fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaBiznesZatory płatnicze to ciągle problem polskich firm

Zatory płatnicze to ciągle problem polskich firm

Małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski wciąż muszą się borykać z opóźnieniami w płatnościach, które zaburzają działanie prawie połowy firm.

Najnowszy Skaner Małych i Średnich Przedsiębiorstw przygotowany dla BIG InfoMonitor i BIK pokazuje, że z opóźnieniem płatności za usługi lub towary przekraczającym miesiąc boryka się już 56 proc. firm w naszym kraju. Jeśli chodzi o opóźnienia przekraczające dwa miesiące to dotyczą one aż 42 proc. przedsiębiorstw. W obu przypadkach wzrost wyniósł po 12 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego roku.

Inflacja pogłębia zatory płatnicze

Według Skanera MŚP aż 82 proc. firm ma kontrahentów, którym zdarza się nie płacić na czas (wobec 64 proc. rok temu). Prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak wskazał, że taki stan rzeczy to skutek wysokiej inflacji, ale też wzrostów kosztów działalności oraz gorszej koniunktury.

Liczba firm podających, że mają faktury niezapłacone przez klientów przez ponad dwa miesiące, w I kw. tego roku wzrosła do rekordowego poziomu, w II kw. nadal pozostała znacząca. Zatory płatnicze to obecnie ponownie rosnący element ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej. Konieczne jest przykładanie dużej wagi do sprawdzania nowych i stałych kontrahentów oraz aktywnego odzyskiwania należności

– powiedział Sławomir Grzelczak.

Największe problemy z płatnością na czas mają firmy handlowe, gdzie opóźnienia dotyczą nawet 52 proc. firm (44 proc. w 2022 r.). Największy wzrost odsetka podmiotów z takimi problemami dotyczy natomiast branży budowlanej, gdzie poślizgi w płatnościach ma 40 proc. przedsiębiorstw, wobec zaledwie 14 proc. rok temu. Sławomir Grzelczak wyjaśnił, że rosnące problemy w tych branżach to efekt mniejszych zamówień ze strony przetwórstwa przemysłowego oraz słabszej koniunktury na rynku budowlanym.

Zadłużenia rosną

Dane BIG InfoMonitor i BIK wykazują również wzrost długów polskich firm, które zbliżają się do pułapu 41 mld zł, czyli o 2,8 mld zł więcej niż rok temu. Przed pandemią zadłużenie przedsiębiorstw sięgało okolic 35 mld zł. Z drugiej strony nieznacznie spadła liczba dłużników, którzy mają zaległości przekraczające 30 dni na kwotę minimum 500 zł. Aktualnie w tej grupie jest ok. 311 tys. aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm.

W ciągu ostatniego roku najbardziej pogorszyły się finanse w budownictwie, gdzie zaległości wzrosły o 14 proc. i wynoszą prawie 6,2 mld zł. Najwyższe zadłużenie jest natomiast w handlu (prawie 8,6 mld zł) oraz w przemyśle (prawie 7,1 mld zł).

Źródło: BIG

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA