fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiZmiany podatkowe od 1 stycznia są niewykonalne?

Zmiany podatkowe od 1 stycznia są niewykonalne?

Przedsiębiorcy alarmują, że nie zdążą z wdrożeniem zmian podatkowych zakładanych przez Polski Ład.

Jak pisze czwartkowa „Rzeczpospolita” polscy przedsiębiorcy ciągle nie wiedzą, jak mają wyglądać planowane na 1 stycznia przepisy, bo Polski Ład jest dopiero w Senacie, a jego finalna wersja w najlepszym wypadku zostanie opublikowana dopiero w drugiej połowie listopada. Wiadomo natomiast, że rząd chce, aby już od początku nowego roku obowiązywały nowa zasada rozliczania składki zdrowotnej, zwiększenie kwoty wolnej i progu w PIT, ulga dla klasy średniej czy zmniejszenie limitu płatności gotówkowych.

– Biznes będzie miał zaledwie miesiąc na wdrożenie podatkowo-składkowej rewolucji. To niewykonalne – powiedziała „Rz” Marta Pożarowska z biura rachunkowego LexAntis.

Podobną opinię wyraził w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ekspert Konfederacji Lewiatan Przemysław Pruszyński, a doradca podatkowa Eliza Krzywicka stwierdziła, że wszystko zależy od informatyków, którzy będą musieli przebudować programy informatyczne, a przecież sami nie są ekspertami podatkowymi i nie są w stanie przewidzieć wszystkich wariantów rozliczeniowych.

Sami przedsiębiorcy są bardzo zaniepokojeni zmianami, określając Polski Ład skomplikowanym, a nawet pełnym prowizorek.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA