fbpx
środa, 19 czerwca, 2024
Strona głównaKrajZłe informacje dla właścicieli psów i kotów

Złe informacje dla właścicieli psów i kotów

W ostatnich miesiącach utrzymanie psów i kotów w Polsce znacznie podrożało, a powodów takiej sytuacji jest kilka.

W ciągu ostatniego roku karma dla zwierząt w Polsce podrożała bardziej niż normalna żywność – alarmuje Business Insider Polska. W efekcie, utrzymanie psa lub kota to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Cena 12-kilogramowego worka karmy dla psów w ciągu ostatniego roku wzrosła prawie o 100 złotych. Podobna sytuacja dotyczy cen jedzenia dla innych zwierząt, jak na przykład kotów. Zdarza się, że ceny idą zdecydowanie w górę nawet z miesiąca na miesiąc.

Według analizy przeprowadzonej przez Jakuba Ceglarza z Business Insider Polska aktualnie ceny karmy dla zwierząt w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż innych produktów. W ciągu pierwszego półrocza tego roku codzienne zakupy Polaków podrożały średnio o 20,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Ceny karmy dla zwierząt w tym czasie wzrosły aż o 31,6 proc., a szybciej drożały jedynie warzywa (32,4 proc.).

Zdaniem cytowanego przez Business Insider Polska Marcina Luzińskiego, ekonomisty Santander Bank Polska, ceny karmy dla zwierząt rosną mocno, bo są one zależne od innych surowców, czyli warzyw i mięsa. Jeśli te drożeją, to za karmę trzeba również zapłacić więcej. Z kolei dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito dodał, że karma drożeje też przez podwyżki opłat za prąd, bo przy produkcji żywności dla zwierząt zużywa się dużo energii elektrycznej.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA