fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaBiznesMiliony szczepionek na COVID-19 trafiły na śmietnik

Miliony szczepionek na COVID-19 trafiły na śmietnik

Państwa Unii Europejskiej podpisały w szczytowym momencie pandemii COVID-19 kontrakty na zakup setek milionów szczepionek, które później trafiły na śmietnik.

Serwis Politico opublikował szacunki na temat losu milionów dawek preparatów, które kraje UE kupiły od koncernów farmaceutycznych w 2020 i 2021 roku. Swoją analizę oparł na danych, które upubliczniło 19 z 27 państw należących do Unii (nie zostały wzięte pod uwagę w badaniu: Polska, Łotwa, Francja, Czechy, Węgry, Grecja, Cypr i Malta). Serwis porównał dane dotyczące deklarowanej liczby nabytych szczepionek i informacji o liczbie osób, którym je podano (i ile dawek przyjęły). 

Na podstawie tych informacji oszacowano, że co najmniej 215 mln szczepionek o łącznej wartości 4 mld euro nie zostało nigdy wykorzystanych i ostatecznie trafiło do utylizacji. Najwięcej wyrzucono ich w Niemczech (83 mln), Włoszech (49 mln) i Holandii (16 mln). Wszystko wskazuje jednak na to, że niewykorzystanych szczepionek – biorąc pod uwagę kraje, które nie udostępniły danych – mogło być o kilkadziesiąt milionów więcej. 

Łącznie państwa UE kupiły 1,5 mld szczepionek na COVID-19, czyli średnio ponad trzy na każdego mieszkańca Wspólnoty. Umowy zawierane z producentami w 2021 roku przewidywały realizację dostaw w kolejnych latach – nawet do roku 2027. 

politico.eu

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rekordowe polskie drobiarstwo

Polska jest największym producentem mięsa drobiowego w Europie i siódmym graczem na światowym rynku, co powinno napawać nas dumą. Już dziś jesteśmy europejskim czempionem, a cyfry jednoznacznie świadczą o dobrych perspektywach na przyszłość. O ile branża nie padnie ofiarą politycznych gier.
3 MIN CZYTANIA

Czy polskie firmy respektują sankcje na Rosję?

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw stara się respektować sankcje nałożone na Rosję po jej ataku na Ukrainę w lutym 2022 roku.
2 MIN CZYTANIA

Ukraiński cement wjeżdża do Polski po bardzo „korzystnych” cenach

Nie tylko zboże oraz inne towary i produkty rolne po niskich cenach, o charakterze dumpingowym, są eksportowane z Ukrainy do Polski. Zalewa nas również ukraiński cement.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Włochy wyślą migrantów do… Albanii

Albański parlament zaakceptował porozumienie zakładające, że do kraju trafi rocznie kilkadziesiąt tysięcy migrantów, którzy pierwotnie chcieli dostać się do Włoch.
< 1 MIN CZYTANIA

Ile kosztuje norweskich podatników utrzymanie Breivika w więzieniu?

Norwescy podatnicy już od 13 lat finansują komfortowe więzienie Andersa Breivika, który w 2011 roku zamordował 77 osób.
< 1 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA