fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesZatory płatnicze wróciły do poziomu przedpandemicznego

Zatory płatnicze wróciły do poziomu przedpandemicznego

Opóźnienia w płatnościach doświadczane przez polskie przedsiębiorstwa wróciły do poziomów przedpandemicznych - wynika z badania Coface.

Aktualnie średnie zaległości płatnicze w Polsce sięgają 56,7 dni, czyli o 9 dni dłużej niż pod koniec 2020 r., ale też na poziomie z 2019 r., kiedy było to 57,2 dni. W 2020 r. zatory były mniejsze, bo działały pakiety pomocowe poprawiające sytuację płynnościową przedsiębiorstw, ale w 2021 r. zaczęto je wygaszać, przez co zaległości uległy ponownemu wydłużeniu.

Najdłuższych opóźnień doświadczają budownictwo i transport, gdzie wynoszą one odpowiednio 84 i 89 dni. Z kolei w najlepszej sytuacji jest branża teleinformatyczna, gdzie opóźnienia sięgają 40 dni. Największego skrócenia opóźnień doświadczyła branża energetyczna (aż o 39 dni), a wydłużenia branża metalurgiczna — o 23 dni.

— Wpływ pandemii na polską gospodarkę nie stanowi już największego zagrożenia dla przedsiębiorstw, to podatki i inne opłaty fiskalne stały się ponownie najważniejszym ograniczeniem w działalności firm — powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface na Polskę i CEE. — W lutym, kiedy publikujemy nasze badanie, nie sposób nie zwrócić uwagi na kolejne po pandemii całkowicie niespodziewane czynniki zewnętrzne, które wpłyną na warunki konkurowania polskich firm. Wysokie ceny surowców i problemy z łańcuchami dostaw zostaną spotęgowane przez skutki wojny Rosja-Ukraina powodujące zawirowania na rynkach światowych. Wprowadzone sankcje, możliwe działania odwetowe Rosji, czy ograniczenia w rozliczaniu międzynarodowym wpłyną na handel światowy i zmienią prowadzenie transakcji handlowych na dotychczasowych warunkach. W efekcie możemy oczekiwać ponownie pogorszenia sytuacji płynnościowej części polskich firm — dodał analityk.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA