fbpx
piątek, 21 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeZmiany w amortyzacji korzystne dla firm. Co zrobi nowy rząd?

Zmiany w amortyzacji korzystne dla firm. Co zrobi nowy rząd?

Odchodzący rząd Mateusza Morawieckiego w ostatniej chwili przyjął i wniósł do Sejmu projekt nowelizacji PIT i CIT, który jest korzystny dla wielu przedsiębiorców.

Rząd Mateusza Morawieckiego jeszcze przed rozwiązaniem zdążył wnieść do Sejmu projekt nowelizacji PIT i CIT zakładający dwukrotne podwyższenie limitów amortyzacji. Zmiany miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2024 roku i kosztowałyby budżet 1,4 mld zł.

O nowelizacji pisze serwis Business Insider Polska, który wskazał, że pierwsza zmiana zakłada podniesienie (z 10 tys. zł do 20 tys. zł) limitu wartości składników majątku, który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Poza tym w nowelizacji zaproponowano podwyższenie (z 50 tys. euro do 100 tys. euro) limitu wartości odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów przez małych podatników oraz podatników, którzy w roku podatkowym rozpoczęli prowadzenie działalności od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do tzw. grupy 3–8 Klasyfikacji Środków Trwałych (maszyny, urządzenia i środki transportu), z wyłączeniem samochodów osobowych.

Trzecia zmiana dotyczy podniesienia (ze 100 tys. zł do 200 tys. zł) limitu odpisów amortyzacyjnych zaliczanych jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych zaliczanych do tzw. grupy 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych (maszyny i urządzenia).

PiS chce w ten sposób zachęcić firmy do inwestycji. Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy InFakt w rozmowie z Business Insider Polska wskazał, że proponowane rozwiązania byłyby korzystne dla przedsiębiorców. Sam projekt trafił do Sejmu w dniu 11 grudnia i na razie nie wiadomo, jaka jest jego przyszłość i czy koalicja rządowa zagłosuje za proponowanymi zmianami.

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA