fbpx
piątek, 24 stycznia, 2025
Strona głównaKrajZerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Zerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność do końca 2023 r., a Ministerstwo Finansów oszacowało, ile obywatele zaoszczędzili dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania.

Zerowa stawka na żywność obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Rząd obniżył ją wówczas z 5 proc. w reakcji na rosnącą inflację i kryzys po pandemii koronawirusa. Teraz zdecydowano o jej przedłużeniu do końca roku, argumentując to walką z inflacją oraz kryzysem, który – w opinii rządu – jest wywołany przez Rosję.

Władze podkreślają, że dzisiaj priorytetem jest ochrona portfeli Polaków.

Dzięki wprowadzeniu „zerowej” stawki VAT na żywność w 2022 r. w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. W pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł. Szacujemy, że w drugim półroczu 2023 r. to kolejne oszczędności rzędu ponad 5 mld zł

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów przypomniał, że zerową stawką na żywność objęte są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, mleko i produkty mleczarskie, jaja, warzywa i owoce oraz ich przetwory, zboża i przetwory ze zbóż (w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze) czy też różnorakie preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, a także dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żądamy przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej! – kampania byłego rzecznika MŚP

Wzywam wszystkich do jak najszybszego podpisania petycji, w której zwracamy się do premiera i polityków rządzącej koalicji o przywrócenie składki zdrowotnej sprzed Polskiego Ładu – mówi Adam Abramowicz. Były rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wystartował z ogólnopolską kampanią przywrócenia ryczałtowej składki zdrowotnej.
2 MIN CZYTANIA

Dlaczego „władza” nie lubi przedsiębiorców? [WYWIAD]

Politycy kontra przedsiębiorcy. Dlaczego „władza” nie lubi tych, bez których nie byłoby mowy o gospodarczym rozwoju naszego kraju? Czy w tym starciu przedsiębiorcy stoją na straconej pozycji i jakie mogą być dalsze konsekwencje dociskania śruby najbardziej aktywnym i kreatywnym ludziom w społeczeństwie? O podejściu do ludzi biznesu przez „władzę” rozmawiamy z Krzysztofem Oppenheimem, ekspertem finansowym i znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima”.
11 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA