fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaZielone światło dla węgla do czasu uniezależnienia się od gazu z Rosji?

Zielone światło dla węgla do czasu uniezależnienia się od gazu z Rosji?

Komisarz do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans przyznaje, że w obliczu ataku Rosji na Ukrainę dopuszczalne jest palenie węglem w celu zmniejszenia zależności od gazu z Rosji. – Nie ma w tej sytuacji tabu – powiedział radiu BBC, co cytuje Politico.

– Polska i szereg innych krajów miały plany odejścia od węgla i używania przejściowo gazu ziemnego, aby potem dojść do odnawialnych źródeł energii. Jeżeli zostaną dłużej przy węglu, ale potem natychmiast przejdą na OZE, ten ruch mógłby być nadal w parametrach, które wyznaczyliśmy w ramach polityki klimatycznej – powiedział Timmermans. Jego zdaniem należy jak najszybciej „wyzbyć się zależności od gazu z Rosji dużo szybciej, niż myśleliśmy”.

– Nie będę się wahał, mówiąc naszym obywatelom, że skoro staliśmy się celem groźby w tak fundamentalny sposób, będzie do zapłacenia cena. Naszą odpowiedzialnością będzie zapewnienie, że zostanie opłacona we właściwy sposób, który będzie chronił naszych obywateli przed znacznymi podwyżkami cen na rynku energii – dodał Timmermans. Europa notuje rekordowe ceny energii i surowców między innymi dlatego, że jako całość jest zależna od gazu rosyjskiego w elektrowniach, a Gazprom celowo zmniejszył podaż od wakacji 2021 r.

www.biznesalert.pl

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA