fbpx
środa, 4 października, 2023
Strona głównaEnergetykaZielona polityka Unii wykończy nas cenami energii?

Zielona polityka Unii wykończy nas cenami energii?

Unia Europejska, naciskając mocno na przyspieszenie zmian w duchu zielonej polityki klimatycznej, prowadzi do radykalnego wzrostu cen energii elektrycznej. Szczególnie mieszkanie w starych domach i w mniej zadbanych blokach stanie się rujnujące dla kieszeni Polaków – by temu zapobiec, pojawiają się nowe pomysły inwestycyjne.

Komisja Europejska podkręca tempo. „Fit for 55” to pakiet nowych inicjatyw legislacyjnych, które do 2030 roku mają doprowadzić do obniżenia emisji gazów cieplarnianych aż o 55 proc. Norma została bardzo wyśrubowana. Czy Polska, Czechy i inne kraje będą potrafiły ją wypełnić? Jak zachowają się wobec nacisków Unii? To wciąż otwarty temat, przez eurokratów wiązany też z przyznaniem poszczególnym krajom środków z tzw. Funduszu Odbudowy.

Nawet jeśli polskiemu rządowi uda się coś wynegocjować, ale te propozycje zmaterializują się choćby w zbliżonym kształcie do formułowanego przez KE, w efekcie wzrostu opłat za emisję CO2 skokowo wzrosną koszty utrzymania mieszkań. Ogromnie zdrożeje energia elektryczna. Będą zapewne też momenty, gdy jej po prostu będzie brakować.

Kto złagodzi skutki podwyżek?

Polska nie jest osamotniona w tym problemie. Szacuje się, że 75 proc. budownictwa na terenie Unii Europejskiej ma słabą efektywność energetyczną. – W Polsce mieszkania starsze, zlokalizowane w niezmodernizowanych budynkach z wielkiej płyty, zużywają nawet sześć razy więcej energii niż współczesne budownictwo deweloperskie – uważa Konrad Płochocki, dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Komisja Europejska, w tym samym dokumencie „Fit for 55”, zapowiada stworzenie Funduszu Socjalnego, który będzie służył łagodzeniu skutków zmian osobom borykającym się z ubóstwem energetycznym. – Fundusz miałby wspierać renowację budynków, ale też bezpośrednio najbiedniejsze rodziny i małe przedsiębiorstwa. Zapewne nowe budownictwo deweloperskie, zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne, stanie się jeszcze bardziej konkurencyjne, ponieważ będzie ono tańsze w dalszej eksploatacji – wyjaśnia Konrad Płochocki.

Czy w Polsce – zamiast tworzonych od dłuższego czasu dziesiątków nowych agend i agencji o nieczytelnym lub niezbyt realistycznym celu działalności – nie powinien powstać odpowiednik takiego funduszu? Już teraz mogłyby być w nim gromadzone duże środki na zamortyzowanie czekających nas podwyżek energii. Może się bowiem okazać, że skokowo podwyższanych rachunków nie będą w stanie opłacić nie tylko ubożsi, ale większość społeczeństwa.

Budowanie „w górę”?

Ponieważ Komisja Europejska ma jeszcze inne idee fix eksploatowania obszarów naturalnych, leśnych i rolnych pod budownictwo, warto rozważyć nowe projekty inwestycyjne, być może także bardziej przystępne cenowo. – Co roku na terenie Unii Europejskiej pod budownictwo zagarniane jest 539 km² obszarów naturalnych, czyli więcej niż ma powierzchnia Malty. Jeżeli zaczniemy budować nasze miasta w górę, to ochronimy tkankę naturalną i obniżymy emisję gazów – uważa Płochocki.
Ciekawy, warty rozważenia, a być może i realizacji, temat.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy energetyczne mogą stracić ponad 2 miliardy złotych

Ponad 2 mld zł mogą stracić te firmy energetyczne, które nie mają obowiązku przedkładania taryf na sprzedaż prądu do Urzędu Regulacji Energetyki w celu ich zatwierdzenia – alarmuje Konfederacja Lewiatan.
2 MIN CZYTANIA

Małe i średnie firmy zapłacą mniej za prąd

Od 1 października mali i średni przedsiębiorcy, samorządy oraz podmioty wrażliwe płacą mniej za prąd, a dla gospodarstw domowych obowiązują wyższe limity zużycia prądu.
2 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polscy przedsiębiorcy odważnie inwestują za granicą

Czy polskie firmy sektora MŚP są wystarczająco uzbrojone w odpowiednie narzędzia finansowe, by skutecznie podbijać teraz rynki zagraniczne?
3 MIN CZYTANIA

Korzystne zmiany przy zamówieniach publicznych i nowe formy wsparcia MŚP

„Zamówienia publiczne dostępne dla wszystkich – oferta dla przedsiębiorców” to projekt realizowany przez PARP na wniosek rządu, w którym przedsiębiorcy sektora MŚP otrzymują realne wsparcie przy przetargach publicznych. Na Opolszczyźnie młodzi przedsiębiorcy dostaną pieniądze na prace badawczo-rozwojowe. Nie zapomniano również o rolnikach
3 MIN CZYTANIA

Idziemy w stronę technologii 7G [WYWIAD]

O tym, czy pracujące w Polsce ośrodki badawcze potrafią skutecznie przyciągać światowej sławy naukowców, o ich sukcesach badawczych i przydatności wynalazków w przemyśle rozmawiamy z prof. dr hab. Wojciechem Knapem, międzynarodowej sławy fizykiem oraz szefem Międzynarodowej Agendy Badawczej Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA, powstałej przy Instytucie Wysokich Ciśnień Unipress PAN.
5 MIN CZYTANIA