fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaŚwiatZbliża się kres potęgi gospodarczej Niemiec?

Zbliża się kres potęgi gospodarczej Niemiec?

Wysokie podatki, nadmierna biurokracja i słaba infrastruktura prowadzą do sytuacji, w której zarówno zagraniczne jak i rodzime firmy decydują się na lokowanie swoich inwestycji w innych państwach niż Niemcy.

Niemiecki chemiczny gigant BASF zapowiedział niedawno, że swoją kolejną, potężną inwestycję o wartości 10 miliardów dolarów ulokuje w Chinach. Jednocześnie mający 150-letnie tradycje koncern zamknął kilka zakładów w swojej ojczyźnie, w wyniku czego pracę straciło 2600 osób. Krajowe przedsięwzięcia BASF przyniosły w zeszłym roku 130 mln euro strat.

Firmy takie jak Volkswagen i Siemens także podejmują działania mające na celu ulokowanie swoich kolejnych przedsięwzięć w Ameryce Południowej i Azji, a zarząd największej niemieckiej huty aluminium – Uedesheimer Rheinwerk poinformował, że przystępuje do procesu zamknięcia zakładu.

Niemcy się sypią

Niemiecka gospodarka jest silnie oparta na przemyśle i przedsiębiorstwach, których tradycje sięgają często XIX wieku i działają w takich branżach jak produkcja chemikaliów, maszyn czy samochodów. Wysokie koszty pracy prowadzą jednak do sytuacji, w której bardziej opłaca się przedsiębiorstwom przenosić działalność do innych państw. Ponadto wiele z przedsiębiorstw, np. z branży automotive czeka rewolucja technologiczna związana z odchodzeniem od silników spalinowych, która prowadzi do przetasowań na całym rynku i spadku renomy znanych niemieckich marek.

Niemcy nie mają nic do zaoferowania w żadnym ważnym, przyszłościowym sektorze

– podsumowuje obecną sytuację swojego kraju Marcel Fratzscher, szef instytutu ekonomicznego DIW i dodaje:

To, co u nas istnieje, to stary przemysł.

Makroekonomia jest bezlitosna

Działania te potwierdzają dane makroekonomiczne. 2022 rok był piątym z rzędu, w którym zmniejsza się napływ inwestycji zagranicznych do Niemiec. Ostatni raz tak niski ich poziom notowano w 2013 roku.

Ósmy kolejny miesiąc spada wartość zamówień w niemieckich firmach inżynieryjnych.

Chociaż bezrobocie u naszych zachodnich sąsiadów utrzymuje się nadal na niezbyt wysokim poziomie 5,7 proc., to w czerwcu bez pracy pozostawało o 200 tysięcy osób więcej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA