fbpx
wtorek, 23 kwietnia, 2024
Strona głównaFinanseZielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Zielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Francuskie grupy kapitałowe zobowiązały się do zakończenia finansowania wszystkich inwestycji przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na węglu.

Paryskie centrum finansowe postawiło sobie za cel stać się światową stolicą „zielonych finansów”. W 2015 r. podczas paryskiego porozumienia klimatycznego banki, firmy ubezpieczeniowe i podmioty zarządzające aktywami finansowymi zobowiązały się do tzw. transformacji ich polityki inwestycyjnej na bardziej „proekologiczna”. Rok temu podmioty zrzeszone w ramach organizacji Paris Europlace poszły o krok dalej, zobowiązując się wspólnie, że zakończą definitywnie finansowanie przedsiębiorstw powiązanych z węglem.

Minął rok i… – Wszystkie duże francuskie banki prowadzą politykę odchodzenia od inwestycji związanych z węglem. Wszyscy ubezpieczyciele politykę wykluczania podmiotów związanych z węglem (…). A jeśli chodzi o podmioty zarządzające aktywami finansowymi, to strategie wykluczania (inwestycji w przedsiębiorstwa oparte na) węglu, są stosowane juz przy ponad dwóch trzecich aktywów, jakie są zarządzane na terytorium Francji – chwali się przedstawiciel Paris Europlace.

Rzeczywiście, jeden po drugim firmy z paryskiego rynku finansowania inwestycji przedstawiły swoje plany wyjścia z finansowania sektora związanego z węglem. Działania te nabrały prędkości, począwszy od maja tego roku, w momencie, gdy swoje programy odchodzenia od finansowania inwestycji związanych z węglem przedstawiły takie firmy jak: Natixis, Macif, BNP Paribas, Scor, Société Génerale, Meeschaert, Rothschild & Co oraz CNP Assurances. Ostatni wspomniany ubezpieczyciel, obecnie wchodzący w skład francuskiego krajowego banku pocztowego, zobowiązał się w ostatni czwartek, że definitywnie zaprzestanie inwestowania w przedsiębiorstwa związane z węglem.

Zdaniem stowarzyszenia Paris Europlace: „Do końca 2020 r. wszyscy główni gracze paryskiego centrum finansowego zdefiniują własną strategię wyjścia z inwestycji związanych z węglem”. Jednakże organizacje pozarządowe pozostają krytycznie nastawione w stosunku do działań niektórych podmiotów inwestycyjnych z paryskiego centrum finansowego.

Francuzi chwalą się także, że ich kraj jest liderem, jeśli chodzi o „ekologiczne i zrównoważone pożyczki”. „W 2019 r. cztery francuskie banki znajdowały się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem zielonych i zrównoważonych pożyczek” – podkreśla w swoim komunikacie prasowym Paris Europlace.

Neutralność klimatyczna – narzucona przez Komisję Europejską i traktowana w Unii Europejskiej niczym religia – znalazła nad Sekwaną swoich gorliwych wyznawców. Wśród grup kapitałowych, czyli tych, którzy „trzymają kasę”.

Źródło: Danièle Guinot/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

Dwa filary kompleksowej polityki mieszkaniowej [WYWIAD]

Skuteczna polityka mieszkaniowa powinna łączyć w sobie dwa bardzo ważne elementy: uczciwy i atrakcyjny kredyt hipoteczny oraz projekt budowy mieszkań na wynajem. W jaki sposób? Wyjaśniają to nasi eksperci – Krzysztof Czerkas i Krzysztof Oppenheim.
11 MIN CZYTANIA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA