fbpx
sobota, 2 grudnia, 2023
Strona głównaKrajZłe wieści dla kredytobiorców

Złe wieści dla kredytobiorców

To nie koniec wzrostów stóp procentowych – wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Business Insider Polska z prof. Henrykiem Wnorowskim z Rady Polityki Pieniężnej.

Aktualnie stopa procentowa w Polsce wynosi 4,5 proc., ale zdaniem prof. Wnorowskiego może sięgnąć nawet 7,5 proc.

– Dzisiaj funkcjonujemy w sytuacji, w której nie możemy sobie nakładać żadnych limitów, żadnych granic. Gdyby nie agresja Rosji na Ukrainę, to pewnie bylibyśmy już po cyklu podwyżek stóp procentowych – mówił w wywiadzie dla Business Insider Polska polski ekonomista. – Pewnie zaczynalibyśmy już być na etapie mówienia o konieczności ich ponownego obniżania, a inflacja w 2023 r. schodziłaby do pasma odchyleń od celu NBP – dodał prof. Wnorowski.

Dalsze wzrosty stóp procentowych to zły scenariusz dla kredytobiorców, dla których oznacza to po prostu konieczność płacenia wyższych rat. Ekonomista nie spodziewa się natomiast, aby na kolejnych posiedzeniach RPP stopy procentowe były podnoszone aż o 100 punktów bazowych i raczej należy oczekiwać łagodniejszych kroków.

Prof. Wnorowski zaznaczył, że jedyną nadzieją na przerwanie cyklu podwyżek stóp procentowych jest rychłe zakończenie wojny na Ukrainie. Jego zdaniem koniec wojny już w maju dawałby szanse, aby w 2023 r. inflacja w Polsce wróciła w pasmo odchyleń od celu czyli poniżej 3,5 proc.

Poza rosnącymi ratami kredytów, Polaków czekają również inne podwyżki. W opinii ekonomisty przez wojnę powinniśmy na pewien czas zapomnieć o taniej żywności.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Należy odblokować tereny pod zabudowę

Nie dalej jak do końca grudnia 2025 roku każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Czy reforma planowania przestrzennego wyznaczy wreszcie jasne reguły dla inwestorów chcących budować, zabezpieczając zarazem interesy mieszkańców?
3 MIN CZYTANIA

Rynek magazynowy w Polsce kwitnie

Polski rynek magazynowy należy do najszybciej rozwijających się w Europie, a wielkość powierzchni magazynowej przekracza już 30 milionów metrów kwadratowych.
2 MIN CZYTANIA

„Nie” dla cyfrowego euro

Politycy Konfederacji wyrazili jednoznaczny sprzeciw wobec planów ewentualnego wprowadzenia cyfrowego euro w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Opłata recyklingowa powinna być wyższa?

System kaucyjny ma ruszyć w Polsce za rok, ale już teraz pojawiają się pierwsze głosy, że proponowana stawka kaucji na poziomie 50 groszy będzie za niska.
2 MIN CZYTANIA

Największe bariery dla polskiego biznesu

Choć wiele wskazuje na to, że polską gospodarkę czeka wzrost, to jednak przedsiębiorcy wciąż widzą wiele barier, które uniemożliwiają swobodny rozwój ich biznesów.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz chętniej wychodzą na zagraniczne rynki

W 2022 roku znacznie wzrosła wartość polskich inwestycji za granicą, a nasze firmy zdecydowanie najchętniej inwestują w Europie.
2 MIN CZYTANIA