fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumZeroemisyjna strategia GRUPY PGE

Zeroemisyjna strategia GRUPY PGE

Transformacja energetyczna to nie tylko wymóg związany z Europejskim Zielonym Ładem. To również, a może przede wszystkim, efekt dążenia polskich konsumentów do dbania o środowisko naturalne i chęć korzystania z zielonej i niskoemisyjnej energii. To także ogromna szansa dla polskich firm na dynamiczny rozwój poprzez inwestycje w najnowocześniejsze rozwiązania.

PGE Polska Grupa Energetyczna jako pierwsza polska spółka energetyczna przedstawiła plan transformacji i drogę do dekarbonizacji wytwarzania oraz ogłosiła cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. – Przyspieszamy proces zmian. Już w ciągu dekady Grupa PGE stanie się zupełnie innym przedsiębiorstwem – zapowiedział prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski.

Obecny na prezentacji nowej strategii Grupy PGE minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przypomniał, że Polityka Energetyczna Polski oparta jest na trzech filarach. – Pierwszym z nich jest sprawiedliwa transformacja, czyli stanowisko i przekonanie do tego stanowiska naszych partnerów z Unii Europejskiej, że Polska potrzebuje więcej solidarności w drodze do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Drugi filar to rewolucja paradygmatu energetycznego: od centralnie sterowanego do oddolnego. Wreszcie trzeci to wyzwanie dotyczące radykalnego podniesienia jakości powietrza – stwierdził minister.

W zgodzie z tymi założeniami Grupa PGE zaprezentowała nową strategię. Ma ona być realizowana w trzech kluczowych obszarach: wytwarzanie energii przyjaznej dla środowiska, świadczenie nowoczesnych usług energetycznych oraz sprawna i efektywna organizacja spółki. Celem jest dojście w 2050 r. do neutralności klimatycznej.

Jednym z najistotniejszych kroków w dążeniu do tego celu ma być dekarbonizacja portfela aktywów wytwórczych PGE, który dziś oparty jest w ponad 80 proc. na węglu kamiennym i brunatnym. To proces, który wymagać będzie potężnych inwestycji. Grupa PGE zamierza wzmocnić portfel odnawialnych źródeł wytwórczych, a w obszarze ciepłownictwa przeprowadzi proces wymiany paliwa węglowego na niskoemisyjny gaz. Jak podkreśla prezes Wojciech Dąbrowski, należy jednak pamiętać, że gaz ziemny jest paliwem przejściowym i jego wykorzystanie będzie możliwe jeszcze przez ok. 20 lat.

Do 2030 roku powstaną dwie morskie farmy Grupy PGE o łącznej mocy 2,5 GW oraz kolejny 1 GW po 2030 roku. Grupa zapowiedział również rozpoczęcie programu budowy magazynów energii o łącznej mocy 800 MW, które mają zapewnić elastyczną pracę systemu elektroenergetycznego i pozwolić na większe wykorzystanie mocy źródeł odnawialnych. Plan inwestycyjny związany z nową strategią dotyczyć będzie także rozbudowy infrastruktury sieciowej – chodzi o linie, transformatory, łączność cyfrową, magazyny energii oraz nowoczesne opomiarowanie stanowiące elementy inteligentnej sieci.

Cele zawarte w nowej strategii PGE zostały określone w dwóch horyzontach czasowych. Do 2030 r. ma nastąpić zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w portfelu Grupy do poziomu 50 proc.,  natomiast do 2050 r. Grupa ma w pełni osiągnąć neutralność klimatyczną i zapewniać swoim klientom 100 proc. zielonej energii.

MATERIAŁ PRZYGOTOWANY WE WSPÓŁPRACY Z PGE S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA