Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od początku roku do 30 września w Polsce zawarto ponad 1,2 mln umów o dzieło, czyli mniej niż przypuszczano.

Pexels.com

Prezes ZUS Gertruda Uścińska przypomniała, że w wyniku Tarczy Antykryzysowej od 1 stycznia 2021 r. podmioty mają obowiązek informowania o umowach o dzieło i dodała, że dzięki temu państwo ma wiedzę na ich temat i może wykorzystywać takie dane do celów statystyczno-analitycznych oraz do badania kierunków rozwoju przedsiębiorczości w kraju.

– Nasze analizy pokazują, że wbrew przypuszczeniom w Polsce nie zawiera się rocznie kilku milionów umów o dzieło. Od 1 stycznia do 30 września 2021 r. przekazano 796,3 tys. dokumentów ZUS RUD. Dotyczyły one ponad 1,2 mln umów o dzieło – powiedziała Uścińska.

Dane ZUS pokazują, że najwięcej umów o dzieło zawarto w sierpniu i we wrześniu, a największą grupą wykonawców zatrudnionych w oparciu o taką formę są osoby w wieku od 30 do 39 lat. Wśród wszystkich 267,9 tys. wykonawców umów o dzieło większość stanowili mężczyźni. Najwięcej wykonawców zgłosili płatnicy składek z sektora edukacji, a większość umów zawierano na nie dłużej niż 9 dni. Najczęściej umowy o dzieło zawiera się w województwie mazowieckim, a najmniej w województwie opolskim.

Poprzedni artykułWilk z Wall Street ostro o kryptowalutach-memach
Następny artykułPionier światowej kinematografii – Kazimierz Prószyński