fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaBiznesZatory płatnicze wróciły do poziomu przedpandemicznego

Zatory płatnicze wróciły do poziomu przedpandemicznego

Opóźnienia w płatnościach doświadczane przez polskie przedsiębiorstwa wróciły do poziomów przedpandemicznych - wynika z badania Coface.

Aktualnie średnie zaległości płatnicze w Polsce sięgają 56,7 dni, czyli o 9 dni dłużej niż pod koniec 2020 r., ale też na poziomie z 2019 r., kiedy było to 57,2 dni. W 2020 r. zatory były mniejsze, bo działały pakiety pomocowe poprawiające sytuację płynnościową przedsiębiorstw, ale w 2021 r. zaczęto je wygaszać, przez co zaległości uległy ponownemu wydłużeniu.

Najdłuższych opóźnień doświadczają budownictwo i transport, gdzie wynoszą one odpowiednio 84 i 89 dni. Z kolei w najlepszej sytuacji jest branża teleinformatyczna, gdzie opóźnienia sięgają 40 dni. Największego skrócenia opóźnień doświadczyła branża energetyczna (aż o 39 dni), a wydłużenia branża metalurgiczna — o 23 dni.

— Wpływ pandemii na polską gospodarkę nie stanowi już największego zagrożenia dla przedsiębiorstw, to podatki i inne opłaty fiskalne stały się ponownie najważniejszym ograniczeniem w działalności firm — powiedział Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface na Polskę i CEE. — W lutym, kiedy publikujemy nasze badanie, nie sposób nie zwrócić uwagi na kolejne po pandemii całkowicie niespodziewane czynniki zewnętrzne, które wpłyną na warunki konkurowania polskich firm. Wysokie ceny surowców i problemy z łańcuchami dostaw zostaną spotęgowane przez skutki wojny Rosja-Ukraina powodujące zawirowania na rynkach światowych. Wprowadzone sankcje, możliwe działania odwetowe Rosji, czy ograniczenia w rozliczaniu międzynarodowym wpłyną na handel światowy i zmienią prowadzenie transakcji handlowych na dotychczasowych warunkach. W efekcie możemy oczekiwać ponownie pogorszenia sytuacji płynnościowej części polskich firm — dodał analityk.

Źródło: ISBnews

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA