Komisarz do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans przyznaje, że w obliczu ataku Rosji na Ukrainę dopuszczalne jest palenie węglem w celu zmniejszenia zależności od gazu z Rosji. – Nie ma w tej sytuacji tabu – powiedział radiu BBC, co cytuje Politico.

Fot. Pixabay

– Polska i szereg innych krajów miały plany odejścia od węgla i używania przejściowo gazu ziemnego, aby potem dojść do odnawialnych źródeł energii. Jeżeli zostaną dłużej przy węglu, ale potem natychmiast przejdą na OZE, ten ruch mógłby być nadal w parametrach, które wyznaczyliśmy w ramach polityki klimatycznej – powiedział Timmermans. Jego zdaniem należy jak najszybciej „wyzbyć się zależności od gazu z Rosji dużo szybciej, niż myśleliśmy”.

– Nie będę się wahał, mówiąc naszym obywatelom, że skoro staliśmy się celem groźby w tak fundamentalny sposób, będzie do zapłacenia cena. Naszą odpowiedzialnością będzie zapewnienie, że zostanie opłacona we właściwy sposób, który będzie chronił naszych obywateli przed znacznymi podwyżkami cen na rynku energii – dodał Timmermans. Europa notuje rekordowe ceny energii i surowców między innymi dlatego, że jako całość jest zależna od gazu rosyjskiego w elektrowniach, a Gazprom celowo zmniejszył podaż od wakacji 2021 r.

www.biznesalert.pl

Poprzedni artykułUlgi podatkowe dla pomagających Ukrainie
Następny artykułCzy Polska da radę wykarmić uchodźców?