fbpx
piątek, 12 lipca, 2024
Strona głównaFinanseZielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Zielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Francuskie grupy kapitałowe zobowiązały się do zakończenia finansowania wszystkich inwestycji przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na węglu.

Paryskie centrum finansowe postawiło sobie za cel stać się światową stolicą „zielonych finansów”. W 2015 r. podczas paryskiego porozumienia klimatycznego banki, firmy ubezpieczeniowe i podmioty zarządzające aktywami finansowymi zobowiązały się do tzw. transformacji ich polityki inwestycyjnej na bardziej „proekologiczna”. Rok temu podmioty zrzeszone w ramach organizacji Paris Europlace poszły o krok dalej, zobowiązując się wspólnie, że zakończą definitywnie finansowanie przedsiębiorstw powiązanych z węglem.

Minął rok i… – Wszystkie duże francuskie banki prowadzą politykę odchodzenia od inwestycji związanych z węglem. Wszyscy ubezpieczyciele politykę wykluczania podmiotów związanych z węglem (…). A jeśli chodzi o podmioty zarządzające aktywami finansowymi, to strategie wykluczania (inwestycji w przedsiębiorstwa oparte na) węglu, są stosowane juz przy ponad dwóch trzecich aktywów, jakie są zarządzane na terytorium Francji – chwali się przedstawiciel Paris Europlace.

Rzeczywiście, jeden po drugim firmy z paryskiego rynku finansowania inwestycji przedstawiły swoje plany wyjścia z finansowania sektora związanego z węglem. Działania te nabrały prędkości, począwszy od maja tego roku, w momencie, gdy swoje programy odchodzenia od finansowania inwestycji związanych z węglem przedstawiły takie firmy jak: Natixis, Macif, BNP Paribas, Scor, Société Génerale, Meeschaert, Rothschild & Co oraz CNP Assurances. Ostatni wspomniany ubezpieczyciel, obecnie wchodzący w skład francuskiego krajowego banku pocztowego, zobowiązał się w ostatni czwartek, że definitywnie zaprzestanie inwestowania w przedsiębiorstwa związane z węglem.

Zdaniem stowarzyszenia Paris Europlace: „Do końca 2020 r. wszyscy główni gracze paryskiego centrum finansowego zdefiniują własną strategię wyjścia z inwestycji związanych z węglem”. Jednakże organizacje pozarządowe pozostają krytycznie nastawione w stosunku do działań niektórych podmiotów inwestycyjnych z paryskiego centrum finansowego.

Francuzi chwalą się także, że ich kraj jest liderem, jeśli chodzi o „ekologiczne i zrównoważone pożyczki”. „W 2019 r. cztery francuskie banki znajdowały się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem zielonych i zrównoważonych pożyczek” – podkreśla w swoim komunikacie prasowym Paris Europlace.

Neutralność klimatyczna – narzucona przez Komisję Europejską i traktowana w Unii Europejskiej niczym religia – znalazła nad Sekwaną swoich gorliwych wyznawców. Wśród grup kapitałowych, czyli tych, którzy „trzymają kasę”.

Źródło: Danièle Guinot/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Klauzule abuzywne w umowach z przedsiębiorcami? Dobra wiadomość dla jednoosobowych działalności gospodarczych

Konsumencka ochrona przedsiębiorców to temat, który zyskuje na znaczeniu w kontekście zmian legislacyjnych oraz rozwoju praktyk handlowych. Tradycyjnie, ochrona konsumentów dotyczyła jedynie osób fizycznych uczestniczących w obrocie prawnym w sposób niezwiązany bezpośrednio z ich działalnością gospodarczą. W ostatnich latach obserwuje się jednak tendencję do rozszerzania przepisów ochronnych również na przedsiębiorców – szczególnie tych niezrzeszonych w ramach rozbudowanych struktur spółkowych, którzy często znajdują się w gorszej pozycji negocjacyjnej w relacjach z większymi i wyspecjalizowanymi podmiotami.
5 MIN CZYTANIA

Ceny nadal rosną, chociaż wolniej niż rok temu. Sprawdź, co znajduje się w czołówce drożyzny

Dynamika jednocyfrowego wzrostu cen hamuje kolejny miesiąc z rzędu. W marcu codzienne zakupy w sklepach zdrożały o 2,1 proc. rdr. Tym razem na 17 analizowanych kategorii już tylko jedna zaliczyła dwucyfrową podwyżkę. Poza tym 7 grup towarów wykazało jednocyfrowy wzrost i aż 9 segmentów było na minusie.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rosną wynagrodzenia, ale i długi. Na ich spłatę trzeba pracować prawie cztery miesiące

Przeciętna pensja wzrosła o 11,3 proc. w ciągu roku i wynosi 5968 zł netto – wynika z danych GUS za kwiecień 2024 roku. To dobre informacje, ale niestety tracą na optymizmie w zestawieniu z zadłużeniem konsumentów, które również rośnie. Średni dług osoby wpisanej do Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej wynosi obecnie 21 940 zł, a więc o 13,9 proc. więcej niż jeszcze rok temu.
5 MIN CZYTANIA

Spada liczba wniosków o areszt tymczasowy

Nadużywanie tymczasowego aresztowania to w Polsce stary problem, a ostatnie lata były pod tym względem szczególnie złe. Jednak – jak podaje serwis prawo.pl – od początku tego roku trend wyraźnie się zmienia. Liczba wniosków o zastosowanie tego najbardziej uciążliwego środka zapobiegawczego spadła o ok. 30 proc.
2 MIN CZYTANIA

Kim jest nowy rzecznik małych i średnich przedsiębiorców

Premier Donald Tusk powołał na stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców Agnieszkę Majewską, dotychczasową pełnomocnik terenową rzecznika MŚP w Gdańsku.
2 MIN CZYTANIA