fbpx
środa, 24 kwietnia, 2024
Strona głównaEkologiaZbierasz charytatywne nakrętki? Wkrótce będzie to niemożliwe

Zbierasz charytatywne nakrętki? Wkrótce będzie to niemożliwe

W związku z unijnymi przepisami już wkrótce wszystkie plastikowe nakrętki będą musiały być na stałe przytwierdzone do butelek.

Za niewiele ponad rok w Unii Europejskiej wejdą w życie przepisy, które będą wymagały od producentów napojów przytwierdzania plastikowych nakrętek na stałe do butelek. Portal prawo.pl informuje, że nowe regulacje mają zacząć obowiązywać od połowy 2024 roku.

Koniec charytatywnych nakrętek

W związku z wdrożoną do polskich przepisów 9 marca 2023 roku dyrektywą SUP muszą się u nas zmienić przepisy o gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi. Jednym z nowych wymogów będzie właśnie konieczność przytwierdzania na stałe plastikowych nakrętek do butelek, na co niektóre firmy już zaczęły się decydować, co można zauważyć choćby w kartonach na mleko Mlekpolu lub sokach Tymbarka. Zmiany mają na celu lepszą ochronę środowiska i redukcję ryzyka, że małe plastikowe nakrętki przypadkowo trafią do natury. Środowisko ma być lepiej chronione dzięki możliwości recyklingu całego opakowania razem z nakrętką.

Dlatego teraz trzeba uczyć społeczeństwo, żeby do kosza trafiało opakowanie razem z nakrętką. Nie oddzielajmy z butelek obrączek, nakrętek, naklejek, i innych drobnych elementów. Są na to przemysłowe sposoby. I dzięki nim więcej odpadów trafia do recyklingu. Im mniejszy odpad, tym trudniej go później wysortować

– powiedział portalowi prawo.pl Piotr Szewczyk, zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw i prezes Rady Przedstawicieli Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych

Unijne regulacje sprawią jednak, że do lamusa przejdą akcje charytatywne polegające na zbieraniu plastikowych nakrętek, aby wspierać na przykład chore dzieci. Specjalne kosze w kształcie serc, do których teraz wrzucamy zużyte nakrętki, można znaleźć choćby pod szkołami. Według portalu prawo.pl organizacje charytatywne stracą część dochodu, ale raczej niewielką, bo żeby zebrać fundusze na konkretną pomoc potrzeba było zebrać nawet kilka ton nakrętek.

Źródło: prawo.pl
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ludzie nie chcą mieszkać w wiatrakowym lesie [WYWIAD]

Wiatraki oznaczają dewastację terenu w obrębie wielu kilometrów, zabijają ptaki, a ludziom nie dają normalnie żyć – mówi Tomasz Berliński, mieszkaniec pięknych przyrodniczo terenów gminy Górowo Iławeckie, gdzie ma powstać elektrownia wiatrowa.
8 MIN CZYTANIA

Ponowne nawadnianie torfowisk to realne zyski ekonomiczne

Znaczna większość mokradeł w Polsce i w Europie została już osuszona do różnych celów. Tymczasem osuszanie torfowisk i np. wprowadzanie tam lasu daje znacznie mniejsze zyski ekonomiczne niż ponowne ich nawadnianie. Zespół naukowców z udziałem Polaków wykazał, że w skali Litwy ponowne nawodnienie osuszonych leśnych torfowisk przyniosłoby zyski sięgające nawet 170 mln euro rocznie.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA