fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaKrajZerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Zerowy VAT na żywność. Ile zaoszczędziliśmy?

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie zerowej stawki VAT na żywność do końca 2023 r., a Ministerstwo Finansów oszacowało, ile obywatele zaoszczędzili dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania.

Zerowa stawka na żywność obowiązuje w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Rząd obniżył ją wówczas z 5 proc. w reakcji na rosnącą inflację i kryzys po pandemii koronawirusa. Teraz zdecydowano o jej przedłużeniu do końca roku, argumentując to walką z inflacją oraz kryzysem, który – w opinii rządu – jest wywołany przez Rosję.

Władze podkreślają, że dzisiaj priorytetem jest ochrona portfeli Polaków.

Dzięki wprowadzeniu „zerowej” stawki VAT na żywność w 2022 r. w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. W pierwszym półroczu 2023 r. to kwota ok. 6 mld zł. Szacujemy, że w drugim półroczu 2023 r. to kolejne oszczędności rzędu ponad 5 mld zł

– powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

Resort finansów przypomniał, że zerową stawką na żywność objęte są m.in. mięso i ryby oraz przetwory z nich, mleko i produkty mleczarskie, jaja, warzywa i owoce oraz ich przetwory, zboża i przetwory ze zbóż (w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze) czy też różnorakie preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci, a także dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.

Źródło: MF

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Wrzesień kończy się rekordowym spadkiem inflacji

Szacunki Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że poziom inflacji we wrześniu sięgnął 8,2 proc., co oznacza, iż pierwszy raz od lutego 2022 roku jest ona poniżej 10 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Koszty życia polskich studentów podwoiły się w 5 lat

Studentów w rozpoczynającym się roku akademickim czekają nie tylko wyzwania naukowe, ale będą też musieli stawić czoła rosnącym kosztom czesnego, najmu lokali czy żywności.
< 1 MIN CZYTANIA

Wartość polskiego eksportu rolnego znów w górę

Polski sektor rolny, w obliczu licznych kryzysów ostatnich lat, relatywnie dobrze radzi sobie na niwie eksportowej. Wszystko wskazuje na to, że i w tym roku krajowi producenci pobiją rekord wartości handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA