fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaEkologiaZbierasz charytatywne nakrętki? Wkrótce będzie to niemożliwe

Zbierasz charytatywne nakrętki? Wkrótce będzie to niemożliwe

W związku z unijnymi przepisami już wkrótce wszystkie plastikowe nakrętki będą musiały być na stałe przytwierdzone do butelek.

Za niewiele ponad rok w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy, które będą wymagały od producentów napojów przytwierdzania plastikowych nakrętek na stałe do butelek. Portal prawo.pl informuje, że nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od połowy 2024 roku.

Koniec charytatywnych nakrętek

W związku z wdrożoną do polskich przepisów 9 marca 2023 roku dyrektywą SUP muszą się u nas zmienić przepisy o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi. Jednym z nowych wymogów będzie właśnie konieczność przytwierdzania na stałe plastikowych nakrętek do butelek, na co niektóre firmy już zaczęły się decydować, co można zauważyć choćby w kartonach na mleko Mlekpolu lub sokach Tymbarka. Zmiany mają na celu lepszą ochronę środowiska i redukcję ryzyka, że małe plastikowe nakrętki przypadkowo trafią do natury. Środowisko ma być lepiej chronione dzięki możliwości recyklingu całego opakowania razem z nakrętką.

Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu. Im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować

– powiedział portalowi prawo.pl Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych

Unijne regulacje sprawią jednak, że do lamusa przejdą akcje charytatywne polegające na zbieraniu plastikowych nakrętek, aby wspierać na przykład chore dzieci. Specjalne kosze w kształcie serc, do których teraz wrzucamy zużyte nakrętki, można znaleźć choćby pod szkołami. Według portalu prawo.pl organizacje charytatywne stracą część dochodu, ale raczej niewielką, bo żeby zebrać fundusze na konkretną pomoc potrzeba było zebrać nawet kilka ton nakrętek.

Źródło: prawo.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Afryka chce opodatkować świat, żeby dostać pieniądze na walkę z ociepleniem klimatu

Przywódcy afrykańskich państw spotkali się na konferencji w stolicy Kenii, aby uzgodnić swoje stanowisko w sprawie walki ze zmianami klimatu.
< 1 MIN CZYTANIA

Banki nie przejmują się zmianami klimatu i hojnie finansują inwestycje w paliwa kopalne

Największe banki świata przyznały w ostatnich latach miliardy dolarów pożyczek na inwestycje w wydobycie paliw kopalnych oraz rozwój rolnictwa przemysłowego.
1 MIN CZYTANIA

Klimatyczne szaleństwo przybiera coraz bardziej absurdalne kształty

Nowa religia zeroemisyjności chce cofnąć człowieka do ery przedprzemysłowej. Grunt pod „niezbędne” zmiany mające ratować planetę intensywnie urabiają także brytyjscy naukowcy.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA