Francuskie grupy kapitałowe zobowiązały się do zakończenia finansowania wszystkich inwestycji przedsiębiorstw, których działalność oparta jest na węglu.

Fot. Pixabay

Paryskie centrum finansowe postawiło sobie za cel stać się światową stolicą „zielonych finansów”. W 2015 r. podczas paryskiego porozumienia klimatycznego banki, firmy ubezpieczeniowe i podmioty zarządzające aktywami finansowymi zobowiązały się do tzw. transformacji ich polityki inwestycyjnej na bardziej „proekologiczna”. Rok temu podmioty zrzeszone w ramach organizacji Paris Europlace poszły o krok dalej, zobowiązując się wspólnie, że zakończą definitywnie finansowanie przedsiębiorstw powiązanych z węglem.

Minął rok i… – Wszystkie duże francuskie banki prowadzą politykę odchodzenia od inwestycji związanych z węglem. Wszyscy ubezpieczyciele politykę wykluczania podmiotów związanych z węglem (…). A jeśli chodzi o podmioty zarządzające aktywami finansowymi, to strategie wykluczania (inwestycji w przedsiębiorstwa oparte na) węglu, są stosowane juz przy ponad dwóch trzecich aktywów, jakie są zarządzane na terytorium Francji – chwali się przedstawiciel Paris Europlace.

Rzeczywiście, jeden po drugim firmy z paryskiego rynku finansowania inwestycji przedstawiły swoje plany wyjścia z finansowania sektora związanego z węglem. Działania te nabrały prędkości, począwszy od maja tego roku, w momencie, gdy swoje programy odchodzenia od finansowania inwestycji związanych z węglem przedstawiły takie firmy jak: Natixis, Macif, BNP Paribas, Scor, Société Génerale, Meeschaert, Rothschild & Co oraz CNP Assurances. Ostatni wspomniany ubezpieczyciel, obecnie wchodzący w skład francuskiego krajowego banku pocztowego, zobowiązał się w ostatni czwartek, że definitywnie zaprzestanie inwestowania w przedsiębiorstwa związane z węglem.

Zdaniem stowarzyszenia Paris Europlace: „Do końca 2020 r. wszyscy główni gracze paryskiego centrum finansowego zdefiniują własną strategię wyjścia z inwestycji związanych z węglem”. Jednakże organizacje pozarządowe pozostają krytycznie nastawione w stosunku do działań niektórych podmiotów inwestycyjnych z paryskiego centrum finansowego.

Francuzi chwalą się także, że ich kraj jest liderem, jeśli chodzi o „ekologiczne i zrównoważone pożyczki”. „W 2019 r. cztery francuskie banki znajdowały się w pierwszej dziesiątce na świecie pod względem zielonych i zrównoważonych pożyczek” – podkreśla w swoim komunikacie prasowym Paris Europlace.

Neutralność klimatyczna – narzucona przez Komisję Europejską i traktowana w Unii Europejskiej niczym religia – znalazła nad Sekwaną swoich gorliwych wyznawców. Wśród grup kapitałowych, czyli tych, którzy „trzymają kasę”.

Źródło: Danièle Guinot/Le Figaro

Poprzedni artykułZłoty jest fundamentem polskiej gospodarki
Następny artykułKampania Trumpa zyskuje poparcie dzięki nowej wersji umowy NAFTA