fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaŚwiatZełenski: Ukraina pilnie potrzebuje 55 miliardów dolarów

Zełenski: Ukraina pilnie potrzebuje 55 miliardów dolarów

Kijów apeluje do międzynarodowych instytucji o kolejne dziesiątki miliardów dolarów dotacji i kredytów.

Prezydent Ukrainy wziął udział w spotkaniu online z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego. Przekazał im informacje na temat potrzeb finansowych swojego państwa w przyszłym roku.

Zgodnie z deklaracjami Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina będzie potrzebowała w 2023 roku 38 mld dolarów na pokrycie deficytu budżetowego. Kolejne 17 mld dolarów jest niezbędne na odbudowę zniszczonych podczas działań wojennych obiektów kluczowych dla sieci transportowej, a także szpitali czy szkół.

Ponadto prezydent przedstawił propozycję wzięcia przez Ukrainę kredytów na zakup gazu oraz węgla (5 mld dolarów) i renowację sieci przesyłu energii (kolejne 2 mld dolarów).

Dodatkowo Kijów zabiega o uruchomienie przez MFW programu pomocowego o wartości 20 mld dolarów, który zapewni wsparcie dla nowych inwestycji na Ukrainie.

Zełenski deklaruje, że im szybciej pieniądze trafią do jego kraju, tym bardziej prawdopodobne, że uda się zakończyć wojnę.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva przypomniała, że międzynarodowi partnerzy tylko w tym roku przeznaczyli już 35 mld dolarów na dotacje i pożyczki dla Ukrainy.

Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska zyskuje na spadku niemieckiego importu z Chin

Polska jest czwartym krajem, z którego Niemcy sprowadzają obecnie najwięcej towarów – wynika z najnowszych danych niemieckiego urzędu statystycznego (Destatis).
2 MIN CZYTANIA

Zaskakująca popularność Erdoğana na terenach zniszczonych trzęsieniami ziemi

Minęła już krytyka tureckiego rządu za sposób, w jaki ten zareagował na katastrofę spowodowaną przez trzęsienia ziemi, które nawiedziły kraj w lutym bieżącego roku powodując śmierć 50 500 osób i przesiedlenie ponad dwóch milionów.
3 MIN CZYTANIA

Ministrowie obrony USA i Chin na forum w Singapurze. Nie zabrakło napięć

Ministrowie obrony USA – Lloyd Austin i Chin – Li Shangfu wystąpili na prestiżowym, azjatyckim Forum Bezpieczeństwa Shangri-La Dialogue w Singapurze, gdzie zaprezentowali dwie odmienne wizje regionalnego ładu. Obradom ponad 50 delegacji z całego świata towarzyszyły napięcia w Cieśninie Tajwańskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polska niewystarczająco chroni interesy finansowe Unii Europejskiej?

Komisja Europejska wezwała kilka krajów do przestrzegania przepisów dotyczących zwalczania, za pośrednictwem prawa karnego, nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii.
2 MIN CZYTANIA

Potężny wzrost bezrobocia wśród chińskiej młodzieży

Bezrobocie wśród młodych mieszkańców największych chińskich miast jest czterokrotnie wyższe niż wśród wszystkich obywateli zdolnych do podjęcia pracy.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia Europejska kupi setki milionów szczepionek na COVID-19

Mimo renegocjacji kontraktu z 2021 roku na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 od firmy Pfizer/BioNTech, Komisja Europejska i tak kupi setki milionów preparatów.
< 1 MIN CZYTANIA