fbpx
piątek, 29 marca, 2024
Strona głównaKrajZasada jednego okienka. Ruszają prace nad powstaniem centrów usług społecznych

Zasada jednego okienka. Ruszają prace nad powstaniem centrów usług społecznych

Koniec z bieganiem od urzędu do urzędu? Ruszają prace nad ważnym projektem. Celem jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych "nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej".

W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu (m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg), odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych (CUS).

Wiceszef kancelarii prezydenta Piotr Ćwik przypomniał, że ideą centrów jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych „nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej, (…) by w jednym miejscu te wszystkie obszary były skondensowane i aby można było swoje sprawy skutecznie załatwiać”.

Przypomina to pomysł „jednego okienka” dla przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu mogą załatwić większość spraw związanych np. z założeniem firmy w jednym miejscu.

Od wprowadzenia ustawy minęło już półtora roku i projekt CUS-ów będzie jeszcze rozłożony na dłuższy czas. Piotr Ćwik zaznaczył, że realizacja została przewidziana na trzy etapy.

– Obecnie trwa pierwszy etap, pilotażowy. Zgłaszały się do niego samorządy, które były chętne do tego, by CUS-y u siebie tworzyć. Drugi etap to około roczny okres na taką analizę i ewaluację tego projektu i przygotowanie kampanii promocyjnej. Trzeci etap to działanie na rzecz docelowego rozwiązania, czyli utworzenia centrów i ich funkcjonowanie na terenie całego kraju – wyliczał.

Projekt centrów realizowany jest obecnie przez kilkadziesiąt samorządów w Polsce.

– Ponieważ w decydującą fazę wchodzą uzgodnienia na forum rządu, jeśli chodzi o decyzje kierunkowe, co do wydatkowania środków na sferę społeczną w następnej perspektywie finansowej, czyli 2021-2027, potrzebne jest takie spotkanie, by porozmawiać ze stroną rządową na temat kontynuacji projektu centrów (…) zainicjowanego przez pana prezydenta – powiedział Ćwik.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Problem z kolejną dyrektywą. Będą surowe kary

Polska może nie zdążyć z wdrożeniem unijnej dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa, a wiele przedsiębiorców nawet nie wie, że ich firmy są objęte nowymi regulacjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Burza o tanie drewno

Żeby uprzykrzyć życie branżom konsumującym drewno i zwiększyć wycinkę lasów w krajach Unii Europejskiej, Bruksela chce nałożyć cła antydumpingowe na surowiec sprowadzany z Kazachstanu i Turcji.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.
2 MIN CZYTANIA

Filharmonia Podkarpacka. Obcowanie z muzyką przynosi radość

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiego w Rzeszowie realizuje właśnie swój 69. sezon artystyczny. W najbliższych tygodniach zabrzmi tu muzyka m.in. Vivaldiego, Mozarta, Chopina, Dworzaka, Karłowicza, Ravela,Gershwina czy Berlioza.
2 MIN CZYTANIA

Najważniejsze wyzwania regulacyjne dla rolnictwa [DEBATA]

W tle protestów rolniczych przeciwko polityce KE i importowi ukraińskiego zboża odbyła się debata na temat wyzwań regulacyjnych dla rolnictwa, zorganizowana przez BASF Polska. Zdominowały ją jednak kwestie działań Komisji w reakcji na protesty rolników przelewające się przez całą Europę. Udział w dyskusji wzięli eksperci rynku rolnego i przedstawiciele organizacji rolniczych.
3 MIN CZYTANIA