fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajZłe informacje dla właścicieli psów i kotów

Złe informacje dla właścicieli psów i kotów

W ostatnich miesiącach utrzymanie psów i kotów w Polsce znacznie podrożało, a powodów takiej sytuacji jest kilka.

W ciągu ostatniego roku karma dla zwierząt w Polsce podrożała bardziej niż normalna żywność – alarmuje Business Insider Polska. W efekcie, utrzymanie psa lub kota to wydatek rzędu kilkuset złotych miesięcznie.

Cena 12-kilogramowego worka karmy dla psów w ciągu ostatniego roku wzrosła prawie o 100 złotych. Podobna sytuacja dotyczy cen jedzenia dla innych zwierząt, jak na przykład kotów. Zdarza się, że ceny idą zdecydowanie w górę nawet z miesiąca na miesiąc.

Według analizy przeprowadzonej przez Jakuba Ceglarza z Business Insider Polska aktualnie ceny karmy dla zwierząt w naszym kraju rosną znacznie szybciej niż innych produktów. W ciągu pierwszego półrocza tego roku codzienne zakupy Polaków podrożały średnio o 20,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok temu. Ceny karmy dla zwierząt w tym czasie wzrosły aż o 31,6 proc., a szybciej drożały jedynie warzywa (32,4 proc.).

Zdaniem cytowanego przez Business Insider Polska Marcina Luzińskiego, ekonomisty Santander Bank Polska, ceny karmy dla zwierząt rosną mocno, bo są one zależne od innych surowców, czyli warzyw i mięsa. Jeśli te drożeją, to za karmę trzeba również zapłacić więcej. Z kolei dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito dodał, że karma drożeje też przez podwyżki opłat za prąd, bo przy produkcji żywności dla zwierząt zużywa się dużo energii elektrycznej.

Źródło: Business Insider Polska

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA