fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Zerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność do końca 2023 r., a Ministerstwo Finansów oszacowało, ile obywatele zaoszczędzili dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania.

Zerowa stawka na żywność obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Rząd obniżył ją wówczas z 5 proc. w reakcji na rosnącą inflację i kryzys po pandemii koronawirusa. Teraz zdecydowano o jej przedłużeniu do końca roku, argumentując to walką z inflacją oraz kryzysem, który – w opinii rządu – jest wywołany przez Rosję.

Władze podkreślają, że dzisiaj priorytetem jest ochrona portfeli Polaków.

Dzięki wprowadzeniu „zerowej” stawki VAT na żywność w 2022 r. w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. W pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł. Szacujemy, że w drugim półroczu 2023 r. to kolejne oszczędności rzędu ponad 5 mld zł

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów przypomniał, że zerową stawką na żywność objęte są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, mleko i produkty mleczarskie, jaja, warzywa i owoce oraz ich przetwory, zboża i przetwory ze zbóż (w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze) czy też różnorakie preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, a także dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA