fbpx
piątek, 1 grudnia, 2023
Strona głównaFinanseZielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Zielony ład dopadł francuskie grupy kapitałowe

Francuskie grupy kapitałowe zobowiązały się do zakończenia finansowania wszystkich inwestycji przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na węglu.

Paryskie centrum finansowe postawiło sobie za cel stać się światową stolicą „zielonych finansów”. W 2015 r. podczas paryskiego porozumienia klimatycznego banki, firmy ubezpieczeniowe i podmioty zarządzające aktywami finansowymi zobowiązały się do tzw. transformacji ich polityki inwestycyjnej na bardziej „proekologiczna”. Rok temu podmioty zrzeszone w ramach organizacji Paris Europlace poszły o krok dalej, zobowiązując się wspólnie, że zakończą definitywnie finansowanie przedsiębiorstw powiązanych z węglem.

Minął rok i… – Wszystkie duże francuskie banki prowadzą politykę odchodzenia od inwestycji związanych z węglem. Wszyscy ubezpieczyciele politykę wykluczania podmiotów związanych z węglem (…). A jeśli chodzi o podmioty zarządzające aktywami finansowymi, to strategie wykluczania (inwestycji w przedsiębiorstwa oparte na) węglu, są stosowane juz przy ponad dwóch trzecich aktywów, jakie są zarządzane na terytorium Francji – chwali się przedstawiciel Paris Europlace.

Rzeczywiście, jeden po drugim firmy z paryskiego rynku finansowania inwestycji przedstawiły swoje plany wyjścia z finansowania sektora związanego z węglem. Działania te nabrały prędkości, począwszy od maja tego roku, w momencie, gdy swoje programy odchodzenia od finansowania inwestycji związanych z węglem przedstawiły takie firmy jak: Natixis, Macif, BNP Paribas, Scor, Société Génerale, Meeschaert, Rothschild & Co oraz CNP Assurances. Ostatni wspomniany ubezpieczyciel, obecnie wchodzący w skład francuskiego krajowego banku pocztowego, zobowiązał się w ostatni czwartek, że definitywnie zaprzestanie inwestowania w przedsiębiorstwa związane z węglem.

Zdaniem stowarzyszenia Paris Europlace: „Do końca 2020 r. wszyscy główni gracze paryskiego centrum finansowego zdefiniują własną strategię wyjścia z inwestycji związanych z węglem”. Jednakże organizacje pozarządowe pozostają krytycznie nastawione w stosunku do działań niektórych podmiotów inwestycyjnych z paryskiego centrum finansowego.

Francuzi chwalą się także, że ich kraj jest liderem, jeśli chodzi o „ekologiczne i zrównoważone pożyczki”. „W 2019 r. cztery francuskie banki znajdowały się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem zielonych i zrównoważonych pożyczek” – podkreśla w swoim komunikacie prasowym Paris Europlace.

Neutralność klimatyczna – narzucona przez Komisję Europejską i traktowana w Unii Europejskiej niczym religia – znalazła nad Sekwaną swoich gorliwych wyznawców. Wśród grup kapitałowych, czyli tych, którzy „trzymają kasę”.

Źródło: Danièle Guinot/Le Figaro

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy zauważają zagrożenie oszustwami finansowymi

Zdecydowana większość dorosłych Polaków zauważa, że w ostatnich latach nastąpił wzrost zagrożenia ze strony oszustów finansowych.
2 MIN CZYTANIA

Europejczycy wydają i oszczędzają coraz więcej

W 2022 roku wzrosły wydatki na towary i usługi oraz oszczędności gospodarstw domowych w Unii Europejskiej.
< 1 MIN CZYTANIA

PPK dają Polakom olbrzymie zyski

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys poinformował, że w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych zgromadzono już 20,2 mld złotych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Złota era Bartosza Zmarzlika

Trudno w to uwierzyć... Polska – kraj, w którym żużel jest niesamowicie popularną dyscypliną sportu, do 2019 r. miała w swoich szeregach tylko dwóch Indywidualnych Mistrzów Świata. Na szczęście potem nadeszła era Bartosza Zmarzlika. I niech trwa jak najdłużej.
8 MIN CZYTANIA

PGE inwestuje w bezpieczeństwo Polaków

Kryzysy surowcowy wywołany agresją Rosji na Ukrainę pokazał, jak ważne jest bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw nośników energii, a także budowanie niezależności energetycznej państwa. Kryzys ten objawił nam też, jak istotną rolę dla gospodarki i każdego jej uczestnika – od wielkich firm po pojedynczego odbiorcę – ma energetyka. Dziś już wiemy, że jest to niezwykle ważny element naszego bezpieczeństwa ekonomicznego i fizycznego. O to bezpieczeństwo od lat dba PGE Polska Grupa Energetyczna.

Siatkarze na złotej ścieżce

Ten sezon dla kibiców polskiej siatkówki jest absolutnie wyjątkowy. Męska reprezentacja w znakomitym stylu wygrała Ligę Narodów i mistrzostwo Europy, a następnie bezdyskusyjnie zwyciężyła w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Do Paryża pojedzie również nasza żeńska reprezentacja, która w tym sezonie – podobnie jak męska – dostarczyła kibicom wiele wspaniałych wrażeń.