Wietnamie nastąpiło podniesienie stopnia relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami oraz zapowiedź pogłębienia wzajemnej współpracy gospodarczej.
< 1 MIN CZYTANIA