fbpx
wtorek, 21 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaZłote czasy koncernów paliwowych. Jeden z nich zarobił w 2022 roku najwięcej...

Złote czasy koncernów paliwowych. Jeden z nich zarobił w 2022 roku najwięcej od… 114 lat!

Kryzys paliwowy wywołany wojną na Ukrainie doprowadził do sytuacji, w której koncerny paliwowe notują rekordowe zyski.

BP zanotował w 2022 roku zysk sięgający poziomu 27,7 mld dolarów (dwa razy więcej niż rok wcześniej). Shell w tym samym czasie zarobił 40 mld dolarów, a Exxon Mobile 55,7 mld dolarów.

Wynik BP jest najlepszy w całej, liczącej 114 lat, historii firmy.

Koncern wcześniej deklarował, że do 2050 roku osiągnie stan neutralności klimatycznej, a do końca obecnej dekady obniży emisję dwutlenku węgla o 35-40 proc. Obecnie wycofuje się z tych zobowiązań i obiecuje zmniejszyć produkowane zanieczyszczenia o 20-30 proc. do 2030 roku.

Potężne zyski osiągane przez firmy paliwowe są przede wszystkim efektem wojny na Ukrainie i sankcji nałożonych na Rosję. Ich wysokość budzi duże kontrowersje i rodzi postulaty polityczne dotyczące obłożenia koncernów kolejnymi podatkami. Opozycyjna brytyjska Partia Pacy wzywa do nakładania kolejnych opłat, z których środki mają zostać przeznaczone na rozwój odnawialnych źródeł energii.

BP przyznaje, że z brytyjskiego rynku pochodzi mniej niż 10 proc. zysków firmy. W związku z prowadzoną w tym kraju działalnością koncern uiścił już podatki, których suma sięgnęła w poprzednim roku 2,2 mld dolarów.

finance.yahoo.com, BBC

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA