fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaŚwiatZdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Zdewastowano nagrobki na najstarszym cmentarzu żydowskim w Europie

Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.

Na cmentarzu znajduje się około 2500 grobów zwanych Heiliger Sand, czyli ,,Święte Piaski”, niektóre pochodzące z połowy XI wieku. Wśród zdewastowanych grobowców był grób rabina Meira z Rothenburga, znanego  jako Maharam, który zmarł w 1293 roku.

Na stronie internetowej miasta można przeczytać , że mieszkańcy ani władze Wormacji nie wierzą w to, jakoby wandalizm był motywowany antysemityzmem lub pobudkami politycznymi. Tymczasem eksperci  pracują nad wyczyszczeniem i przywróceniem do stanu pierwotnego  zniszczonych  pomników.

– Nie wiemy jeszcze, z jakiego materiału wykonana jest farba i jak możemy usunąć zamazania  bez uszkadzania cennych nagrobków – powiedział burmistrz Hans-Joachim Kosubek w oświadczeniu.

Według wstępnych ustaleń dotyczy to głównie nagrobków w średniowiecznej części cmentarza, których skały są szczególnie wrażliwe ze względu na wiek. Burmistrz  w swoim  oświadczeniu nazwał ten incydent policzkiem wymierzonym w miasto.

Warto dodać, że cmentarz odegrał kluczową rolę w staraniach o umieszczenie Wormacji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podaje miasto, cmentarz co roku przyciąga tysiące turystów

Źródło: Marcy Oster/The Jerusalem Post

INNE Z TEJ KATEGORII

Małopolska przyciąga więcej gości niż kurorty nad Morzem Śródziemnym

W 2023 roku zarezerwowano przez internet w Unii Europejskiej rekordową liczbę noclegów na wynajem krótkoterminowy.
2 MIN CZYTANIA

Chcesz zrobić karierę w unijnych instytucjach i pochodzisz z Europy Wschodniej? Masz duży problem

W ubiegłym roku ani jeden obywatel pochodzący z krajów Europy Środkowo-Wschodniej nie zajął kierowniczego stanowiska w jednostkach administracji Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

35-godzinny tydzień pracy w Niemczech – jak reagują na to niemieckie firmy?

Nie tylko w Polsce, lecz także w Niemczech coraz częściej mówi się o skróceniu tygodnia pracy z 40 do 35 godzin. Po miesiącach negocjacji i wielu strajkach Deutsche Bahn zamierza spełnić żądanie Związku Maszynistów Niemieckich (GDL) odnośnie 35-godzinnego tygodnia pracy. Co sądzą o tym inne niemieckie przedsiębiorstwa?
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosyjski MSZ, żydowski antychryst i Malaysia Airlines. Kto odpowiada za katastrofę z 2014 roku?

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wspomina o książce opublikowanej niedawno w Malezji, która „wskazuje na to, iż  Malezyjczycy coraz chętniej formułują własne zdanie na temat katastrofy, wolni od zachodnich uprzedzeń i motywacji politycznych”. Chodzi o samolot zestrzelony nad Ukrainą w 2014 roku.
2 MIN CZYTANIA

Stany Zjednoczone powinny w pełni uznać Tajwan

Według byłego doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu Johna Boltona, obecnie Tajwan cieszy się najlepszym międzynarodowym statusem od ponad 70 lat i ma kluczowe znaczenie dla Azji Wschodniej.
2 MIN CZYTANIA

Akt profanacji wymierzony w Matkę Bożą i pamięć o polskich żołnierzach

Mozaika przedstawiająca Matkę Bożą i Dzieciątko Jezus, wzniesiona ku pamięci polskich żołnierzy, którzy pomogli wyzwolić holenderskie miasto od nazistów, została zdewastowana przez wandali w imię ruchu „Black Lives Matter”.
2 MIN CZYTANIA