fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaZielona polityka Unii wykończy nas cenami energii?

Zielona polityka Unii wykończy nas cenami energii?

Unia Europejska, naciskając mocno na przyspieszenie zmian w duchu zielonej polityki klimatycznej, prowadzi do radykalnego wzrostu cen energii elektrycznej. Szczególnie mieszkanie w starych domach i w mniej zadbanych blokach stanie się rujnujące dla kieszeni Polaków – by temu zapobiec, pojawiają się nowe pomysły inwestycyjne.

Komisja Europejska podkręca tempo. „Fit for 55” to pakiet nowych inicjatyw legislacyjnych, które do 2030 roku mają doprowadzić do obniżenia emisji gazów cieplarnianych aż o 55 proc. Norma została bardzo wyśrubowana. Czy Polska, Czechy i inne kraje będą potrafiły ją wypełnić? Jak zachowają się wobec nacisków Unii? To wciąż otwarty temat, przez eurokratów wiązany też z przyznaniem poszczególnym krajom środków z tzw. Funduszu Odbudowy.

Nawet jeśli polskiemu rządowi uda się coś wynegocjować, ale te propozycje zmaterializują się choćby w zbliżonym kształcie do formułowanego przez KE, w efekcie wzrostu opłat za emisję CO2 skokowo wzrosną koszty utrzymania mieszkań. Ogromnie zdrożeje energia elektryczna. Będą zapewne też momenty, gdy jej po prostu będzie brakować.

Kto złagodzi skutki podwyżek?

Polska nie jest osamotniona w tym problemie. Szacuje się, że 75 proc. budownictwa na terenie Unii Europejskiej ma słabą efektywność energetyczną. – W Polsce mieszkania starsze, zlokalizowane w niezmodernizowanych budynkach z wielkiej płyty, zużywają nawet sześć razy więcej energii niż współczesne budownictwo deweloperskie – uważa Konrad Płochocki, dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Komisja Europejska, w tym samym dokumencie „Fit for 55”, zapowiada stworzenie Funduszu Socjalnego, który będzie służył łagodzeniu skutków zmian osobom borykającym się z ubóstwem energetycznym. – Fundusz miałby wspierać renowację budynków, ale też bezpośrednio najbiedniejsze rodziny i małe przedsiębiorstwa. Zapewne nowe budownictwo deweloperskie, zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne, stanie się jeszcze bardziej konkurencyjne, ponieważ będzie ono tańsze w dalszej eksploatacji – wyjaśnia Konrad Płochocki.

Czy w Polsce – zamiast tworzonych od dłuższego czasu dziesiątków nowych agend i agencji o nieczytelnym lub niezbyt realistycznym celu działalności – nie powinien powstać odpowiednik takiego funduszu? Już teraz mogłyby być w nim gromadzone duże środki na zamortyzowanie czekających nas podwyżek energii. Może się bowiem okazać, że skokowo podwyższanych rachunków nie będą w stanie opłacić nie tylko ubożsi, ale większość społeczeństwa.

Budowanie „w górę”?

Ponieważ Komisja Europejska ma jeszcze inne idee fix eksploatowania obszarów naturalnych, leśnych i rolnych pod budownictwo, warto rozważyć nowe projekty inwestycyjne, być może także bardziej przystępne cenowo. – Co roku na terenie Unii Europejskiej pod budownictwo zagarniane jest 539 km² obszarów naturalnych, czyli więcej niż ma powierzchnia Malty. Jeżeli zaczniemy budować nasze miasta w górę, to ochronimy tkankę naturalną i obniżymy emisję gazów – uważa Płochocki.
Ciekawy, warty rozważenia, a być może i realizacji, temat.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA