fbpx
piątek, 19 kwietnia, 2024
Strona głównaKrajZłe wieści dla kredytobiorców

Złe wieści dla kredytobiorców

To nie koniec wzrostów stóp procentowych – wynika z wywiadu przeprowadzonego przez Business Insider Polska z prof. Henrykiem Wnorowskim z Rady Polityki Pieniężnej.

Aktualnie stopa procentowa w Polsce wynosi 4,5 proc., ale zdaniem prof. Wnorowskiego może sięgnąć nawet 7,5 proc.

– Dzisiaj funkcjonujemy w sytuacji, w której nie możemy sobie nakładać żadnych limitów, żadnych granic. Gdyby nie agresja Rosji na Ukrainę, to pewnie bylibyśmy już po cyklu podwyżek stóp procentowych – mówił w wywiadzie dla Business Insider Polska polski ekonomista. – Pewnie zaczynalibyśmy już być na etapie mówienia o konieczności ich ponownego obniżania, a inflacja w 2023 r. schodziłaby do pasma odchyleń od celu NBP – dodał prof. Wnorowski.

Dalsze wzrosty stóp procentowych to zły scenariusz dla kredytobiorców, dla których oznacza to po prostu konieczność płacenia wyższych rat. Ekonomista nie spodziewa się natomiast, aby na kolejnych posiedzeniach RPP stopy procentowe były podnoszone aż o 100 punktów bazowych i raczej należy oczekiwać łagodniejszych kroków.

Prof. Wnorowski zaznaczył, że jedyną nadzieją na przerwanie cyklu podwyżek stóp procentowych jest rychłe zakończenie wojny na Ukrainie. Jego zdaniem koniec wojny już w maju dawałby szanse, aby w 2023 r. inflacja w Polsce wróciła w pasmo odchyleń od celu czyli poniżej 3,5 proc.

Poza rosnącymi ratami kredytów, Polaków czekają również inne podwyżki. W opinii ekonomisty przez wojnę powinniśmy na pewien czas zapomnieć o taniej żywności.

Źródło: Business Insider Polska

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Ile traci na tym gospodarka?

Jak wynika z najnowszego raportu, obecnie 66,6 proc. dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów najczęściej kojarzonych z depresją. Autorzy badania ostrożnie szacują, że gospodarka traci na tym ok. 3 mld zł rocznie. I to wyliczenie zakłada tylko nieobecność w pracy osób doświadczających epizodów depresyjnych i zaburzeń depresyjnych nawracających.
5 MIN CZYTANIA

Ruch i liczba klientów w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie

Jak wynika z badania firmy technologicznej Proxi.cloud i platformy analityczno-badawczej UCE RESEARCH, dynamika ruchu w galeriach i centrach handlowych w I kwartale br. wyglądała bardzo podobnie jak rok wcześniej. Wprawdzie nieco ubyło wizyt (o prawie 5 proc. rdr.) i odwiedzających (o niecały 1 proc. rdr.), ale autorzy raportu przekonują, że tego typu placówki wciąż przyciągają wielu klientów.
5 MIN CZYTANIA

Ile zarobią nasi wybrańcy do samorządów?

W ostatnich wyborach prawie 50 tysięcy kandydatów na radnych, wójtów, burmistrzów i prezydentów uzyskało wymarzony mandat. Ile zarobią osoby, które będą nas reprezentować w samorządzie?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA