Zdaniem analityków duńskiego banku inwestycyjnego Saxo Bank zielona transformacja Unii Europejskiej nie ma żadnego sensu. W jej efekcie UE będzie coraz bardziej uzależniona od rosyjskiego gazu, a aktualny kryzys energetyczny, drożyzna i blackouty będą się powtarzać.

Christopher Dembik, dyrektor ds. analiz makroekonomicznych w Saxo Bank, uważa, że po pierwsze, „polityka energetyczno-klimatyczna UE nie spełniła żadnego ze swoich trzech głównych założeń. Nie ograniczyła zużycia energii, nie doprowadziła do spadku jej ceny i nie spowodowała zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Przeciwnie, emisje są coraz większe, a ceny energii rosną w niespotykanym dotąd tempie”.

Po drugie, ekspert wskazuje oparcie polityki energetyczno-klimatycznej na niestabilnych odnawialnych źródłach energii, które nie są w stanie zapewnić stałych dostaw energii dla europejskiej gospodarki. W efekcie UE jest znacznie bardziej uzależniona od gazu ziemnego niż jeszcze kilka lat temu, choć celem miało być właśnie wyeliminowanie paliw kopalnych.

Po trzecie, rosnąca zależność od gazu ziemnego oznacza coraz większe uzależnienie politycznej Unii od Rosji.

W związku z tym dyrektor Dembik ocenia, że zielona transformacja Unii Europejskiej jest „niemądra” i „całkowicie pozbawiona sensu”.

Źródło: solidarnosckatowice.pl

Poprzedni artykułCzy to będzie przełom w technice wychwytywania CO2?
Następny artykułDrastycznie rosną koszty używania elektrycznych samochodów w Niemczech