Kijów apeluje do międzynarodowych instytucji o kolejne dziesiątki miliardów dolarów dotacji i kredytów.

Prezydent Ukrainy wziął udział w spotkaniu online z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego. Przekazał im informacje na temat potrzeb finansowych swojego państwa w przyszłym roku.

Zgodnie z deklaracjami Wołodymyra Zełenskiego, Ukraina będzie potrzebowała w 2023 roku 38 mld dolarów na pokrycie deficytu budżetowego. Kolejne 17 mld dolarów jest niezbędne na odbudowę zniszczonych podczas działań wojennych obiektów kluczowych dla sieci transportowej, a także szpitali czy szkół.

Ponadto prezydent przedstawił propozycję wzięcia przez Ukrainę kredytów na zakup gazu oraz węgla (5 mld dolarów) i renowację sieci przesyłu energii (kolejne 2 mld dolarów).

Dodatkowo Kijów zabiega o uruchomienie przez MFW programu pomocowego o wartości 20 mld dolarów, który zapewni wsparcie dla nowych inwestycji na Ukrainie.

Zełenski deklaruje, że im szybciej pieniądze trafią do jego kraju, tym bardziej prawdopodobne, że uda się zakończyć wojnę.

Dyrektor zarządzająca MFW Kristalina Georgieva przypomniała, że międzynarodowi partnerzy tylko w tym roku przeznaczyli już 35 mld dolarów na dotacje i pożyczki dla Ukrainy.

Reuter

Poprzedni artykułKrzysztof Bosak: „Istnieje trzeci sposób blokowania środków unijnych”
Następny artykułPrawica przejęła władzę w Szwecji i wprowadza swoje porządki