fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaKrajZarobki imigrantów w Polsce rosną

Zarobki imigrantów w Polsce rosną

Imigranci zarabiają w Polsce coraz lepiej, a dotyczy to zarówno osób przybywających do naszego kraju w celach czysto zarobkowych, jak i uchodźców.

Od 2019 roku systematycznie rosną zarobki imigrantów w Polsce – wynika z raportu Gremi Personal. Jak tłumaczą analitycy jest to między innymi efekt wzrostu płacy minimalnej.

Według danych Gremi Personal po prawie dwóch latach wojny spośród ukraińskich uchodźców pracę w Polsce znalazło 64 proc. W 2023 roku zarówno przedwojenni migranci zarobkowi z Ukrainy, jak i uchodźcy z tego kraju, zarabiali w naszym kraju przeciętnie od 3000 do 4000 złotych. Jednocześnie aż 49 proc. uchodźców i co piąty z przedwojennej migracji zadeklarowało zarobki poniżej 3000 zł.

Autorzy raportu wyjaśnili, że wzrost wynagrodzeń przybyszów z Ukrainy to efekt rekordowo niskiego bezrobocia, które oscyluje wokół 5 proc., a także wzrostu płacy minimalnej.

Wynagrodzenia ukraińskich uchodźców w Polsce w większości zależą od wzrostu płacy minimalnej w polskiej gospodarce i rzadko są związane z wykształceniem uzyskanym w Ukrainie, niezależnie od jego poziomu. Jeśli jednak wysoko wykwalifikowani Ukraińcy dobrze znają język polski, mogą konkurować z Polakami o wolne stanowiska

– powiedziała Anna Dzhobolda z Gremi Personal.

Zdecydowana większość (aż 76 proc.) uchodźców z Ukrainy w Polsce to kobiety (kobiety z dziećmi stanowią 26 proc., a jedna trzecia to kobiety samotne). 27 proc. z nich nie pracuje, podczas gdy wśród Ukraińców pracy nie ma tylko 15 proc. Gremi Personal sprecyzowało, że przedwojenni migranci pracowali głównie w zawodach wymagających kwalifikacji, ale niekoniecznie wyższego wykształcenia (spawacze, tokarze, elektrycy itp.), podczas gdy uchodźcy mają wyższe wykształcenie – większość z nich wykonuje teraz proste prace, które nie wymagają kwalifikacji.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Księgarnie znikają z handlowej mapy Polski

W ciągu ostatnich dziesięciu lat działalność zamknęła niemal co trzecia księgarnia w Polsce. Regularnie rosną też długi sklepów z książkami.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA

Wysoki wzrost niewypłacalności firm w Polsce

W minionym roku aż o 70 proc. wzrosła niewypłacalność przedsiębiorstw w Polsce, ale w najbliższych miesiącach spodziewana jest normalizacja sytuacji.
2 MIN CZYTANIA