fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaŚwiatZbliża się kres potęgi gospodarczej Niemiec?

Zbliża się kres potęgi gospodarczej Niemiec?

Wysokie podatki, nadmierna biurokracja i słaba infrastruktura prowadzą do sytuacji, w której zarówno zagraniczne jak i rodzime firmy decydują się na lokowanie swoich inwestycji w innych państwach niż Niemcy.

Niemiecki chemiczny gigant BASF zapowiedział niedawno, że swoją kolejną, potężną inwestycję o wartości 10 miliardów dolarów ulokuje w Chinach. Jednocześnie mający 150-letnie tradycje koncern zamknął kilka zakładów w swojej ojczyźnie, w wyniku czego pracę straciło 2600 osób. Krajowe przedsięwzięcia BASF przyniosły w zeszłym roku 130 mln euro strat.

Firmy takie jak Volkswagen i Siemens także podejmują działania mające na celu ulokowanie swoich kolejnych przedsięwzięć w Ameryce Południowej i Azji, a zarząd największej niemieckiej huty aluminium – Uedesheimer Rheinwerk poinformował, że przystępuje do procesu zamknięcia zakładu.

Niemcy się sypią

Niemiecka gospodarka jest silnie oparta na przemyśle i przedsiębiorstwach, których tradycje sięgają często XIX wieku i działają w takich branżach jak produkcja chemikaliów, maszyn czy samochodów. Wysokie koszty pracy prowadzą jednak do sytuacji, w której bardziej opłaca się przedsiębiorstwom przenosić działalność do innych państw. Ponadto wiele z przedsiębiorstw, np. z branży automotive czeka rewolucja technologiczna związana z odchodzeniem od silników spalinowych, która prowadzi do przetasowań na całym rynku i spadku renomy znanych niemieckich marek.

Niemcy nie mają nic do zaoferowania w żadnym ważnym, przyszłościowym sektorze

– podsumowuje obecną sytuację swojego kraju Marcel Fratzscher, szef instytutu ekonomicznego DIW i dodaje:

To, co u nas istnieje, to stary przemysł.

Makroekonomia jest bezlitosna

Działania te potwierdzają dane makroekonomiczne. 2022 rok był piątym z rzędu, w którym zmniejsza się napływ inwestycji zagranicznych do Niemiec. Ostatni raz tak niski ich poziom notowano w 2013 roku.

Ósmy kolejny miesiąc spada wartość zamówień w niemieckich firmach inżynieryjnych.

Chociaż bezrobocie u naszych zachodnich sąsiadów utrzymuje się nadal na niezbyt wysokim poziomie 5,7 proc., to w czerwcu bez pracy pozostawało o 200 tysięcy osób więcej niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Gospodarka Ukrainy rośnie jak szalona mimo trwającej wojny

Produkt krajowy brutto ukraińskiej gospodarki wzrósł w drugim kwartale obecnego roku o 19,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niemiecka klasa średnia biednieje. Jest nawet gorzej niż w wielu innych krajach

Średnia klasa traci na znaczeniu i ma większe problemy z regulowaniem swoich podstawowych zobowiązań. Tak dzieje się nawet w bogatych Niemczech, co stanowi swoisty znak czasu, a być może także sygnał alarmowy dla innych państw.
2 MIN CZYTANIA

Jak Indie zyskują przewagę nad Chinami

Indie okazały się fascynującą historią wzrostu gospodarczego i – w ramach kompleksu rynków wschodzących – coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla Chin.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Rosja wydała już grube miliardy na wojnę na Ukrainie

Półtora roku prowadzenia działań zbrojnych na Ukrainie miało kosztować Federację Rosyjską astronomiczną kwotę równowartą ponad 167 mld dolarów.
2 MIN CZYTANIA