Już 20 czerwca rusza jubileuszowa edycja Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Podczas największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce poruszane będą najważniejsze zagadnienia dotyczące gospodarki, transportu i ekologii. Jednym z tegorocznych tematów ma być zielony potencjał Bałtyku.

Wietrzne i stosunkowo płytkie wody Bałtyku skrywają olbrzymi potencjał energetyczny. W raporcie przygotowanym przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wykazano, że w perspektywie najbliższych 30 lat energia pozyskana z Bałtyku może wypełnić nawet 60% zapotrzebowania na prąd. Plan wykorzystania potencjału warunków klimatycznych Morza Bałtyckiego został wpisany do strategii rozwoju energetyki w Polsce.

– Podczas ostatniego Forum poświęciliśmy mu cały blok składający się z kilku paneli pokazujący m.in. w jaki sposób powstawały regulacje prawne dotyczące budowy farm wiatrowych, jak wyglądał wybór partnerów, wykonawców oraz podwykonawców inwestycji – mówi dr Andrzej Michalak, prezes Fundacji Forum Wizja Rozwoju.

W czasie Forum Wizja Rozwoju znamienici eksperci, naukowcy i politycy pochylają się nad zagadnieniami związanymi z energią elektryczną i przyszłością energetyczną Polski. To nie tylko czas na debatę, ale również na kreowanie rozwiązań i pomysłów, które realnie przekładają się na działania.

– Eksperci postawili na przykład pytanie, czy port instalacyjny, którego zadanie stanowi obsługa tej gigantycznej inwestycji, powinien zostać ulokowany w Gdyni czy też w Gdańsku – opowiada dr Andrzej Michalak. – Po kilku miesiącach wstępna decyzja o lokalizacji została zamieniona i port powstanie w Gdańsku. Może on zostać wykorzystany również przy planowanej produkcji wodoru, który ma szansę stać się kolejnym cennym alternatywnym źródłem energii. Oczywiście, w takim przypadku pojawią się kwestie specjalistycznej logistyki, transportu i magazynowania. Jesteśmy coraz bliżej ostatecznych ustaleń i rozpoczęcia prac wykonawczych.

Piąta edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, 20-21 czerwca 2022r. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął premier Mateusz Morawiecki. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedsiębiorcy, politycy, naukowcy, dziennikarze i eksperci kompetencyjnie powiązani z poszczególnymi blokami tematycznymi.

Partnerem Generalnym Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen, Partnerem + jest KGHM Polska Miedź SA. Partnerami wydarzenia są: PHN Polski Holding Nieruchomości S.A, Instytut Finansów, Rzecznik Finansowy, Hotel Sopot. Mikropartnerzy: Rumia Invest Park i Nauta.

Patronat medialny Forum Polskiej Gospodarki

Poprzedni artykułPerturbacje na rynku transportu. Ukraina ma 25 mln ton zboża do wywiezienia
Następny artykułAmerykanie wybudują elektrownie atomowe na Ukrainie