Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zerową akcyzę wszystkim tzw. sprzedawcom energii elektrycznej z urzędu.

URE przypomniał, że w grudniu 2021 r. zatwierdził taryfy, które zawierały akcyzę na energię w wysokości 5 zł/MWh, a przyjęta w tym samym miesiącu tarcza antyinflacyjna zwolniła gospodarstwa domowe z akcyzy na prąd od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. W związku z tym, URE musiał zaktualizować taryfy dla PGE Obrót, Enea, Energa Obrót i Tauron Sprzedaż.

„Zmiany taryf dotyczą zatem obniżki cen energii elektrycznej z tytułu czasowego zwolnienia z akcyzy. Zmianie nie uległy natomiast stawki dotyczące dystrybucji energii” – napisano na stronie URE. „Jednocześnie, mając na uwadze sytuację w kraju i w całej Europie, gdzie obserwujemy wzrost cen nośników energii, wysoki poziom inflacji i podejmowane przez Rząd i Parlament działania w ramach tarcz antyinflacyjnych, nie można wykluczyć, że zwolnienie z akcyzy zostanie przedłużone i obejmie dłuższy okres 2022 r.” – dodano.

Urząd zaznaczył, że w przypadku nieprzedłużenia zwolnienia z akcyzy przez rząd URE ponownie zaktualizuje taryfy i przywróci akcyzę w wysokości 5 zł/MWh.

Poprzedni artykułNiemiecki walec się nie zatrzyma
Następny artykułKomornicy będą bardziej ludzcy