Koniec z bieganiem od urzędu do urzędu? Ruszają prace nad ważnym projektem. Celem jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych „nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej”.

zasada jednego okienka - grafika wpisu

W poniedziałek z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz przedstawicieli rządu (m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg), odbędzie się spotkanie na temat kontynuacji projektu centrów usług społecznych (CUS).

Wiceszef kancelarii prezydenta Piotr Ćwik przypomniał, że ideą centrów jest to, by osoba potrzebująca pomocy w zakresie usług społecznych „nie musiała wędrować z jednej instytucji do drugiej, (…) by w jednym miejscu te wszystkie obszary były skondensowane i aby można było swoje sprawy skutecznie załatwiać”.

Przypomina to pomysł „jednego okienka” dla przedsiębiorców, którzy od dłuższego czasu mogą załatwić większość spraw związanych np. z założeniem firmy w jednym miejscu.

Od wprowadzenia ustawy minęło już półtora roku i projekt CUS-ów będzie jeszcze rozłożony na dłuższy czas. Piotr Ćwik zaznaczył, że realizacja została przewidziana na trzy etapy.

– Obecnie trwa pierwszy etap, pilotażowy. Zgłaszały się do niego samorządy, które były chętne do tego, by CUS-y u siebie tworzyć. Drugi etap to około roczny okres na taką analizę i ewaluację tego projektu i przygotowanie kampanii promocyjnej. Trzeci etap to działanie na rzecz docelowego rozwiązania, czyli utworzenia centrów i ich funkcjonowanie na terenie całego kraju – wyliczał.

Projekt centrów realizowany jest obecnie przez kilkadziesiąt samorządów w Polsce.

– Ponieważ w decydującą fazę wchodzą uzgodnienia na forum rządu, jeśli chodzi o decyzje kierunkowe, co do wydatkowania środków na sferę społeczną w następnej perspektywie finansowej, czyli 2021-2027, potrzebne jest takie spotkanie, by porozmawiać ze stroną rządową na temat kontynuacji projektu centrów (…) zainicjowanego przez pana prezydenta – powiedział Ćwik.

PAP

Poprzedni artykułRolnicy z coraz większymi długami. Wydłuża się też okres przeterminowania wierzytelności
Następny artykuł15 mln zł na pomoc przedsiębiorcom, którzy chcą powrócić do biznesu