fbpx
poniedziałek, 11 grudnia, 2023
Strona głównaTransportZmiany w Niemczech uderzą w polski transport

Zmiany w Niemczech uderzą w polski transport

Za niewiele ponad miesiąc wzrosną stawki dla ciężarówek jeżdżących po niemieckich autostradach, co oznacza poważne kłopoty dla polskiej branży transportowej.

Od 1 grudnia opłaty dla ciężarówek jeżdżących po niemieckich autostradach wzrosną o przeszło 80 proc. – informuje radio RMF FM, które cytuje artykuł z „Deutsche Welle”. Zmiany oznaczają tarapaty dla polskiej branży transportowej, która będzie musiała przygotować się na olbrzymi wzrost kosztów.

Zgodnie z ustawą przyjętą przez niemiecki Bundestag, od 1 grudnia opłaty za przejazdy niemieckimi autostradami będą uzależnione od klasy emisji CO2 pojazdu. W efekcie ciężarówki spełniające normę Euro VI będą objęte o ok. 83 proc. wyższą stawką niż dotychczas i wyniesie ona do 35,4 eurocenta za kilometr. Od 1 lipca 2024 roku myto obejmie również pojazdy ciężarowe o masie od 3,5 tony, podczas gdy dzisiaj jest ono pobierane dopiero od pojazdów przekraczających 7,5 tony.

Niemiecka lewica liczy na to, że wyższe myto skłoni firmy transportowe do wymiany taboru na pojazdy elektryczne, a rząd dodatkowe zyski z opłat chce przeznaczyć na rozwój infrastruktury, w tym kolei i dróg wodnych.

Zmiany w Niemczech zostały przyjęte z dużym niepokojem przez polskie firmy spedycyjne. Jeden z polskich przedsiębiorców cytowanych przez „Deutsche Welle” powiedział, że dla jego firmy roczny wydatek na niemieckie autostrady wzrośnie aż o 18 mln złotych.

Wyższe opłaty za przejazdy będą oznaczały wzrost ceny transportu, który może pójść w górę nawet o 10 proc.

Źródło: RMF FM
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kanał Panamski wysycha, a statki wolą opływać całą Amerykę

Ze względu na trwającą suszę każdego miesiąca zarząd Kanału Panamskiego wydaje coraz mniej pozwoleń dla statków, które chcą przez niego przepłynąć.
< 1 MIN CZYTANIA

Konfederacja przeciwko strefie zakazu samochodów w Warszawie

Przed sesją Rady Warszawy, która rozpatrywała wprowadzenie strefy czystego transportu w mieście, politycy Konfederacji zdecydowanie wyrazili swoje stanowisko przeciwko temu kontrowersyjnemu pomysłowi.
2 MIN CZYTANIA

LOT w ścisłej czołówce najlepszych linii lotniczych świata!

Polskie Linie Lotnicze LOT znalazły się na samym szczycie zestawienia najlepszych firm świadczących usługi przewozów powietrznych z całego świata.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polski system finansowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski przeanalizował krajowy system finansowy i ocenił, że jest on stabilny, a bilans ryzyka ulega polepszeniu.
2 MIN CZYTANIA

Ulgi w PIT cieszą się w Polsce popularnością

W ubiegłym roku z różnych ulg w PIT skorzystało w Polsce ponad półtora miliona osób. Najczęściej byli to młodzi ludzie.
2 MIN CZYTANIA

Izera w toku, czyli co z polskim autem elektrycznym

Projekt Izera – czyli budowa polskiej marki aut elektrycznych – jest już zrealizowany w niemal 40 procentach. Spółka zamierza uruchomić produkcję w 2026 roku.
2 MIN CZYTANIA