fbpx
wtorek, 23 lipca, 2024
Strona głównaŚwiatZimbabwe wprowadza parytet złota

Zimbabwe wprowadza parytet złota

Władze afrykańskiego kraju wprowadzają walutę cyfrową, która będzie mieć pokrycie w złocie.

Rząd Zimbabwe od lat szuka sposobów na przeciwdziałanie potężnej inflacji, która paraliżuje kraj. Kolejną metodą mającą wzmocnić gospodarkę jest nowy system waluty cyfrowej, który zostanie uruchomiony 8 maja. Od tego dnia będzie można nabyć tokeny  zabezpieczone złotem fizycznie znajdującym się w banku. Tokeny będą legalną formą płatności między firmami oraz osobami fizycznymi i będzie można je nabyć w instytucjach finansowych.

Zimbabwe od lat ma olbrzymie problemy z inflacją. Jej szczyt miał miejsce w 2008 roku, gdy sięgnęła astronomicznego poziomu 5 miliardów procent. Od tamtego czasu rząd m.in. na pewien czas wycofał swoją walutę i kraj stosował dolara amerykańskiego jako legalnego środka płatniczego.

Po powrocie w 2019 roku do własnej waluty, którą jest dolar zimbabweński, ta ponownie notuje spadki wartości.

Rząd w ubiegłym roku próbował już użyć złota emitując monety z tego kruszcu, które mogą być używane w transakcjach. Ich wartość była jednak dla wielu mieszkańców zbyt duża i uniemożliwiała realizację płatności mniejszych kwot. I właśnie ten problem ma rozwiązać nowa waluta cyfrowa.

apnews.com
Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA