fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjeZarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu

Zarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu

W wielu firmach zarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu; barierą są m.in. problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów i organizacja pracy - wskazano w badaniu firmy doradczej Deloitte.

Jak zwrócono uwagę w informacji o badaniu firmy doradczej Deloitte IT Asset Management Global Survey 2021, rozwój technologii i kompetencji cyfrowych, jak i obecna sytuacja pandemiczna stawiają przed organizacjami niespotykane wcześniej wyzwania w obszarze skutecznego i wydajnego gospodarowania zasobami. „Aby ten proces przebiegał bez zakłóceń, firmy powinny wykazywać odpowiedni poziom dojrzałości w obszarze zarządzania infrastrukturą IT” – zaznaczono w środowej informacji Deloitte.

Według badania 84 proc. menedżerów odpowiedzialnych za IT przyznaje, że w ich organizacji nie ma dobrego programu ITAM (IT Asset Management/ ITAM), który pozwalałby na skuteczne zarządzanie zasobami IT. „Największą barierą w tym zakresie jest brak dojrzałości dotychczasowych praktyk ITAM i problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów” – wskazano.

Prawie 90 proc. respondentów jest zdania, że szybko zmieniający się biznes, regulacje i technologie sprawiają, że trudniej im jest zwiększyć dojrzałość ITAM w organizacjach.
Obawy budzi też rosnąca różnorodność zasobów IT oraz wyzwania związane z zarządzaniem nimi, wynikające z: infrastruktury opartej na chmurze (44 proc.), zarządzania licencjami na procesory (38 proc.), tzw. shadow IT, czyli wykorzystywanie systemów poza kontrolą IT (32 proc.), trudności w zrozumieniu zasad licencjonowania rdzeni i procesorów (29 proc.). Aby skutecznie zmierzyć się z tymi wyzwaniami, ponad siedmiu na dziesięciu respondentów widzi potrzebę przeszkolenia pracowników.
Jak dodano, 37 proc. respondentów jest obecnie „w fazie optymalizacji i zarządzania ITAM”, a 82 proc. dopiero do tego dąży.

Według autorów badania brak spójnych i efektywnych procesów biznesowych związanych z ITAM jest największą barierą do osiągnięcia dojrzałości organizacyjnej (73 proc. wskazań). Wyzwaniem jest też organizacja pracy i zarządzanie zasobami ludzkimi (jasny podział ról i obowiązków, przejście odpowiednich szkoleń i posiadanie właściwych umiejętności), co wskazało 68 proc. respondentów. Z kolei ponad trzy czwarte badanych dostrzega potrzebę ciągłego rozwoju umiejętności i aktualizacji narzędzi oraz technologii ITAM.

Ponad połowa badanych ocenia natomiast, że zwrot z inwestycji w ITAM można osiągnąć poprzez zmniejszenie kosztów ogólnych związanych z inwentaryzacją zasobów IT, zarządzaniem oprogramowaniem i monitorowaniem błędów. „Podstawowym celem powinna być maksymalizacja wartości inwestycji technologicznych dla całej organizacji. Osiągnąć to można poprzez zarządzanie +biznesową stroną+ IT, czyli współpracą ze wszystkimi kluczowymi zespołami takimi jak finanse, zaopatrzenie, zarządzanie ryzykiem oraz innymi jednostkami biznesowymi, które są organizacyjnie powiązane z IT” – oceniono.

Jak wynika z raportu, zespoły ITAM tradycyjnie wykonywały w dużej mierze pracę opartą na raportowaniu i analizie danych organizacji (zakupy, wdrożenia, wykorzystanie zasobów). W ostatnich dwóch latach dla 66 proc. respondentów były to główne obowiązki. Niespełna jedna piąta przyznaje, że stanowi ciało doradcze i informacyjne.

W badaniu wzięło udział 2 500 osób z ponad 18 krajów. Co trzeci respondent był członkiem zarządu lub należał do kadry kierowniczej wyższego szczebla.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA