Najstarszy zachowany żydowski cmentarz w Europie został zdewastowany. Jak podano w oświadczeniu, co najmniej 50 nagrobków na średniowiecznym cmentarzu żydowskim w niemieckim mieście Worms (Wormacja) zostało zamazanych zieloną farbą.

Na cmentarzu znajduje się około 2500 grobów zwanych Heiliger Sand, czyli ,,Święte Piaski”, niektóre pochodzące z połowy XI wieku. Wśród zdewastowanych grobowców był grób rabina Meira z Rothenburga, znanego  jako Maharam, który zmarł w 1293 roku.

Na stronie internetowej miasta można przeczytać , że mieszkańcy ani władze Wormacji nie wierzą w to, jakoby wandalizm był motywowany antysemityzmem lub pobudkami politycznymi. Tymczasem eksperci  pracują nad wyczyszczeniem i przywróceniem do stanu pierwotnego  zniszczonych  pomników.

– Nie wiemy jeszcze, z jakiego materiału wykonana jest farba i jak możemy usunąć zamazania  bez uszkadzania cennych nagrobków – powiedział burmistrz Hans-Joachim Kosubek w oświadczeniu.

Według wstępnych ustaleń dotyczy to głównie nagrobków w średniowiecznej części cmentarza, których skały są szczególnie wrażliwe ze względu na wiek. Burmistrz  w swoim  oświadczeniu nazwał ten incydent policzkiem wymierzonym w miasto.

Warto dodać, że cmentarz odegrał kluczową rolę w staraniach o umieszczenie Wormacji na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podaje miasto, cmentarz co roku przyciąga tysiące turystów

Źródło: Marcy Oster/The Jerusalem Post

Poprzedni artykułHiszpanie cieszą się, że Polacy dadzą im kontrakt za prawie 2 miliardy złotych!
Następny artykułAmerykanie wywierają presję na Hiszpanię w sprawie Huawei